Philips 231TE4LB

Zalety:

  • Szyubka matryca
  • Dobra jakość obrazu
  • Funkcjonalne wyposażenie

Wady:

  • Brak DVI

Philips 231TE4LB ma ekran 16:9 o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cale. Matryca wykonana w technologii TN jest podświetlana białymi LED-ami umieszczonymi za ekranem. Wyposażone jest też w cyfrowy tuner DVB-T.

Obudowa

Philips 231TE4LB wazy nieco ponad 3 kg i ma wymiary 57.3 cm x 17.4 cm x 41 cm - z podstawką. Obudowa wykonana w całości z czarnego plastyku jest mocna i sztywna. Nie mamy też żadnych zastrzeżeń do jej jakości wykonania. Podstawka nie jest duża, i nie pozwala na regulację wysokości czy tez położenia matrycy w poziomie a jedynie na odchylanie ekranu w pionie.

Gniazda

Philips 231TE4LB ma całkiem pokaźny zestaw gniazd co jest cechą większości monitorów z tunerami. Do dyzpocyji mamy analogowe i cyfrowe gniazda audio, HDMI, SCART i analogowe gniazdo VGA. Niestety zabrakło gniazda DVI.

Ekran

Philips 231TE4LB wyposażony jest w matryca wykonaną w technologii TN, która podświetlana jest białymi LED-ami umieszczonymi za ekranem. Maksymalna jasność (250 cd/m2), kontrast (1000:1), czasy reakcji (5 ms) i kąty widzenia (160/170 stopni) są typowe dla tego rodzaju matrycy.

Producent przygotował kilka profili (biuro, zdjęcia, film, gry i ekonomiczny). Można także wybrać między panoramą a obrazem o tradycyjnych proporcjach, wyregulować współczynnik gamma. W sekcji kolor użytkownik ma do dyspozycji sRGB, ustawienie temperatury barwowej w bardzo szerokim zakresie od 5000K do 11500K oraz wzmocnienia każdego z kolorów podstawowych indywidualnie. Zamiast posługiwać się menu ekranowym można skorzystać z aplikacji, w której jest także kilka opcji podziału ekranu na części.

Wyniki testów

Philips 231TE4LB automatycznie identyfikuje gniazdka którym dociera sygnał. Fabryczne ustawienia monitora nie są dobre dobra. Przy niezłej temperaturze barwowej (6600K) mieliśmy słabe szarości (dE=20). Przy nominalnym 1000:1 zmierzony kontrast 800:1 można uznać za niezły. W procesie kalibracji udało się znacznie poprawić dE do wartości 3,7 przy minimalnie lepszej temperaturze (6550K) niewiele gorszym kontraście (700:1). W ciemnych szarościach ekran także zachowywał się poprawnie. Podświetlenie jest równomierne (91%) poza ciemniejszym paskiem z prawej strony.

Monitor ten wyposażony jest też w liczne funkcje poprawy jakości obrazu (Smart Picture) i dzwięku (Smart sound). Technologia SmartPicture analizuje zawartość wyświetlaną na ekranie i dostosowuje do niej parametry pracy wyświetlacza. Dodatkowo mamy do wyboru kilka zdefiniowanych trybów pracy: Biuro, Obraz, Rozrywka, Oszczędność. Funkcja Smart sound umożliwia wybór różnych trybów, np. Film, Gry, Muzyka itd., zapewniając automatyczne uaktywnienie wstępnie definiowanych częstotliwości.

Wnioski

Philips 231TE4LB to świetny monitor do pracy i zabawy. Szybka matryca, tuner telewizyjny sprawiają, że idealnie nadaje się do oglądania meczy, czy grania w szybkie gry.