Pentagram Nomad Q 5.0

Pentagram Nomad Q 5.0 to nowoczesny system do nawigacji wyposażony w mapę Navigo i szybki ja na tego typu urządzenie procesor o prędkości 533 MHz. Działa bez większych problemów, mapa jest całkiem dobra. Trochę gubi się na bezdrożach, ale podobne problemy mają nawet najlepsze nawigacje z Automapą.

Obudowa

PENTAGRAM Nomad Q 5.0 dysponuje prostą, ale mocną obudowę, która wykonana jest z dobrej jakości plastyku. Wielkość nawigacji jest odpowiednia do małych jak i większych samochodów osobowych. W pudełku znajdziemy też praktyczny pokrowiec do przenoszenia GPS-esa. Uchwyt to klasyczna konstrukcja, która dysponuje duża przyssawką i dość sztywnym ramieniem. Dobrze spełnia swoje zadanie, nawigacja nie odpada od szyby nawet podczas jazdy po polskich bezdrożach. Nawigacja nei ma też tendencji do wpadania w drgania jak w przypadku dużo większego modelu PENTAGRAM Nomad Q 7.0.

Użytkowanie

PENTAGRAM Nomad Q 5.0 wyposażony jest w mikroskopijny przycisk do uruchamiania urządzenia, ale działa on bez większych problemów. Nawigacja uruchamia się dosłownie w kilkanaście sekund. Ekran jest bardzo czytelny i szczegółowy (ma rozdzielczość 800x480 pikseli). Mógłby być jednak trochę jaśniejszy i kontrastowy bo w silnym świetle, wyświetlane informacje stają się mocno wyblakłe.

Sterowanie nawigacją to czysta przyjemność, bo działa ona szybko i precyzyjnie. Nie mieliśmy żadnych problemów z wybieraniem opcji czy wpisywaniem adresów. GPS w miarę szybko łączy się z satelitami i trzyma sygnał nawet w zalesionym terenie.

Mapa

PENTAGRAM Nomad Q 5.0 wyposażony został w mniej popularną, ale także sprawnie działającą mapę Polski Navigo. Nabywca urządzenia z taką nawigacją ma prawo do 3 miesięcy bezpłatnej aktualizacji. Czasami jednak warunki te są inne, w zależności od producenta zestawu GPS. Może też wykupić aktualizację kwartalną za 19 zł lub roczną za 79 zł. Obejmuje ona wszystkie składniki mapy, w tym bazę fotoradarów.

Wnioski

PENTAGRAM Nomad Q 5.0 to najmniejszy GPS z tej serii. Dostępne są jeszcze modele z 7 calowym ekranem (Nomad Q 7.0) i 6 - calowym (Nomad Q 6.0). Wszystkie wyposażone są w procesor ze zintegrowanym odbiornikiem GPS SiRF Atlas V 533 MHz, który bez problemu zniesie duże obciążenia systemu i 128 MB pamięci operacyjnej. Wykorzystują też taką same mapę Navigo 9i + Turystyka, zestaw montażowy do samochodu, etui ochronne, ładowarka samochodowa z kablem zasilającym, rysik i kabel USB do połączenia z komputerem. Według nas model z 5 calowym ekranem ze względu na uniwersalne rozmiary idealnie sprawdzi się w autach osobowych.

Zobacz inne testy GPS-ów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: