PowerShot SX200 IS

Zalety:

  • Szerokokątny zoom
  • Stabilizator obrazu
  • Bardzo dobra szczegółowość obrazu
  • Możliwość rejestracji filmów HD

Wady:

  • Nie działa zoom optyczny podczas filmowania

PowerShot SX200, podobnie jak inne modele z serii SX, jest stosunkowo niewielkim kompaktem wyposażonym w zoom o dużym zakresie ogniskowej. Może aż 12-krotnie przybliżać i oddalać scenę. W parametrach technicznych pojawiła się jeszcze jedna dwunastka – określa rozdzielczość matrycy nowego "kieszonkowego" superzooma Canona. Aparat, jako nieliczny kompakt tego producenta może rejestrować filmy w standardzie 720p.

"Dwusetka", podobnie jak inne modele z serii SX, jest stosunkowo niewielkim kompaktem wyposażonym w zoom o dużym zakresie ogniskowej. Może aż 12-krotnie przybliżać i oddalać scenę. Dzięki temu, że konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, możesz fotografować "z ręki" nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Cyfrówka dysponuje matrycą o rozdzielczości 12 milionów pikseli i rejestruje obrazy o wymiarach 4000 x 3000 punktów. PowerShot SX 200IS pozwala na pełna kontrolę ekspozycji – możesz zatem ustawiać zarówno czas otwarcia migawki, jak też wpływać na otwór przysłony. Pod tym względem przewyższa zatem swojego głównego konkurenta – Panasonica DMC-TZ7. Podobnie jak Lumix, aparat może rejestrować filmy w rozdzielczości HD, co nie jest jak na razie często występującą funkcją w kompaktach Canona. Ruchomy obraz z PowerShota nagrywany jest w standardzie 1280 x 720 przy odświeżaniu 30 klatek na sekundę. Aparat możesz podłączyć do telewizora czy projektora za pomocą kabla HDMI. Niestety jakość filmów, jakie nagrywa SX200 nie rzuca na kolana. Na domiar złego podczas filmowania nie możesz użyć zoomu optycznego – dostępne jest tylko zbliżenie cyfrowe.

Aparatu nie wyposażono ani w wizjer optyczny, ani elektoniczny. Do kontroli kadru służy jedynie 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów.

Obiektyw

SX200 został wyposażony w 12-krotny, szerokokątny zoom o zakresie ogniskowej odpowiadającej 28-336 m. Największy otwór przysłony w zależności od ogniskowej wynosi 3,4-5,3 – obiektyw nie należy zatem do najjaśniejszych.

Jakość obrazu

O ile jakość filmów z SX200 nie jest imponująca, dobrze można mówić o jakości zdjęć. Aparat rejestruje obraz o dużej szczegółowości. Jak na kompakt o dużej rozdzielczości matrycy nie mamy bardzo dużego problemu z szumami, szczególnie wówczas, gdy zdjęcia były wykonywane przy najniższej czułości (ISO 80). Po podwyższeniu jej do poziomu ISO 400 czystość obrazu spada, ale nie na tyle by zdjęcia nadawały się do wyrzucenia. Aparat, jak większość innych bardzo słabo radzi sobie z prawidłowym dostosowaniem się do temperatury barwowej sztucznego oświetlenia. Obrazy rejestrowane przy świetle żarowym są zażółcone.