Philips BDM3270QP/00

Philips BDM3270QP/00 to jedyny w teście monitorów WQHD ekran o przekątnej 32". Pracę na nim oceniamy pozytywnie.

Czcionki i elementy graficzne programów są większe, więc jeśli masz problem ze wzrokiem, albo używasz starszych aplikacji, które nie radzą sobie ze skalowaniem, zakup modelu o przekątnej 32 cali będzie lepszym wyjściem.

Monitor dobrze wypadł w teście odwzorowania kolorów, choć maksymalna deltaE wynosiła już ponad 7 pkt., więc niektóre odcienie mogą nie wyglądać w rzeczywistości tak, jak na ekranie. Średnia deltaE jest jednak w pełni zadowalająca, dlatego ten panel jesteśmy jeszcze w stanie polecić profesjonalistom, którzy przygotowują materiały takie jak ulotki czy foldery. Równomierność podświetlania oceniamy podobnie jak w monitorze LG – jest zadowalająca.

Pozytywnie zaskoczyło nas zużycie prądu. W skalibrowanych ustawieniach 6500 K (temperatura barwowa) oraz 120 cd/m2 (luminancja), monitor zużywał tylko 39 W. To wyraźnie mniej niż niektóre modele 27-calowe. Na wyróżnienie zasługuje również ergonomia oraz wyposażenie dodatkowe. Monitor obsługuje m.in. technologię MHL, dzięki której może łatwo współpracować z urządzeniami mobilnymi.

Philips BDM3270QP/00 - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Philips BDM3270QP/00 - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Philips BDM3270QP/00 - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: