PowerColor AX4890 1 GBD5-HM

PowerColor zaskoczył nas wyjątkowo szybką kartą zbudowaną w oparciu o najnowszy procesor ATI Radeon HD 4890. W stosunku do najszybszej wersji OC model ten ma częstotliwość taktowania procesora graficznego podniesioną aż o 40 MHz, do 940 MHz. To rezultat bardzo dobry, co od razu widać po wynikach wydajności karty, które są doskonałe.

PowerColor zaskoczył nas wyjątkowo szybką kartą zbudowaną w oparciu o najnowszy procesor ATI Radeon HD 4890. W stosunku do najszybszej wersji OC model ten ma częstotliwość taktowania procesora graficznego podniesioną aż o 40 MHz, do 940 MHz. To rezultat bardzo dobry, co od razu widać po wynikach wydajności karty, które są doskonałe. Podobnie jak inne modele z Radeonami HD 4890 karta jest energooszczędna w stanie "bezczynności". Wyświetlając pulpit systemu operacyjnego nasz komputer testowy potrzebował ok 145 W energii co jest wynikiem dobrym. Procesor graficzny RV790 nie różni się konstrukcyjnie od RV770 jaki spotkamy w modelach HD 4870 i HD 4850. Wyposażono w 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania, 16 potoków renderingu i 256-bitowy interfejs pamięci, a został wykonany w 55-nanometrowym procesie technologicznym.

Producent zastosował 1 GB bardzo szybkich pamięci GDDR5 pracujących z taktowaniem efektywnym 1,95 GHz. W modelu PowerColora tak jak wspomnieliśmy częstotliwość taktowania procesora jest zaskakująco wysoka. Układ chłodzenia jest standardowy, taki sam jak we wszystkich Radeonach tej serii jakie do tej pory testowaliśmy. Wysoki, dwuslotowy, lecz pomimo znacznych rozmiarów radiatora oraz pokaźnego wentylatora nie pracuje cicho. Hałas szczególnie doskwiera podczas pracy karty z dużym obciążeniem. Aby zapewnić karcie odpowiednie warunki pracy należy podłączyć do niej zasilanie dwoma 6-pinowymi złączami PCI-Express.

Wydajność modelu PowerColora była rekordowo wysoka jak na model z tym typem Radeona. Karta zaprezentowała wyniki lepsze niż część kart GeForce GTX 285 pracujących ze standardowymi częstotliwościami taktowania. Pod względem cenowym PowerColor jest trudny do pobicia. Kosztując ok 1100 zł jest tańszy niż wolniejsze modele konkurencji.