Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

TEFAL IXEO Power QT2020, czyli innowacyjna stacja do prasowania łącząca wygodną deskę do prasowania z ergonomicznym żelazkiem o mocy generatora pary, dzięki której nie tylko uprasujemy, ale także odświeżymy oraz zdezynfekujemy tkaniny. Podczas testów mieliśmy okazję sprawdzić to w praktyce.

Zalety:

 • Wielofunkcyjna deska do prasowania
 • Lekkie i kompaktowe żelazko
 • Mobilność
 • Możliwość odświeżania i dezynfekcji tkanin
 • Silny wyrzut pary

Wady:

 • Rozmiar całego zestawu

Zanim jednak przejdziemy do samej recenzji urządzenia TEFAL IXEO Power QT2020, warto wspomnieć czym właściwie jest generator pary, jak działa i dlaczego jest skuteczniejszy od zwykłego żelazka.

Generator pary, nazywany również stacją parową, to urządzenie, które do prasowania wykorzystuje przede wszystkim parę wodną wyrzucaną pod wysokim ciśnieniem - zdecydowanie wyższym niż w zwykłych żelazkach. Różnica polega na tym, że para zostaje wytworzona w specjalnym zbiorniku (w bojlerze), z którego następnie jest dostarczana do dołączonego żelazka. Jeśli chodzi o poziom nagrzania stopy żelazka, na rynku znajdziemy 2 typy urządzeń: z manualnym doborem temperatury/trybu lub z uniwersalnym – jak np. IXEO POWER.

Zobacz również:

 • Lidl - urządzenia znanych marek, które kupisz w niższej cenie [17.04.2023]
 • Prasowanie sprawia Ci problem? Sprawdź, czy warto kupić stację parową i na czym polega jej działanie

Stacje parowe wyposażone są dodatkowo w specjalne tryby, za pomocą których możemy decydować, jaka ilość pary ma być generowana przez urządzenie i z jaką siłą ma być wyrzucana. Para może być dozowana automatycznie, na poziomie np. 130 g/min, ale zwykle pojawia się także opcja boost, która oznacza chwilowy bardzo silny wyrzut pary, gdy walczymy z cięższym zagnieceniem.

Nowoczesne generatory charakteryzują się również tym, że pozwalają na prasowanie zarówno w pionie, jak i w poziomie, dzięki czemu możemy odświeżyć tkaniny bezpośrednio na wieszaku, bez konieczności rozkładania deski do prasowania.

W zależności od urządzenia może różnić się ilość wytwarzanej pary, ciśnienie z jaką zostaje ona wyrzucona czy moc generatora odpowiedzialna m.in. za szybkość nagrzewania. Każdy model może być wyposażony w inny rodzaj stopy żelazka czy pojemnika na wodę. Różnice pojawiają się też jeśli chodzi o sposób czyszczenia danego urządzenia oraz dodatkowe funkcje i ustawienia.

TEFAL IXEO Power QT2020 - czym się wyróżnia?

Do naszej redakcji trafiła stacja do prasowania IXEO Power QT2020 marki Tefal, którą mieliśmy okazję dokładnie przetestować. Sprawdziliśmy, jak działają jej poszczególne funkcje oraz czy ten sposób prasowania jest rzeczywiście wygodniejszy i bardziej skuteczny niż przy użyciu zwykłego żelazka. Oceniliśmy również jakość wykonania sprzętu, a także sposób oraz możliwość czyszczenia jego poszczególnych części. Urządzenie testowaliśmy m.in. na koszulach, marynarkach, sukienkach oraz płaszczach, a także wykorzystując nieco większe tkaniny, takie jak pościel, obrus czy zasłonki. Zanim jednak opowiemy o rezultatach, zacznijmy od tego, co znalazło się w pudełku.

 • Zawartość zestawu
 • Generator pary TEFAL IXEO Power QT2020 dostarczany jest w sporym pudle, w którym z kolei znajdziemy trzy mniejsze - ten wewnętrzny podział ułatwia złożenie poszczególnych modułów urządzenia. Każde pudełko można złożyć oddzielnie, nie mieszając elementów i nie komplikując sobie czynności montażowych.

