Philips 220X1SW

Philips oferuje monitor LCD z serii „LightFrame” wyposażony w 22-calowy panel o rozdzielczości 1680x1050 pikseli i proporcji boków 16:10. Model 220X1SW jest przeznaczony do zastosowań domowych. To, co odróżnia ten model monitora od większości konkurencyjnych produktów, to podświetlana na niebiesko rama (LightFrame). Gdy monitor jest włączony okalająca panel rama świeci się na niebiesko.Monitor został wyposażony w dwa wejścia sygnałowe – analogowe D-sub oraz cyfrowe DVI-D (z obsługą HDCP)

Philips oferuje monitor LCD z serii „LightFrame” wyposażony w 22-calowy panel o rozdzielczości 1680x1050 pikseli i proporcji boków 16:10. Model 220X1SW jest przeznaczony do zastosowań domowych – projektanci starali się stworzyć produkt pasujący do nowoczesnych wnętrz. Monitor Philipsa stylistyką obudowy nawiązuje naszym zdaniem do produktów firmy Apple – został wykonany z białego tworzywa, a kształt elementów obudowy jest charakterystyczny dla urządzeń tej marki. To, co odróżnia ten model monitora od większości konkurencyjnych produktów, to podświetlana na niebiesko rama (LightFrame). Gdy monitor jest włączony okalająca panel rama świeci się na niebiesko. Użytkownik może sterować jasnością podświetlenia, jak również z niego zrezygnować. Być może rozwiązanie LightFrame może okazać się dla wielu użytkowników atrakcyjne, w naszej opinii jednak barwne podświetlenie ramy wprowadza „zamieszanie” i może negatywnie wpływać na postrzeganie wyświetlanych na panelu barw.

Możliwości i wyposażenie

Monitor został wyposażony w dwa wejścia sygnałowe – analogowe D-sub oraz cyfrowe DVI-D (z obsługą HDCP). Niestety, mimo możliwości podłączenia do monitora odtwarzacza Blu-ray, nie będzie możliwe odtwarzanie filmów w rozdzielczości Full HD - panel składa się tylko z siatki 1680 x 1050 pikseli.

W zestawie producent dostarcza instrukcję po polsku (w formie elektronicznej) oraz oprogramowanie pozwalające na zarządzanie ustawieniami monitora bez konieczności korzystania z menu OSD oraz przeprowadzenia „organoleptycznej” kalibracji. Przyciski sterujące urządzeniem zostały zlokalizowane z boku (od strony użytkownika po prawej stronie). Nie jest to naszym zdaniem idealna lokalizacja – nie widać ani przycisków, ani napisów pomagających nakierować palec na właściwy klawisz. Użytkownik przy każdorazowym użyciu menu OSD musi albo odchylić się by zobaczyć bok monitora, albo nauczyć się na pamięć kolejności i funkcji przycisków, obsługując je po omacku. Monitor pozwala na ustawianie temperatury barwowej oraz poziomu gamma.

Jakość obrazu

Mimo zastosowania popularnej matrycy typu TN całkiem dobrze wypadł w testach jakości obrazu. Bardzo dobrze oceniliśmy ostrość i czas reakcji (monitor sprawdzi się do gier). Za odwzorowanie barw i kontrast 220X1SW otrzymał niższe noty – przed kalibracją przy jasności na poziomie 329 cd/m2 kontrast wynosił 1:752, po kalibracji i zmniejszeniu jasności 141,6 cd/m2 spadł do 1:494. To raczej słaby rezultat.

Monitor nie okazał się idealny także w teście równomierności podświetlenia (około 90%) – największą różnicę zauważyliśmy między dolnym prawym rogiem (142,1 cd/m2) a dolnym prawym (112,7 cd/m2).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: