Philips 42PFL9900D/10

Bogato wyposażony 42-calowy telewizor LCD Full HD ma obudowę z efektownym systemem podświetlenia.

Telewizory Philipsa z nowej serii Aurea to urządzenia wyposażone nie tylko w tylne podświetlenie Ambilight, lecz także mające zamontowaną z przodu, świecącą półprzezroczystą ramę - Active Frame. Rozświetla się ona kolorami dostosowanymi do aktualnie prezentowanego obrazu. Dzięki temu widz ma odnieść wrażenie, że obraz nie jest ograniczony krawędziami ekranu. Działanie tego systemu wygląda efektownie, przejścia kolorów są płynne, lecz mieniące się wokół telewizora kolorowe światła wielu widzom mogą po prostu przeszkadzać. Podświetlenie można jednak wyłączyć lub zmniejszyć jego intensywność (dzięki diodom LED obniżanie jasności odbywa się płynnie), a także wybrać jeden z trzech trybów pracy (dynamiczny, odprężający lub umiarkowany). W dwóch ostatnich trybach kolory ramy nie zmieniają się tak szybko, a podświetlony obszar wokół matrycy sprawia, że prezentowana na ekranie czerń wydaje się głębsza.

Telewizor wyposażony jest w 42-calową matrycę LCD o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), oferującą dobre kąty widzenia - 176 stopni (w obu płaszczyznach) i bardzo wysoką jasność - aż 550 cd/m2.

W urządzeniu Philipsa zamontowano bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się trzy złącza HDMI. Doprowadzony tą drogą obraz wysokiej rozdzielczości może być wyświetlany „piksel w piksel”. Odbiornik obsługuje także sygnał 1080p (24 klatki/s), czyli taki, jaki jest zapisywany na płytach Blu-ray czy HD DVD.

Nowy model wyposażono w zaawansowane układy obróbki sygnału wideo, np. Perfect Pixel HD. System ten redukuje szumy, poprawia barwy i zwiększa ostrość obrazu. Trzeba przyznać, że działa on bardzo sprawnie, szczególnie w przypadku korzystania z sygnału niskiej jakości – np. analogowej telewizji. Ponadto warto wspomnieć o Clear LCD 100 Hz, który niweluje smużenie i poprawia stabilność obrazu. Po jego włączeniu czas reakcji matrycy skraca się aż do 3 ms. Działa on jednak tylko razem z funkcją Digital Natural Motion, która sprawia, że obiekty poruszające się na ekranie zdają się oderwane od tła. Wzmacnia to wprawdzie wrażenie trójwymiarowości obrazu, ale jednocześnie odrealnia przekaz. 42PFL9900D/10 ma także system aktywnej kontroli kontrastu oraz czujnik oświetlenia zewnętrznego, dopasowującego jasność matrycy do natężenia światła w pomieszczeniu.

Telewizor Philipsa oferuje szczegółowy, ostry obraz, z dobrze nasyconymi, zróżnicowanymi barwami, ale z przeciętnym kontrastem. Głębia czerni nie jest tak dobra jak w najlepszych telewizorach LCD konkurencji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: