Pentax Optio RS1000

Zalety:

  • Możliwość modyfikowania wyglądu (zaleta głównie dla dzieci)
  • Szerokokątny obiektyw

Wady:

  • Słaba jakość obrazu
  • Brak optycznej stabilizacji obrazu

Malutki kompakt oferowany przez firmę Pentax wyróżnia się możliwością zmiany wyglądu obudowy. Użytkownik może wkładać pod przezroczysty panel z przedniej ścianki aparatu zarówno jedną z kilku oferowanych w zestawie tapet lub wykonaną własnoręcznie i wyciętą na podstawie dołączonego szablonu. Cyfrówka dysponuje 4-krotnym, szerokokątnym zoomem oraz matrycą o sporej rozdzielczości. Model Optio RS1000 przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów, którzy potrzebują małej, w pełni zautomatyzowanej cyfrówki. Ze względu na oryginalne możliwości zmiany wyglądu produkt może przypaść do gustu dzieciom.

Malutki kompakt oferowany przez firmę Pentax wyróżnia się możliwością zmiany wyglądu obudowy. Użytkownik może wkładać pod przezroczysty panel z przedniej ścianki aparatu zarówno jedną z kilku oferowanych w zestawie tapet lub wykonaną własnoręcznie i wyciętą na podstawie dołączonego szablonu.

Cyfrówka dysponuje 4-krotnym, szerokokątnym zoomem oraz matrycą o sporej rozdzielczości. Model Optio RS1000 przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów, którzy potrzebują małej, w pełni zautomatyzowanej cyfrówki. Ze względu na oryginalne możliwości zmiany wyglądu produkt może przypaść do gustu dzieciom.

Budowa

Optio RS1000 jest typową „kostką” z klasycznie rozmieszczonymi elementami sterowania. Na górnej ściance znajdziesz włącznik oraz przycisk spustu migawki (ten pierwszy oznaczono czerwoną kropką, więc nieco wprowadza zamieszanie przypominając stosowany w wielu kompaktach przycisk rejestracji wideo). Z tyłu zlokalizowano duży ekran, a po jego prawej stronie panel z kilkoma przyciskami sterowania i nawigatorem (czterokierunkowym „talerzykiem” z przyciskiem potwierdzenia). Jest on niestety nieco za mały by wygodnie nim mógł sterować mężczyzna (a więc po raz kolejny wychodzi, że to produkt skierowany raczej dla dzieci lub pań). Jego kierunki pełnią rolę skrótów do menu trybów lampy błyskowej, samowyzwalacza i trybu makro. Dolna „strzałka” uruchamia paletę wyboru trybów pracy (programu AE, trybu wideo oraz programów tematycznych).

Pentax Optio RS1000 nie został wyposażony w przycisk kompensacji ekspozycji. Jeśli obraz jest rejestrowany zbyt jasno lub zbyt ciemno, użytkownik musi szukać funkcji kompensacji w menu. Cyfrówka nie dysponuje przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Pentax Optio RS1000 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 720 mAh. Aparat wraz z nim waży jedynie 170 gram.

Cyfrówka jak kameleon

Jak wspomniałem Optio RS1000 dysponuje przezroczystym, odkręcanym panelem. Pomiędzy nim a korpusem aparatu można umieścić dowolną kartkę lub zdjęcie, pod warunkiem że zostało przycięte do wymiarów frontu aparatu na podstawie dołączonego plastikowego wzorca. W zestawie „na zachętę” otrzymujemy trzy gotowe wzory – między innymi charakterystyczną szkocką kratę.

Funkcjonalność

Z punktu widzenia zaawansowanego amatora cyfrówka nie oferuje nic ciekawego. Nie można bowiem na przykład sterować parametrami ekspozycji. To, co możemy, wiąże się głównie z wykorzystywaniem typowych funkcji jak automatyczne rozpoznawanie twarzy czy wykrywanie uśmiechu. (automatyczne wyzwalanie migawki na uśmiech: „Smile Capture”). Automatyka pozwala także użyć trybu „Natural Skin”, która ma zadbać o naturalny wygląd skóry fotografowanych osób.

Na uwagę zasługuje też tryb panoramy. (cyfrowe łączenie trzech wykonanych zdjęć). Aparat nie tylko „podpowiada” gdzie należy zatrzymać aparat by wykonać kolejne ujęcie, ale gdy już znajdzie się we właściwym miejscu automatycznie wykonuje zdjęcie. Mimo to rozwiązanie jest zdecydowanie słabsze od oferowanego w aparatach Sony Cyber-shot trybu „rozległa panorama”, o którym pisaliśmy już wielokrotnie.

Jest jeszcze możliwość dodania do wykonanych aparatem zdjęć 20 ramek.

Pentax Optio RS1000 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD. Podczas filmowania nie można użyć zoomu optycznego.

Elektronika

Cyfrówka dysponuje sensorem o rozdzielczości 4288x3216 (14mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali matrycę typu 1/2,3 cala. Zdjęcia zapisywane są na nośniku typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB).

Aparat uruchamia się w 2 sekundy.

Optyka

Model ten został uzbrojony obiektywem z 4-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa obiektywu odpowiada 28 milimetrom. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach. Przy najkrótszej ogniskowej największy otwór przysłony wynosi 1:3,2. Obiektyw nie jest zatem ani superjasny ani bardzo "ciemny".

Niestety aparatu nie wyposażono w mechaniczny stabilizator obrazu (jest tylko cyfrowy).

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Pentax Optio RS1000 otrzymał 5 punktów na 10 możliwych. Jak widać, pod względem szczegółowości rejestrowanego obrazu, aparat nie zachwyca. Aparat uzyskał przeciętne noty w teście odwzorowania geometrycznego - w badaniu dystorsji (beczkowate wygięcie obrazu) otrzymał 6,6 punktów.

W próbie "dynamiki", czyli teście określającym rozpiętość tonalną zdjęć, cyfrówka otrzymała 5 punktów na dziesięć. W naszej skali ocen dynamiki to wręcz nędzny wynik (szczegóły fotografowanej scenki zostały prawidłowo zarejestrowane tylko w światłach).

W próbie określającej poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat dostał 2,4 punktu (przy najniższej czułości ISO 100). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 1,8 punktu. Ten wynik mówi sam za siebie...

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 3,4 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 4,3 punktu. Tej części testu aparat już zatem nie oblał.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia. To jednak typowe dla 99% cyfrówek, które kompletnie nie radzą sobie z rozpoznawaniem światła żarowego (obraz jest w tych warunkach zażółcony).

Oceny szczegółowości obrazu oraz dynamiki zostały wystawione na podstawie wzrokowej oceny zdjęć testowych. Pozostałe wyniki wystawiliśmy na podstawie danych pochodzących z oprogramowania do analizy wzorca Gretag Macbeth napisanego na potrzeby naszych testów laboratoryjnych (aplikacja EmZet Computing PCWK Macbeth).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier