Pentagram HP-90 ALCu Alpaya P7016

Wydajny i tani zestaw chłodzący idealny do mniejszych obudów.

To mniejsza wersja HP-120 ALCu Karakorum, który z uwagi na wysoką wydajność oraz przystępną cenę zyskał bardzo dobrą opinię u wielu użytkowników. Alpaya wyposażona jest w trzy rurki cieplne wygięte w kształt litery "C". Dzięki technologii Heatpipe Direct Touch stykają się one bezpośrednio z obudową procesora, efektywniej odprowadzając z niej ciepło. Radiator wykonany jest z aluminium, miedziane są tylko rurki cieplne. Całość tworzy zwartą konstrukcję o wysokości 12,5 cm, zestaw powinien więc zmieścić się do większości obudów średniej wielkości. Wentylator zamocowany jest za pomocą dwóch drucianych zaczepów do boku radiatora (możemy go zamontować tylko z jednej strony radiatora).

Zestawu Alpaya, podobnie jak Karakorum, możemy używać zarówno z procesorami Intela (LGA 775) jak i AMD (podstawka AM2/754/939/940). Mocujemy go do podstawki procesora za pomocą plastykowych kołeczków, bez konieczności używania śrubokrętu. Następnie przypinamy zestaw chłodzący do założonej podstawki zaczepiając mocowanie radiatora do specjalnych wypustek. Montaż trwa kilka chwil i nie musimy przy tym wyciągać płyty głównej z obudowy.

Dołączony potencjometr pozwala na regulację prędkości wentylatora w zakresie od 1700 do 2800 obr./min. Przy minimalnych obrotach głośność pracy wynosi tylko 23,8 dB, a temperatura testowego procesora Intel Pentium EE (4 GHz, 1,3 V) nie przekroczyła 74 stopni Celsjusza. Po zwiększeniu obrotów do maksimum wyraźnie słychać jego pracę (42,3 dB), ale przy tym zwiększa się znacznie jego wydajność schładzania, bo maksymalna temperatura testowego procesora Intela spada do 57 stopni Celsjusza. Wyniki testów potwierdzają, że podobnie jak Karakorum Alpaya jest udaną konstrukcją z powodzeniem konkurującą z znacznie droższymi modelami.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: