Philips 7300 55PUS7304/12 - 4K, Ambilight i Android w rozsądnej cenie

Rozwiązania zastosowane w telewizorze Philips 55PUS7304/12 sprawiają, że jawi się on jako jedna z najciekawszych konstrukcji na rynku. Połączenie intuicyjnego systemu Android, obrazu w rozdzielczości 4K oraz flagowej technologii Ambilight to trafny przepis na sukces. Jeśli dodamy do tego atrakcyjną cenę, telewizor stanie podwójnie kuszący.

Telewizor Philipsa oznaczony symbolem 55PUS7304/12 to 55-calowy przedstawiciel najnowszej serii 7300. Urządzenie można kupić w zachęcającej cenie ustalonej na poziomie nie przekraczającym 3 500 zł.

Ciekawostką jest dostępny w sklepach wariant 58PUS7304/12, wyróżniającego się nietypową matrycą o przekątnej 58 cali. Biorąc pod uwagę ceny, dodatkowe 3 cale są dodawane w tym wypadku niemalże bezpłatnie.

Inni przedstawiciele serii występują w wersjach 43, 50, 65 i 70 cali. Ceny mieszczą się w przedziale 2 550 zł (43") do 5 499 zł (70").

Philips 55PUS7304 - budowa i akcesoria

Telewizor skonstruowano dość klasycznie. Uwagę przyciąga szeroka, srebrna ramka. Wykonano ja z matowego aluminium. Niestety jej spasowanie pozostawia nieco do życzenia. Szczególnie w dolnej części ekranu, aluminiowa osłona odstaje od matrycy, na tyle mocno że w przerwie może zbierać się kurz.

Konstrukcję oparto na jednej, ciężkiej nodze. Jej montaż jest dość prosty - wymaga wkręcenia kilku śrub, a całość okazuje się bardzo stabilna.

Tył obudowy wykonano z czarnego tworzywa. Podstawowy zestaw złącz z gniazdami audio, HDMI oraz USB, ulokowano niedaleko jednej z bocznych krawędzi.

Miejsce na pozostałe interfejsy przewidziano przy dolnej krawędzi. Łatwo zauważyć również rozciągnięty wokół całej obudowy ciąg LED'ów odpowiedzialnych za podświetlenie Ambilight.

Panel posiada błyszczącą powłokę bez zabezpieczenia antyrefleksyjnego. Dzięki wysokiej jasności refleksy światła są widoczne, ale nie uniemożliwiają oglądania treści.

Oprócz samego telewizora w zestawie znajdziemy również:

 • Pilot
 • Instrukcję obsługi
 • Przewód zasilający
 • Przewód minijack > L/R
 • Przewód minijack > YPbPr
 • 2 baterie AAA

Srebrny pilot wykonano z tworzywa. Białe napisy na przyciskach słabo kontrastują z obudową. Standardowy zestaw przełączników uzupełniają dedykowane: Netflix, Rakuten TV i Asystent Google. Przewidziano również osobny przycisk do aktywowania i dezaktywowania oświetlenia Ambilight.

Philips 55PUS7304 - specyfikacja

 • Typ matrycy: LED
 • Przekątna matrycy: 55"
 • Rozdzielczość obrazu: 4K UHD (3840 x 2160)
 • Procesor obrazu: P5 Perfect Picture
 • Wskaźnik PPI: 1700
 • HDR: Dolby Vision, HDR10+ / HLG
 • System operacyjny: Android TV 9
 • Pamięć flash: 16 GB
 • Telewizja cyfrowa: DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
 • Obsługa MPEG: MPEG2, MPEG4
 • Złącza HDMI: 4
 • Złącza USB: 2
 • Złącza YPbPr: 1
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11n 2x2
 • Dodatkowe interfejsy: Antena satelitarna, CI+, Optyczne wyjście audio, Ethernet RJ-45, Audio L/P, Audio słuchawkowe
 • Głośniki: 2 pełnozakresowe 10W
 • Uchwyt ścienny: VESA 300 x 200 mm
 • Dodatkowe rozwiązania: Podświetlenie Ambilght, Czujnik światła, Pilot z obsługą głosu, SimplyShare
 • Klasa energetyczna: A+

