Portege R30-A-13T
-
- 11.09.2014, godz. 13:03
Toshiba Portege R30-A-13T to klasyczny laptop do pracy na wyjazdach. Obudowa jest nieduża (316 x 227,0 x 18,3) ale ma gruby profil, co z pewnością skrytykują miłośnicy ultrabooków. Ma jednak inne zalety, bo wykonana jest ze stopu magnezu a to wytrzymały materiał, na wyposażeniu jest też napęd optyczny.
Po zamknięciu pokrywy ekranu obudowa jest jak jedna bryła i praktycznie trudno ją wygiąć czy wypaczyć. Czarne matowe wykończenie powierzchni obudowy sprawia, że nie są na niej widoczne odciski palców i kurz. Mocne zawiasy to dodatkowy atut, ale klapa chroniąca ekran nie jest zbyt sztywna. Przy nawet niezbyt mocnym dociśnięciu łatwo się wypacza i ugina. Szkoda, bo gdyby nie ten mankament to obudowa otrzymałaby komplet punktów. Pochwalić należy producenta za duży touchpad oraz pełnowymiarową klawiaturę o wyspowej konstrukcji. Oba urządzenia są wygodne w obsłudze, szkoda tylko, że klawiatura nie ma podświetlanych klawiszy. Obok touchpada zamontowano czytnik linii papilarnych.
W obudowie zamontowano też trzy gniazda USB 3.0 i pojedyncze HDMI i VGA.
Ekran o przekątnej 13, cali pracuje w standardowej rozdzielczości 1366 x768 pikseli. To matowa matryca wykonana w technologii TN, ma przyzwoite kąty widzenia w poziomie i niestety dużo węższe w pionie. Jasność wyświetlanego obrazu mieści się w średniej (262 cd/m2), ale kontrast pozostawia wiele do życzenia (292:1). W codziennej pracy to nie przeszkadza, ale filmy wyglądają trochę blado.
Zobacz również:
Zdobycie 2603 pkt jak na konfigurację bez dodatkowej karty graficznej to spore osiągnięcie. Procesor Intela Core i5 4300M z technologią vPro, 8 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD sprawiają, że komputer działa szybko i stabilnie. Zresztą widać podczas codziennej pracy, że aplikacje, system, uruchamiają się bardzo szybko. To zasługa wydajnego nośnika SSD. Jak przystało na rasowy laptop biznesowy Toshiba ma komplet interfejsów bezprzewodowych (modem 3G, Bluetooth 4.0 i karta Wi-Fi). Karta Wi-Fi (802.11ac, a/b/g/n) bez problemów dogaduje się z najnowszej generacji routerami pracując w mniej zatłoczonym pasmie 5 GHz. Producent zadbał też o długi czas pracy na baterii decydując się na wykorzystanie niedużego, ale pojemnego akumulatora (5800 mAh). Dzięki niemu laptop potrafi pracować nawet kilkanaście godzin na autonomicznym zasilaniu. Oczywiście wiele zależy od obciążenia i stopnia wykorzystywania interfejsów bezprzewodowych. W teście przeglądania stron internetowych, oglądania filmów z YouTube z wykorzystaniem sieci Wi-Fi Toshiba pracował najdłużej spośród testowanych modeli (461 minut).
Wyniki testów