Pośród Lasu - recenzja komiksu

Pośród Lasu (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Pośród Lasu to najnowsza pozycja wydana przez Egmont w serii Hill House Comics, która jest sygnowana nazwiskiem Joego Hilla, syna Stephena Kinga.

Pośród Lasu nie jest typowym horrorem, do jakiego przez lata przyzwyczaili nas twórcy mainstreamowych książek, filmów czy komiksów. Nie ma tu duchów, opętań czy psychopatycznych zabójców, którzy czyhają na życie z pozoru niewinnych nastolatków. W historii napisanej przez Carmen Marię Nachado i narysowanej przez grecką artystkę Dani znajdziemy za to sporo poczucia bezradności, strachu oraz wewnętrznego bólu, który towarzyszy głównym bohaterkom od samego początku.

W komiksie Pośród Lasu poznajemy historię dwóch przyjaciółek, Octavii oraz El. Budzą się w pustym kinie, nie pamiętając nic z tego, co wydarzyło się w trakcie seansu. Towarzyszy im jednak poczucie, że nie był to zwyczajny sen na nudnawym filmie. Wiedzą, że wydarzyło się coś więcej. Na kolejnych ponad 150 stronach poznamy bliżej historię ich przyjaźni oraz rozterek towarzyszących nastolatkom z prowincji. Zaznajomimy się także z dziejami górniczego miasteczka Shudder-to-Think położonego w Pensylvani oraz tajemnicy, jaka kryje się pod ziemią. Autorka świetnie wplata pomiędzy te wątki relacje rodzinne oraz historie innych mieszkańców miasteczka.

Zobacz również:

  • Najciekawsze komiksowe premiery grudnia. Co Egmont przygotowało pod choinkę?
Pośród Lasu (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Pośród Lasu (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Narracja Pośród Lasu jest zbudowana w bardzo ciekawy sposób. Czytając pierwsze kilkadziesiąt stron możemy mieć wrażenie, że obcujemy z komiksem obyczajowym, że wszystkie wydarzenia są tylko wymysłem nastoletnich umysłów. Jednak stanowi to tylko preludium do przerażających wydarzeń, które wryją się w naszą psychikę i pozostaną w niej na długo po skończeniu lektury. Wtedy uświadomimy sobie, że największe zło może człowiekowi wyrządzić drugi człowiek.

Oprawa graficzna świetnie współgra z opowiedzianą historią. Kreska Dani jest nieco niechlujna, pozbawiona detali i mogłoby się wydawać, że ostatecznego szlifu. Idealnie pasuje do klimatu całej opowieści. Bardzo często musimy użyć wyobraźni i sami dopowiedzieć sobie, co tak na prawdę znajduje się na drugim lub trzecim planie danego kadru. Na końcu tomu znajdziemy jako dodatek alternatywne okładki, które niekiedy są w stanie wzbudzić spory niepokój u odbiorcy.

Pośród Lasu (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Pośród Lasu (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Pośród Lasu zdecydowanie nie jest lekturą dla wszystkich. Osoby, które w horrorze szukają tylko zjawisk nadprzyrodzonych i hektolitrów krwi mogą się nieco zawieść. Autorka scenariusza zaprasza nas w podróż w głąb ludzkiej psychiki, która napędzana jest strachem i poczuciem beznadziei. Warto sięgnąć po ten tom, ponieważ na długo po odłożeniu na półkę zostanie w naszej w głowie zmuszając do przemyśleń i refleksji nad otaczającym nas światem.

Pośród Lasu można aktualnie nabyć za 55,99 zł w sklepie Egmont.