Philips 55PUS7304 - instalacja i system

Pierwsza instalacja przebiega niezwykle sprawnie. Wystarczy sparować pilot i odczekać kilka chwil. Producent nie wymaga rejestracji lub logowania, a cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Sercem telewizora jest oprogramowanie Android TV. Nie należy ono do najwydajniejszych na rynku, ale zapewnia ogromny potencjał w zakresie personalizacji ustawień i dla wielu użytkowników z pewnością będzie stanowić kluczowy atut konstrukcji. Regularnie aktualizowany system zapewnia dostęp do szerokiego wachlarza dedykowanych aplikacji. Zasoby nie są wprawdzie tak obszerne jak w smartfonowej wersji sklepu Play, ale możliwości i tak są większe niż w przypadku jakiegokolwiek innego oprogramowania.

Względem standardowego Androida, wersja TV jest rozbudowana o dodatkowe możliwości konfiguracji obrazu telewizora, połączeń z siecią i obsługi nośników zewnętrznych. Opcje są dość podstawowe dzięki czemu ich obsługa należy do niezwykle prostych. Jednocześnie większość użytkowników nie powinna narzekać na ograniczenia w personalizacji.

Szczególną uwagę warto poświęcić ustawieniom dotyczącym Ambilight. Mowa o technologii, która wykorzystuje diody umieszczone za matrycą, do tworzenia luminacji zgodnej z kolorami obrazu prezentowanego na ekranie. Rozwiązanie zapewnia poszerzoną perspektywę i sprawia, że odczucia płynące z seansu są pełniejsze. W testowanym telewizorze Ambilight mogło działać zgodnie z prezentowanym obrazem albo w oparciu o generowane dźwięki. Ciekawostką była możliwość ustawienia kolorów podświetlenia barwach flag narodowych, co jest sympatycznym ukłonem w kierunku do kibiców. Podstawowe możliwości ustawienia Ambilight można zaobserwować na nagraniu poniżej.

Chwilami oprogramowanie potrzebuje sekundy lub dwóch aby przetworzyć wybraną funkcję, ale względem poprzednich lat widać znaczny postęp w kwestii płynności pracy Android TV.

Philips 55PUS7304 - jakość obrazu

Telewizor przetestowaliśmy z wykorzystaniem kolorymetru. Zastosowana matryca LCD zapewnia przyzwoitą równomierność podświetlenia. Panel okazał się nieco słabiej doświetlony przy lewej krawędzi, ale średnie odchylenia sięgały maksymalnie 10%, więc pozostały niewidoczne dla oka.

Pewnym rozczarowaniem jest jakość odwzorowania kolorów, która przy fabrycznych ustawieniach osiąga poziom delta E 9,19. W telewizorach konsumenckich za dobry wynik uznajemy parametr delta E na poziomie poniżej 4.

Możliwe, że w przyszłości producent usprawni wyświetlanie obrazu za pomocą aktualizacji. Po profesjonalnej kalibracji, matryca zdołała uzyskać niemal wzorowe odwzorowanie barw z parametrem delta E na poziomie 1. Niestety większość użytkowników tanich modeli nie decyduje się na kosztowną usługę kalibracji. Pewnym ograniczeniem może być również stosunkowo niskie pokrycie palety DCI P3 osiągające 66,8% przestrzeni barwowej.

Zmierzona jasność matrycy osiąga dobry wynik na poziomie 250 cd/m², przy jasności czerni nie przekraczającej 0,24 cd/m2. Przekłada się to na dobry kontrast 1044:1.

Philips 55PUS7304 - podsumowanie

Telewizor Philips 55PUS7304 to odpowiedni wybór dla użytkowników poszukujących niedrogiego modelu z dobrze działającym systemem Android TV. Mnogość aplikacji i wysoka kompatybilność zostaną docenione przez zaawansowanych użytkowników. Niewątpliwym plusem konstrukcji jest system Ambilight.

Zastosowana matryca oferuje równomierne podświetlenie i obraz o przyzwoitych parametrach. Na minus oceniamy słabo zaprojektowanego pilota oraz odstające ramki ekranu.