Pentax K-x

Model K-x zastąpił lustrzankę oznaczoną jako K-m, należącej do linii najprostszych modeli tego producenta. Aparat pod względem budowy kontynuuje dobre tradycje modeli linii „*istD”. Korpus jest niewielki, ale bardzo solidnie wykonany – elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy gdy aparat trzymamy w dłoni. Uzbrojony go 12-megapikselową matrycą o wielkości APS-C, która została przystosowana do rejestracji filmów (aparat nagrywa wideo w standardzie 720p). Wyświetlacz składa się z 230000 pikseli, czyli nie zastosowano coraz częściej pojawiającego się w lustrzankach ekranu „920k”. W korpusie wbudowano stabilizator matrycy. Urządzenie pozwala na rejestrację obrazów HDR – konieczne jest jednak użycie do tej funkcji statywu.

Model K-x zastąpił lustrzankę oznaczoną jako K-m. Należy do linii najprostszych modeli tego producenta. Aparat pod względem budowy kontynuuje dobre tradycje modeli linii „*istD”. Korpus jest niewielki, ale bardzo solidnie wykonany – elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy gdy aparat trzymamy w dłoni. Konstruktorzy zatroszczyli się o komfort fotografowania projektując wygodną, głęboką rękojeść, która pozwala na pewne trzymanie aparatu, nawet gdy zostanie wyposażony w duży i ciężki obiektyw.Jako prosta konstrukcja K-x nie dysponuje wieloma przyciskami i pokrętłami. Wyposażono go w te najistotniejsze z punktu widzenia szybkiej obsługi – przyciski kompensacji, czułości, trybu migawki i balansu bieli. Nawigowanie po menu odbywa się dzięki zespołowi przycisków – „strzałek”.

Elektronika

Aparat został uzbrojony 12-megapikselową matrycą o wielkości APS-C. Wyświetlacz składa się z 230000 pikseli, czyli nie zastosowano coraz częściej pojawiającego się w lustrzankach ekranu „920k”. Zdjęcia zapisywane są ma kartach pamięci typu SDHC. Pentax K-x w trybie seryjnym może zarejestrować w ciągu 30 sekund aż 97 klatek zapisywanych w formacie JPEG (najlepsza jakość) i ważących średnio 5,4 MB. Migawkę tego aparatu warto pochwalić za cichą i przyjemną dla ucha pracę. W korpusie wbudowano stabilizator matrycy.Aparat wyróżnia się wśród innych nietypowymi bateriami. Korzysta z czterech popularnych ogniw AA („paluszków”), podczas gdy prawie cała konkurencja zasilana jest nietypowym, ale wydajniejszym akumulatorem litowo-jonowym.

Live View i wideo

Tani Pentax krocząc zgodnie z panującymi na rynku trendami został wyposażony w tryby podglądu na żywo (Live View) oraz wideo. Aparat potrafi rejestrować filmy z rozdzielczości HD (720p). Ich jakość nie rzuca na kolana, ale jest poprawna. Trochę przeszkadza charakterystyczne dla nagrań wideo lustrzankami z matrycami CMOS falowanie obrazu podczas panoramowania.

HDR w aparacie

W K-x – podobnie jak w wyższym modelu K-7 – zastosowano funkcję HDR (High Dynamic Range”. Skrót ten pochodzi od angielskich słów High Dynamic Range i odnosi się do techniki wykonywania zdjęć o bardzo szerokim zakresie tonalnym. Polega na łączeniu w programie graficznym kilku ujęć w jedno, dzięki czemu możliwe jest pokazanie wizerunku z dobrze odwzorowywanymi detalami zarówno w cieniach, jak i miejscach najjaśniejszych. Wszystkie łączone zdjęcia mają dokładnie taki sam kadr, różnią się tylko jasnością (najjaśniejsze wnoszą do tworzonego obrazu detale w cieniach, najciemniejsze szczegóły w światłach). Użytkownik musi postawić aparat na statywie, wybrać odpowiednią opcję a aparat sam wykona kilka ujęć i je złączy. Efekt jest imponujący.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: