PocketBook Ultra

PocketBook Ultra z powodzeniem może rywalizować z Kindle Paperwhite.

Dzięki cienkiej ramce ekranu (wystaje kilka milimetrów nad powierzchnią wyświetlacza) obudowa czytnika jest mała i poręczna (162,7 х 106,7 х 7,9 mm). Jest mniejszy od Kindle Voyage i Paperwhite. Tuż pod ekranem umieszczono cztery przyciski do nawigacji, wywoływania opcji a po bokach ekranu dodatkowe do „przewracania” kartek.

PocketBook Ultra nie ma tak sztywnej obudowy jak Kindle Voyage czy Kobo Aura H2O, ale jest równie starannie wykonany. Ma wyjście słuchawkowe i wbudowany odtwarzacz muzyczny. Na dolnej krawędzi umieszczono też gniazdo USB (identyczne jak w smartfonach) i czytnik kart microSD. Tuż obok nich jest przycisk do uruchamiania zasilania. Niestety z uwagi na niewielkie rozmiary niewygodnie się z niego korzysta.

Zobacz również:

System zainstalowany w czytniku jest spolszczony. Na głównym ekranie wyświetlane są informacje o nowych książkach i tych dodanych w ostatnich sześciu dniach. Jest też skrót do cyfrowej biblioteki. Książki można wyszukiwać po autorach, gatunkach, formatach plików. Można też tworzyć księgozbiory. Czytnik ma dostęp do konta w usłudze DropBox i słownik Abby Lingvo angielsko - polski. Umożliwia też płynną regulację siły podświetlania ekranu.

PocketBook Ultra wyposażony jest w 6 calowy ekran E Ink Carta, który pracuje w rozdzielczości 1024 x 758 pikseli (212 dpi). Pod względem jakości wyświetlanego obrazu pozostawia w tyle wszystkie 6 calowe wyświetlacze pracujące w rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Cyfrowy atrament nie oferuje jednak takiej czerni jak Kindle Voyage. Cyfrowy papier przy wyłączonym podświetleniu ma jaśniejszy odcień niż w PocketBooku Aqua, a czcionki z uwagi na wyższą rozdzielczość ekranu są mniejsze i na stronie mieści się więcej tekstu.

Ciekawostką jest wbudowany 5 MP aparat fotograficzny z lampą błyskową. Za pomocą kamery można np. zrobić zdjęcie strony książki i przerobić ją na ebook. Jednak to tylko teoria. W praktyce już na etapie wykonywania zdjęcia trzeba uzbroić się w anielską cierpliwość i próbować do skutku. To jednak nie wszystko bo późniejsza analiza i przerabianie zdjęcia, działa wolno a efekt końcowy nie zawsze spełnia oczekiwania. Czytnik ma też oprogramowanie OCR do rozpoznawania tekstu, ale i tutaj pojawiają się problemy z aparatem (zdjęcia muszą być ostre, aby tekst mógł zostać prawidłowo rozpoznany). PocketBook trochę się pośpieszył z dodatkowymi funkcjami. Pomysł jest jak najbardziej słuszny, ale wydajność montowanych w czytnikach procesorów musi być większa a montowane kamery lepszej jakości. To jednak krok w dobrym kierunku.

PocketBook Ultra

Najlepsze czytniki ebooków 2015

PocketBook Ultra

Czytniki o najlepszym stosunku ceny do możliwości / jakości / wydajności.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: