PocketBook Basic 613

PocketBook Basic 613 to kompaktowy i prosty czytnik, który przyjemnie zaskakuje szybkością działania i nieskomplikowana obsługą. Wyposażony jest w ekran E-Ink Vizplex, który potrafi wyświetlić 16 odcieni szarości. Ustępuje wyświetlaczom Pearl w Kindle’ach, ale korzystnie wypada w relacji ceny do jakości.

Obudowa jest starannie wykonana i niezbyt duża (122,6 x 176 x 9,7 mm), chociaż do kieszeni spodni się raczej nie zmieści. Tuż pod ekranem są wygodne i duże przyciski do nawigacji po menu i wybierania opcji. Pod wieloma względami jest to rozwiązanie bardziej efektywne niż dotykowe wyświetlacze E-Ink, wolne i dość kapryśne w działaniu. W dolnej krawędzi obudowy umieszczono gniazdo USB, przycisk uruchamiający czytnik, przycisk do restartowania ustawień i czytnik kart pamięci microSD. W zestawie jest kabel USB, którym połączysz czytnik z komputerem, aby przegrać książki i naładować akumulator, natomiast brak zewnętrznego zasilacza do ładowania akumulatora oraz pokrowca. Według producenta pełni naładowany akumulator o pojemności 1000 mAh wystarcza na wyświetlenie około ośmiu tysięcy stron i faktycznie bez problemów wystarcza na przeczytanie kilku grubych książek, choć trudno te dane zweryfikować podczas redakcyjnego testu.

Wiele osób może zniechęcić ubogie wyposażenie PocketBook Basica, bo brakuje adaptera Wi-Fi, Bluetooth czy podświetlenia ekranu. Jednak dla osoby zaczynającej swoją przygodę z e-bookami, nie jest to żaden problem, książki można przegrać na kartę microSD lub bezpośrednio z komputera do czytnika przez USB.

Zobacz również:

  • Dzień Kobiet 2022 - najciekawsze prezenty ze sklepu Neonet [07.03.2022]
  • Jaki czytnik e-book na wakacje? Oto najbardziej polecane urządzenia

Po włączeniu urządzenia na ekranie pojawia się menu główne z dostępem do ostatnio czytanych książek, biblioteki, notatek, aplikacji, ustawień. Nawigacja po nim jest - jak na czytniki - szybka i intuicyjna. Opcje ustawień pozwalają na dostosowanie sposobu pracy urządzenia do potrzeb użytkownika, łącznie z określeniem, kiedy ma nastąpić pełne odświeżanie strony. Czytnik wyróżnia się obsługą wszystkich najważniejszych formatów plików: PDF (ADOBE DRM), EPUB (ADOBE DRM), PDF, EPUB, FB2, TXT, DJVU, RTF, HTML, CHM, DOC, TCR, FB2.ZIP, PRC, DOCX bez konieczności ich konwertowania. Świetnie też radzi sobie z dokumentami w formacie PDF, z opcją powiększania samego tekstu (tryb reflow).