Philips 42PES0001D/10

Zalety:

  • Naturalne, soczyste kolory
  • Doskonały kontrast
  • Skuteczny system 100 Hz
  • Dobre ustawienia fabryczne
  • Dobra jakość dźwięku

Wady:

  • Nieobrotowa podstawa
  • Brak komunikacji z Internetem

Pierwszy telewizor Philipsa, przy konstrukcji którego priorytetem było uzyskanie wąskiej obudowy.

Do redakcyjnych testów trafił pierwszy model telewizora LCD Philipsa z serii Essence o grubości obudowy wynoszącej zaledwie 4 cm. Odbiornik jest urządzeniem dzielonym, tzn. składa się z dwóch elementów: 42-calowego wyświetlacza Full HD i osobnego modułu, do którego „przeniesiono” m.in. tunery telewizyjne (analogowy i cyfrowy MPEG4) oraz zestaw gniazd audio-wideo. Dzięki temu udało się uzyskać małą grubość obudowy ekranu. Ponieważ w 42PES0001D/10 zastosowano tradycyjne, tylne podświetlenie matrycy LCD, jego obudowa nie jest aż tak cienka, jak w sprawdzanym przez nas modelu Sony w którym system diod LED zamontowano wzdłuż krawędzi panelu.

Dopracowany stylistycznie wyświetlacz, z wąską ramką wokół ekranu, wyposażony jest w nieobrotową podstawę, do której przymocowano kolumnę głośnikową. Ekran z modułem połączony jest jednym kablem, którym nie tylko przesyłane są informacje o obrazie i dźwięku, lecz także dostarczane jest zasilanie z sieci. Dość dużą czarną obudowę modułu, z przednim panelem ze szczotkowanego metalu, wykonano z dobrej jakości tworzyw. Na jej ściankach, tylnej i bocznej, umieszczono bogaty zestaw gniazd. Wśród nich znalazły się m.in. 4 złącza HDMI oraz czytnik kart dostępu warunkowego.

W telewizorze Philipsa zastosowano wiele rozwiązań, których zadaniem jest poprawienie jakości obrazu. Należy do nich system Perfect Pixel HD, m.in. redukujący szumy sygnału wideo, optymalizujący barwy czy zwiększający ostrość obrazu. Trzeba przyznać, że sprawdza się bardzo dobrze np. w przypadku odbioru telewizji standardowej rozdzielczości. Natomiast przy prezentacji sygnału odtwarzanego z płyt Blu-ray warto samodzielnie zmniejszyć poziom ostrości – pozwala to uniknąć nadmiernego uwypuklania szumów obrazu, jakimi często obarczone są takie nagrania. Warto wspomnieć również o układzie Clear LCD 100 Hz, który bardzo sprawnie eliminuje smużenie i poprawia stabilność obrazu (jego uruchomienie skraca czas reakcji matrycy do 2 ms). Niestety, aktywacja Clear LCD 100 Hz powoduje włączenie funkcji Digital Natural Motion – warto ustawić tryb jej pracy na minimalnym poziomie, bo inaczej jej działanie sprawi, że wyświetlane na ekranie poruszające się obiekty będą wydawać się oderwane od tła.

Generalnie oferowany przez 42PES0001D/10 obraz jest wysokiej jakości. Wyjątkowo ostry, kontrastowy (współczynnik 66 000:1), z głęboką czernią i dobrym zróżnicowaniem szarości (w ciemnych scenach wszystkie szczegóły są doskonale widoczne). Prezentowane kolory są wzorowo zbalansowane, naturalne i soczyste.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier