PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja, plotki

KONCEPCYJNA I NIEOFICJALNA GRAFIKA PS5 (autorstwa Davida Hanssona, za: davidhansson.deviantart.com)

PlayStation 5 powinna pojawić się w sprzedaży w połowie 2018 roku – pół roku po premierze konkurencyjnego Xbox One od Microsoftu. Czy warto będzie poczekać na konsolę czy też lepiej sprawić sobie prezent i nabyć Xbox One jeszcze w 2017?

PlayStation 4 ma na rynku nadal bardzo mocną pozycję, którą zawdzięcza w głównej mierze nowym wersjom Slim i Pro oraz PlayStation VR, które zwiększyły możliwości zabawy dla najbardziej wymagających fanów konsol. Mimo to, przemysł gier lubi dynamiczne zmiany i jesteśmy pewni, że w centrali Sony są inżynierowie już od dawna pracujący nad PlayStation 5.

Choć do premiery i jakichkolwiek oficjalnych informacji w tej sprawie jeszcze daleka droga, to nie ma powodu by nie pospekulować o najbardziej prawdopodobnym scenariuszu związanym z PlayStation 5 – w końcu wielokrotnie nasze przypuszczenia okazywały się strzałem w 10.

Czy będzie PlayStation 5?

Na start najważniejsze pytanie – czy w ogóle doczekamy się produktu takiego jak PlayStation 5? Otóż – jakkolwiek absurdalnie to brzmi – jest całkiem prawdopodobne, że urządzenie o nazwie PlayStation 5 nigdy nie trafi na rynek.

Wraz z rozwojem usług strumieniowego przesyłania danych, takich jak PlayStation Now, wiele osób spekuluje, że fizyczne konsole są przeszłością i Sony może jako pierwsze chcieć odciąć się od „hardware’owych” przyzwyczajeń z nazewnictwem.

Przypomnijmy - PlayStation Now to usługa oparta na chmurze, która umożliwia zabawę w gry z PS3 (i wkrótce PS4) na PS4 i PC, przy czym wszystkie procesy są wykonywane na serwerach firmy Sony - tylko obrazy i dane użytkownika są przesyłane z powrotem do użytkownika. Wiele osób twierdzi, że to przyszłość rozrywki wirtualnej.

Nasza opinia? Nadal uważamy, że PlayStation 5 pojawi się w sklepach. Po pierwsze, PS4 przynosi ogromny zysk od samego początku sprzedaży. Po drugie, szef Sony, Shuhei, otwarcie twierdzi, że przyszłość PlayStation leży w rękach deweloperów.

"Jeśli deweloperzy twierdzą, że potrzebują większej mocy obliczeniowej generowanej sprzętowo, to chcemy jej dostarczyć wraz PlayStation 5, dzięki czemu będą mogli swobodnie realizować swoją wizję" - powiedział Yoshida.

PS4 to potężna konsola, ale w przeciwieństwie do pecetów, nie ma w niej możliwości regularnego aktualizowania procesora i grafiki. Topowe komputery do gier są lepsze od PS4 od lat, a nawet z PS4 Pro (i kolejnymi) różnica ta będzie wciąż widoczna. Dopiero kiedy osiągniemy scenariusz, w którym konsole będą dorównywały mocą pecetom, może okazać się, że trzeba będzie poszukać innych rozwiązań. Wątpliwe jednak by nastąpiło to dość szybko.

Ponadto, dzięki PlayStation Now, Sony będzie mógł zadowolić klientów, pozwalając im kontynuować korzystanie z gier PS4 na nowym PS5 bez obaw o kompatybilność wsteczną. To tworzy spójną wizję na minimum kolejne 2-3 lata.

Kiedy premiera PlayStation 5?

Jak przeczytasz poniżej, do tej pory byliśmy dość pewni, że do premiery PlayStation 5 jeszcze daleka droga. Jednak w raporcie WSJ, analityk Macquarie Capital Securities, Damian Thong, który prawidłowo przewidział daty premiery PS4 Slim i PS4 Pro, powiedział, że Sony wprowadzi PlayStation 5 do sprzedaży w 2018 roku.

Prezes Sony i CEO Shawn Layden w czerwcu 2017 r. powiedział niemieckiej stronie Golem.de, że minie jeszcze "najprawdopodobniej trochę czasu" przed ujawnieniem PlayStation 5.

Jest to następstwo komentarza z początku 2016 roku, w którym szef firmy Sony, Scott Rhode, powiedział dla MTV: "Wkrótce zaczniemy myśleć o tym, co zrobimy dalej. To jest kultura pracy w firmie Sony - zawsze musimy robić coś większego i lepszego niż to, co zostało już zrobione".

Szef Sony w Wielkiej Brytanii, Fergal Gara, dodał: "Prawdopodobnie jest to znakiem czasów i tego jak wiele się zmieniło w ciągu minionych 7 lat, ale myślę, że chęć szybkiego wdrażania nowych technologii mocno wzrosła". Dodał wówczas, że Sony ma w planie skupić się na PS4, a nie PS5.

