Philips GoGear SA3245 (4 GB)

Najnowszy odtwarzacz Pentagramu z serii Vanquish zbudowano na chipsecie Ingenic JZ4740, który ostatnio coraz częściej używany jest w bardziej rozbudowanych odtwarzaczach jak np. Laberg BiBoy z opcją oglądania telewizji. Chipset ten oferuje duże możliwości, jeżeli chodzi o wspierane formaty audio i video. Obsługuje większość z najpopularniejszych formatów audio (MP3, WMA, WAV) włącznie z bezstratnymi APE i FLAC, niestety w przeciwieństwie do niektórych multigrajków nie odtworzymy na nim plików OGG.

Niewielki odtwarzacz audio (80x45x10,4 mm) stworzony głównie do słuchania muzyki bo możliwość oglądania filmów czy zdjęć na ekranie o przekątnej 1,8 cala to raczej miły dodatek niż użyteczna funkcja. Filmy wymagają przekonwertowania do standardu i rozmiarów obsługiwanych przez odtwarzacz (320x240 pikseli) za pomocą dołączanej aplikacji Philips Media Converter. Odtwarzacz umożliwia oglądanie zdjęć w formacie JPG i BMP bez koniczności ich konwersji, w tym zdjęć w wysokiej rozdzielczości przegranych bezpośrednio z aparatu (do testów użyliśmy 8 megapikselowych zdjęć).

Po menu nawigujemy za pomocą czterokierunkowego przełącznika w środku, którego umieszczono przycisk do uruchamiania odtwarzacza oraz uruchamiania utworów i akceptacji opcji. Odtwarzacz wyposażony jest w dodatkowe przyciski do regulacji głośności oraz przycisk do dodawania utworów do listy ulubionych. Wyposażono go również w przełącznik do blokowania klawiszy. Pod względem wygody obsługi wypada trochę gorzej niż jego starszy brat Philips GoGear SA5245BT, który dodatkowo wyposażony jest w przycisk, do uruchamiania podręcznego menu i większy wyświetlacz. Jednak jak na tak niewielkie rozmiary używa się go całkiem wygodnie. W przeciwieństwie do starszych odtwarzaczy Philipsa, GoGear SA3245 wykorzystuje standardowe gniazdo mini-USB. Służy ono do przesyłu danych oraz ładowania baterii odtwarzacza. W systemie odtwarzacz rozpoznawany jest jako dodatkowy dysk przenośny, z możliwością bezpośredniego kopiowania plików. Odtwarzacz obsługuje tylko dwa najpopularniejsze formaty audio MP3 i WMA. Utwory możesz sortować wg wykonawców i albumów. Do dyspozycji masz również listę ulubionych, a w razie konieczności możesz również nawigować za pomocą katalogów. Menu odtwarzacza jest spolszczone, jednak w niektórych opcjach pojawiają się angielskie wyrazy, a niektóre opcje nie są przetłumaczone poprawnie. Odtwarzacz nie ma za to problemów z wyświetlaniem polskich znaków zarówno w nazwach plików jak i w tagach.

Dołączone słuchawki douszne są raczej średniej jakości i dla wielu z pewnością okażą się niewystarczające. Warto je wymienić bo GoGear SA3245 z dobrej jakości słuchawkami potrafi generować przyzwoite brzmienie. Pod tym względem nie jest to jednak model wybitny ( 6 pkt. na 10 możliwych do zdobycia) .