  Wewnątrz znajdziemy: deskę do prasowania Smart Board, materiałowy pokrowiec, żelazko z wężem parowym, stację pary wraz z mobilnym zbiornikiem na wodę, uchwyt do wieszania ubrań, szczotkę do prasowania grubszych tkanin oraz teleskopowe drążki. Oczywiście nie zabrakło instrukcji montażu oraz obsługi, a także karty gwarancyjnej.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020
 • Montaż
 • Po wyjęciu wszystkich elementów może się wydawać, że złożenie urządzenia jest dość skomplikowane, jednak nic bardziej mylnego. Wszystko zostało zobrazowane w instrukcji dołączonej do zestawu lub w krótkim materiale wideo, do którego możemy dotrzeć za pomocą kodu QR (znajdującego się na instrukcji). Do połączenia i dopasowania wszystkich elementów generatora pary nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi. Złożenie urządzenia IXEO Power QT2020 zajmuje ok. 10 minut.

 • Wygląd i ergonomia
 • Po złożeniu i zamocowaniu wszystkich elementów, urządzenie możemy wygodnie przemieścić w dowolne miejsce w mieszkaniu za pomocą kółek wmontowanych w podstawę. I od razu warto zaznaczyć, że stacja do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020 nie należy do najmniejszych, ale dzięki swojemu eleganckiemu designowi dopasuje się do każdego rodzaju wnętrza i na co dzień nie będzie zbytnio przeszkadzać jeśli postawimy ją pod ścianą w sypialni czy w garderobie. Po ustawieniu deski w pozycji pionowej, będziemy mogli umieścić sprzęt np. w większej szafie. Poza tym, należy mieć świadomość, że kupując inny generator pary czy żelazko, potrzebujemy do prasowania dodatkowo deski – tutaj jest ona w komplecie.

  A jeśli już mowa o desce, to warto powiedzieć o niej coś więcej - a na pewno to, że stanowi bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Możemy zapomnieć o niewygodnym prasowaniu wyłącznie w pozycji poziomej. Deska Smart Board znajdująca się w zestawie z generatorem IXEO Power QT2020 pozwala na zmianę kąta nachylenia oraz dostosowanie wysokości jej położenia w zależności od naszych potrzeb. Innowacją jest to, że możemy prasować ubrania w pozycji pionowej lub ustawiając deskę pod kątem 30 stopni. W ten sposób zdecydowanie łatwiej uprasować koszulę czy odświeżyć marynarkę. Oczywiście istnieje również możliwość prasowania w tradycyjny sposób, czyli z deską ustawioną w pozycji poziomej.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020
  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

  Nie zabrakło także wygodnej regulacji wysokości - teleskopowe drążki możemy z łatwością obniżać i podwyższać, tak aby prasowało się nam jak najwygodniej. Komfort pracy zapewniają też inne udogodnienia, np. uchwyt do odstawiania żelazka czy haczyk do zawieszania ubrań. Należy dodać, że uchwyt do odstawiania żelazka możemy zamontować po prawej lub lewej stronie stelaża, co powinno ucieszyć osoby leworęczne - ktoś pomyślał o ich wygodzie projektując to urządzenie.

  W zestawie znajdziemy również materiałowy pokrowiec na deskę, ułatwiający prasowanie oraz przenikanie silnego wyrzutu pary przez tkaniny i chroniący je przed zbytnim nawilżeniem.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020
  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020
 • Nie tylko prasowanie...
 • Kolejnym elementem, o którym należy wspomnieć jest kompaktowe żelazko parowe, którym możemy wyprasować i odświeżyć każdy rodzaj tkaniny. Jest zdecydowanie lżejsze od tradycyjnych żelazek, więc łatwiej się nim manewruje zarówno w poziomie, jak i w pionie. Stopa żelazka jest niewielka i wąska, a więc pozwala na precyzyjne wyprasowanie trudno dostępnych miejsc, np. między guzikami, falbankami, kieszonkami. Ułatwia także prasowanie mankietów koszul oraz małych ubranek dziecięcych. Wielkość stopy żelazka upraszcza znacznie prasowanie rękawów koszul męskich – bez zaprasowywania mało eleganckich kantów.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

  Zaletą jest również to, że żelazko po włączeniu nagrzewa się w ok. 70 sekund, po czym od razu jest gotowe do użycia. Poza tym, nie musimy się martwić regulacją i dostosowywaniem temperatury - zastosowana technologia Smart Protect zapewnia uniwersalne ustawienia, które są bezpieczne dla każdego rodzaju tkanin.