Odstępstwa pomiędzy wydaniami kolejnych edycji konsol PlayStation stały się coraz dłuższe, więc fani mogliby trochę poczekać na PS5. Pięć lat i trzy miesiące minęły między oryginalną PlayStation a PS2, a następnie kolejne sześć lat i osiem miesięcy przed PS3. PS4 pojawił się dokładnie siedem lat później, w listopadzie 2013 roku, także powinniśmy spodziewać się, że poczekamy co najmniej tak długo na PS5 - co sugeruje, że najwcześniejsze uwolnienie nastąpi w listopadzie 2020 r.

Konsole do gier są naturalnie produktami o długiej żywotności, a klienci inwestują znaczne środki w samą platformę i tytuły, które pojawiają się tylko niej. Jednak firma Sony podobno pracuje nad krótszymi odstępami czasu między kolejnymi premierami konsol PlayStation.

Powyższe stanowisko bazuje na publikacjach analityka Macquarie Capital Securities, Damiana Thonga, który powiedział WSJ, że możemy spodziewać się premiery PlayStation 5 już w 2018 roku! Ten sam analityk trafnie określił daty premier dla PS4 Pro i Slim więc istnieje spora szansa, że i tym razem się nie myli.

Oczywiście, będziemy aktualizować ten artykuł, gdy tylko zostaną znalezione konkretne szczegóły dotyczące daty wydania PS5.

Ile to będzie kosztować PlayStation 5?

Nie wiedząc dokładnie co będzie w środku, nie można dokładnie przewidzieć ile będziemy musieli zapłacić za PS5. Jeśli PS2 kosztuje 300 funtów brytyjskich, PS3 425 i PS4 349, możemy tylko założyć, że Sony będzie trzymać się okolicy 400 funtów brytyjskich, tzn. około 2000 zł.

Jakiego designu możemy oczekiwać od PlayStation 5?

W sieci pojawiły się koncepcyjne zdjęcia PlayStation 5. Zakładamy, że konsola będzie wyglądać bardzo podobnie – charakterystyczne czarne pudełko z niebieskim podświetleniem i stylowym wykończeniem. Nie zdziwiłoby nas jednak wprowadzenie regulowanego podświetlenia na różne kolory, co jest mocnym trentem w przypadku topowych komputerów do gier.

Jeśli chcecie pobawić się w projektanta, to na stronie www.ps5playstation5.com znajdują się bardzo ciekawe grafiki koncepcyjne nowego PS5. Grafika otwarcia artykułu jest autorstwa Davida Hanssona, którego prace możecie zobaczyć na davidhansson.deviantart.com.

Jaka będzie specyfikacje PlayStation 5?

Jak można się spodziewać, póki co oficjalnie nie wiadomo nic o wnętrzu PlayStation 5. Patrząc jednak na entuzjastyczną współpracę AMD z Sony w przypadku PS4 oraz bardzo dobre przyjęcie na rynku Ryzenów, możemy tylko założyć, że AMD pozostanie on na pokładzie nowej konsoli.

Jedną z możliwych zmian mogłaby być wersja, w której nie będzie napędu optycznego i rozwiązanie cyfrowej dystrybucji poprzez usługę PlayStation Now - co pozwoliłoby na to, aby projekt był bardziej kompaktowy lub pozostawił więcej miejsca dla większych podzespołów przetwarzania grafiki czy chłodzenia.

Z drugiej strony, odrywanie gier fizycznych jest delikatnym tematem. Sprzedawcy detaliczni niezbyt dobrze reagują na niewygodne dla nich przejście na wersje cyfrowe i mogą być mniej chętni do magazynowania lub sprzedaży PS5 pozbawionego całej otoczki setek pudełek z grami. Ponieważ Sony potrzebuje wsparcia by sprzedawać konsolę, pozbawienie jej dysku optycznego mogłoby być zbyt ryzykowne. Być może jednak kompromisem będą dwie różne wersje?

W zakresie nowego kontrolera DualShock przewidujemy zaimplementowanie technologii zbliżonych do tych z konsoli Switch oraz kontrolera Xbox One Elite. Pytaniem pozostaje natomiast VR – PS VR przyjęto bardzo dobrze, ale nie wiadomo jak przez kolejny rok będzie wyglądała popularność tego typu rozwiązań oraz przede wszystkim – dostępność gier pod VR. Według naszych przypuszczeń VR pozostanie opcjonalne, a producent skupi się na 4K.

Ponownie zaktualizujemy ten artykuł, gdy dostępne będą więcej szczegółów.

Czy PlayStation 5 będzie przenośne jak Switch?

Głównym pytaniem wokół PlayStation 5 jest to, czy Sony pójdzie w ślad Nintendo i zaoferuje handheld/konsolę hybrydową podobną do Nintendo Switch.

Byłby to ciekawy zwrot akcji – w końcu Sony ma już na koncie PlayStation Portable i PlayStation Vita, które nota bene posiada funkcję łączenia siuę z PS4 i korzystania z mocy obliczeniowej tej konsoli. Żadna z konsol nie uzyskała jednak oczekiwanej pozycji na rynku – PS4 natomiast sprzedało się świetnie z prostym hasłem o najmocniejszej konsoli na rynku (coś, co teraz robi Microsoft z Xbox One).

Nasza opinia? Sony zostawi rynek handheldów Nintendo i skupi się na tradycyjnej konsoli o dobrych tytułach ekskluzywnych na własną platformę.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier