Pentagram Nomad Q7

PENTAGRAM Nomad Q 7.0 to system nawigacji samochodowej wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 7 cali i mapę Navigo 9i. Przyjemnie zaskakuje jakością wykonania i przyjaznym interfejsem.

Obudowa

PENTAGRAM Nomad Q 7.0 to jeden z największych GPS-ów jakie mieliśmy okazję testować (175mm x 114mm x 17mm). Wielkością dorównuje mu jedynie Peiying PY-GPS7006. Obudowa GPS-esa wykonana jest w całości z czarnego plastiku. Uchwyt do mocowania nawigacji jest dosyć, krótki. Przyssawka jest normalne wielkości i dobrze trzyma się szyby, jednak gdy jedziemy po bezdrożach to nawigacja wpada w drgania. To wada większości nawigacji z tak dużymi ekranami.

Gniazda i przycisk do uruchamiania nawigacji umieszczono nie jak w większości nawigacji po lewej a po prawej stronie obudowy. To wygodne rozwiązanie dla osób praworęcznych, jednak gdy jedziemy samochodem to większy komfort dają gniazda umieszczone z lewej strony obudowy.

Użytkowanie

PENTAGRAM Nomad Q 7.0 wyposażony jest w duży ekran o przekątnej 7 cali, który pracuje w wysokiej rozdzielczości WVGA 800 x 480 czyli prawie dwukrotnie wyższej od powszechnych ekranów 480 x 272. Dzięki takim parametrom wyświetlane ikonki, mapa, opcje do wyboru są duże i czytelne co pozytywnie wpływa na komfort obsługi. Niestety tak duża nawigacja nie za bardzo pasuje do małych aut samochodowych, bo zajmuje sporo miejsca na przedniej szybie. Przyda się bardziej kierowcom aut ciężarowych czy większych aut osobowych.

System SiRFAlwaysFix stale utrzymuje Nomada Q 7.0 w pozycji gorącego startu. Czas potrzebny do rozpoczęcia wskazywania trasy użytkownikowi uległ dzięki temu znacznemu skróceniu. Wbudowany transmiter FM pozwala na przesyłanie komunikatów dźwiękowych oraz dźwięku odtwarzanych multimediów prosto do głośników radia samochodowego. Wszystko bez użycia niewygodnych kabli.

Mapa Navigo 9i zawiera przewodnik turystyczny z opisami głosowymi, poświęcony najbardziej malowniczym rejonom Polski: szlaki oraz gotowe trasy wycieczek, punkty widokowe, rzeźbę terenu i wiele innych. Działa według nas nieco gorzej niż Autmapa, ale i tak pozytywnie zaskakuje, bo liczba adresów i punktów jest ogromna, precyzja wyznaczanych tras i dostosowanie do przepisów ruchu całkiem sprawna. Co istotne interfejs użytkownika mapy jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, nawet dla niedoświadczonego użytkownika. Nie można też narzekać na szybkość wyznaczania tras i wygląd map oraz głos prowadzący.

Wnioski

PENTAGRAM Nomad Q 7.0 pozytywnie zaskakuje nowoczesnym i przyjaznym interfejsem. To jednak olbrzymi GPS, który może okazać się za duży do przeciętnego samochodu osobowego, którym polecamy mniejsze wersje tej nawigacji z ekranem o przekątnej 5 (Nomad Q5) lub 6 cali (Nomad Q6).

Zobacz inne testy GPS-ów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: