Pentagram Nomad

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Funkcje multimedialne
  • Dobra mapa w zestawie

Wady:

  • Dość długo ustala pozycję po uruchomieniu
  • Zdarza się gubienie sygnału GPS
  • Kłopoty z czytelnością przy bardzo jasnym świetle
  • Podatny na zarysowania ekran

W Pentagram Nomad to GPS o standardowej przekątnej ekranu – 4,3 cala. Dołączona mapa to AutoMapa to wersja 5.5.1 – szczegółowa, zawierająca plany większości miejscowości, wiele numerów budynków i precyzyjnie wyznaczająca trasy przejazdu.

Trak GPS-430 (AutoMapa PL XL) przyciąga wzrok estetycznie zaprojektowaną obudową. Co ważniejsze, wykonanie urządzenia stoi na wysokim poziomie, choć podatny na zarysowania ekran wymaga szczególniej uwagi podczas użytkowania. Gorsze wrażenie sprawi uchwyt do mocowania na szybie – trzyma wprawdzie pewnie i daje dość dobry zakres regulacji ale jakość samego wykonania pozostawia nieco do życzenia.

Ekran o przekątnej 4,3 cala daje spory komfort podczas użytkowania urządzenia – mapy są wyraźne, klawiatura ekranowa łatwo dostępna. Odwzorowanie kolorów i ostrość obrazu także mogą się podobać. Gorzej z jasnością – bardzo odblaskowa powierzchnia sprawia, że przy padającym na niego ostrym świetle obraz jest słabo widoczny.

Po jedenastu sekundach od włączenia system jest już gotowy do pracy. Teraz okazuje się, że Trak to nie tylko GPS, ale i sprawne centrum multimedialne – pozwala na przeglądanie zdjęć, odtwarzanie muzyki i filmów a także łączenie się z urządzeniami zewnętrzni za pomocą łącza Bluetooth. W urządzeniu znajdziemy tez notatnik, kalkulator i kilka prostych gier.

Znajdowanie sygnału w wyznaczonych przez nas warunkach trwało 39 sekund – to wartość nie rewelacyjna ale znośna. Podczas jazdy zdarzało się, że Trak gubił sygnał szczególnie w trudniejszych warunkach np. podczas jazdy w lesie bądź wąskimi uliczkami dużego miasta.

Trak GPS-430 (AutoMapa PL XL) został do nas dostarczony z mapą: AutoMapa 5.3.0. Nieco zastrzeżeń można mieć do interfejsu i systemu wprowadzania danych i planowania tras, ale po jakimś czasie da się z nim oswoić. Mapa jest za to precyzyjna – zawiera plany wszystkich miejscowości i wiele numerów budynków. Wytyczone trasy próbne okazywały się być precyzyjne, choć w kilku punktach brakowało im finezji z jaką poruszały się doświadczony kierowca, dobrze znający drogę. Czas wyznaczania tras był dość długi, ale nie na tyle by irytować użytkownika, zaś ich długość nie dawała powodów do narzekań. Czytelność mapy stoi na wysokim poziomie.

GPS Trak GPS-430 (AutoMapa PL XL) wypadł w teście zupełnie przyzwoicie. Wprawdzie posiada kilka wad, ale na tle konkurencji wcale nie są one dyskwalifikujące. Ładnie zaprojektowana i dobrze wykonana nawigacja z bardzo dużą liczbą dodatkowych funkcji powinna znaleźć odbiorców.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier