Peiying PY-GPS7004BT + AutoMapa Polska

Zalety:

  • Dobra mapa Polski
  • Ogromny 7-calowy ekran
  • Bardzo szybkie odnajdywanie sygnału GPS
  • Funkcje multimedialne

Wady:

  • Bardzo krótki czas pracy na akumulatorze
  • Tylko roczna gwarancja
  • Fatalny uchwyt do mocowania na szybie
  • Nie najlepsza jakość wykonania

Siedmiocalowe nawigacje GPS mają tyleż samo wad co zalet. Wszystkie one widoczne są w testowanej przez nas nawigacji Peiying PY-7004Bt. Czy zatem jest w niej coś co wyróżniałoby ją na tyle by wybrać spośród wielu podobnych urządzeń na rynku?

Peiying PY-GPS7004BT to nawigacja GPS z dużym ekranem o przekątnej 7 cali. Taki ekran pozwala na bardzo komfortową obsługę urządzenia, doskonale sprawdza się w dużych samochodach i nadaje sens takim dodatkom jak możliwość odtwarzania filmów. Z drugiej strony tego typu nawigacja jest ogromna i ciężka co Peiying w pełni potwierdza – 194 mm długości, 119 wysokości i 23 głębokości oraz 420 g masy sprawiają, że nie ma mowy o przeniesieniu go w czymś mniejszym od plecaka czy dużej torby.

Ekran w opisywanym urządzeniu wyświetla niezłej jakości obraz, ale bez rewelacji. Brakuje mu jasności co jest widoczne w słoneczne dni, ale wadę tą nadrabia wielkością.

Obudowę wykonano z materiałów dość odpornych na uszkodzenia, ale całość nie sprawia wrażenie nadzwyczajnej solidności. Wszystkie gniazda umieszczono wprawdzie z prawej strony, ale schowano je tak, że dostęp bez demontażu z uchwytu jest właściwie niemożliwy. U góry umieszczono przycisk włączania i przejścia z mapy do trybu menu.

W urządzeniu zastosowano procesor Samsung o częstotliwości pracy 400 MHz. Pamięć RAM ma 64 MB pojemności podobnie jak pamięć ROM. Dane dostarczane są na kartach SD/MMC. Peiying pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 5.0. Peiying PY-GPS7004BT posiada szereg dodatkowych funkcji: odtwarzacz filmów, plików dźwiękowych, przeglądarkę zdjęć i plików tekstowych. Może też służyć jako ekran kamery cofania którą podłączamy przez wejście AV.

Zainstalowane łącze Bluetooth pozwala na sparowanie z telefonem komórkowym co w połączeniu z wbudowanym mikrofonem i głośnikiem zmienia nawigację w zestaw głośnomówiący.

Peiying PY-GPS7004BT został do nas dostarczony z mapą AutoMapa Polska 6.1.0, która jednak odmawiała współpracy z odbiornikiem GPS. Dopiero podmienienie na inną mapę tego samego typu rozwiązało problem. Odbiornik GPS odnajdował sygnał już po 6 sekundach zaś podczas jazdy utrzymywał go sprawnie, z wyjątkiem najtrudniejszych warunków.

AutoMapa na terenie naszego kraju sprawdza się bardzo dobrze – sieć dróg jest właściwie pełna, liczba adresów i punktów POI ogromna. Trasy da się wytyczać na wiele sposobów, w tym z wyłączeniem wybranych dróg. System AM Traffic pozwala na sprawniejsze wyznaczenie podróży. Sposób prezentacji danych jest nieco przeładowany, ale można to zmienić w ustawieniach. Menu mapy wymaga chwili na obycie, ale później sprawdza się bardzo dobrze.

Najbardziej dokuczliwą wadą urządzenia był kiepski uchwyt do montażu na szybie. Mimo ogromnej przyssawki nie był w stanie dłużej utrzymać urządzenia o wadze niemal pół kilograma i podczas jazdy odpadał. Z tego samego powodu całość podczas jazdy na nieco gorszych drogach wpadała w irytujące drżenie.

Peiying PY-GPS7004BT dysponuje ogromnym ekranem co czyni go atrakcyjnym dla posiadaczy dużych samochodów. Niestety urządzenie z mapą AutoMapa Polska kosztuje ponad 700 zł. Lepszym wyborem będzie markowy GPS z pięciocalowym ekranem i mapami Europy, kosztujący podobnie.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier