PocketBook 623 Touch Lux

Ranking: Najlepsze czytniki e-booków

Niewielki czytnik, który jest świetną alternatywą dla najbardziej zaawansowanych modeli Amazona. Oferuje mnóstwo opcji i bogate wyposażenie, które z pewnością docenią osoby szukające zaawansowanych e-booków, zapewniających komfortowe czytanie książek również w nocy, bez zapalania lampki.

Jest to możliwe, bo PocketBook Touch Lux ma bardzo dobry wyświetlacz z dodatkową opcją podświetlenia. Ma też rozbudowany interfejs programowy, który pozwala na wybieranie książek na podstawie różnych parametrów czy filtrów. Urządzenie wyposażone jest też w adapter Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n), który pozwala na łączenie się z internetem. Dzięki temu możliwe jest ściąganie książek bezpośrednio do czytnika czy korzystanie z kanałów RSS. Czytnik ma dotykowy ekran, który pozwala na wykonywanie podstawowych gestów.

Obudowa urządzenia jest starannie wykonana. To mocna, lekka i zarazem sztywna konstrukcja, która nie ugina się i nie skrzypi nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Wykonano ją z bardzo dobrego plastiku, na którym nie są widoczne odciski palców. Trudno ją porysować. Tuż pod ekranem znajduje się grupa dużych przycisków do sterowania odtwarzaczem. Do dyspozycji jest ponadto gniazdo na małe karty microSD (do 32 GB), które pozwalają na zgromadzenie potężnej biblioteki (średnia wielkość jednej książki to 1-2 MB). Warto też zwrócić uwagę na pojemność wbudowanej pamięci, która wynosi 4 GB (standard to 2 GB). Co istotne, obsługuje on 20 różnego rodzaju formatów plików, bez konieczności ich konwertowania (EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), MP3). To spory atut, podobnie jak 6-calowy wyświetlacz E-Ink Pearl (o dobrym kontraście), który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1024x758 pikseli. Dotykowy ekran nie zawsze działa perfekcyjnie, ale ma i zalety, bo pozwala np. szybko zaznaczać wyrazy, które chcesz sprawdzić w słowniku.

Zobacz również:

  • Dzień Kobiet 2022 - najciekawsze prezenty ze sklepu Neonet [07.03.2022]
  • Najlepsze promocje na czytniki e-booków [05.06.2021]

Dużą zaletą tego odtwarzacza jest funkcjonalne i proste w użyciu menu, które pozwala na wygodną nawigację po książkach, ich sortowanie (wg autora, tytuły, nazwy pliku, daty utworzenia, ostatnio otwieranych plików, formatu, serii) czy też pogrupowanie w sekcjach (ostatnio czytane, obecnie czytane, ulubione). Przydatną opcją jest też multitasking, czyli możliwość przełączania między otwartymi książkami czy aplikacjami.