  Dzięki dużej mocy (2170 W) oraz silnemu wyrzutowi pary wodnej (pod ciśnieniem do 5.8 bara) wyprasujemy nawet największe zagniecenia. System High Pressure zapewnia stały wyrzut pary sięgający 90 g/min - natomiast potrójne kliknięcie przycisku na żelazku powoduje wyrzut pary o sile 200 g/min.

  Co ważne, para wodna generowana przez urządzenie pozwala nie tylko na pozbycie się zagnieceń, ale także pełni funkcję odświeżającą i dezynfekującą. Jak zapewnia producent para wodna może zabijać nawet do 99,9% bakterii. Zatem szybko i sprawnie możemy pozbyć się bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów z zasłon czy tapicerek albo odświeżyć marynarkę przesiąkniętą zapachami z wieczornego wyjścia do restauracji. Podczas czyszczenia kanapy czy grubszych tkanin (np. zimowego płaszcza) pomocna okazuje się specjalna szczotka, dołączona do zestawu. Wystarczy nałożyć ją na stopę żelazka, a usuniemy bez trudu kłaczki i uniesiemy włókna tkanin, że będą wyglądać jak nowe.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020
 • Mobilność
 • Generatora pary TEFAL IXEO Power QT2020 możemy swobodnie używać w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko możliwość podłączenia sprzętu do prądu.

  Po pierwsze, urządzenie posiada kółka zamontowane w podstawę całego stelaża, a więc łatwo i sprawnie przesuniemy całość w wybrane przez nas miejsce. Po drugie, bazę wraz z żelazkiem możemy wyjąć ze stojaka, co pozwala nam na komfortowe wyprasowanie oraz odświeżenie wiszących zasłon, kanapy czy nawet tapicerki w samochodzie. Przewód, przez który przechodzi para, ma ok. 170 cm, więc wyczyszczenie tego rodzaju rzeczy nie powinno stanowić problemu.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020
  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

  Funkcje i możliwości generatora pary TEFAL IXEO Power QT2020

  Para wodna generowana jest w bojlerze, który umieszczony jest pod deską do prasowania. Następnie trafia ona do żelazka, przez przewód, w którym umieszczona jest specjalna rurka umożliwiająca jej przepływ. Po naciśnięciu przycisku na żelazku następuje wyrzut pary wodnej, która pozwala nam na wyprasowanie oraz odświeżenie tkanin.

  Moc oraz ilość wydobytej pary zależy od wybranego trybu na generatorze. W TEFAL IXEO Power QT2020 znajdziemy trzy programy regulacji pary: Eco, Normal oraz Max. W ten sposób możemy dostosować wyrzut pary do konkretnych tkanin czy rzeczy, które chcemy wyprasować lub odświeżyć. Aby uruchomić daną opcję, należy nacisnąć na urządzeniu przycisk Steam, przy czym wyłączona dioda oznacza tryb Normal, świecąca stale - tryb Eco, natomiast migająca - tryb Max.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

  Generator pary został wyposażony w 1,1-litrowy zbiornik na wodę, który możemy łatwo wyjąć i napełnić bezpośrednio pod kranem. Taka pojemność spokojnie wystarczy nam na wyprasowanie dużej sterty ubrań, bez konieczności ciągłego dolewania wody. Podczas naszych testów, na jednym "wypełnieniu" spokojnie wyprasowaliśmy obrus, pościel*, kilka koszul oraz odświeżyliśmy zasłony. Migająca kontrolka Water na pojemniku informuje nas o tym, że pojemnik na wodę jest pusty i należy go uzupełnić.

  Należy również wspomnieć o tym, że generator pary przechodzi w stan czuwania, jeśli nie wykazujemy żadnej czynności przez 8 minut. Całkowicie wyłącza się po 38 minutach, więc nie ma zmartwienia, jeśli zapomnisz wyłączyć żelazko przed wyjściem z domu.

  *Nie polecamy tego rozwiązania do prasowania obrusów i pościeli, gdyż małe żelazko sprawia, że czas prasowania wydłuża się versus standardowy generator pary. IXEO POWER dedykowane jest osobom, które chcą prasować i szybko i wygodnie i zdarza się, że robią to w ostatniej chwili, czyli przed wyjściem z domu. Jednak dzięki mobilności elementów oraz funkcji dezynfekcji IXEO POWER pomaga także zadbać o higienę w domu, a nie tylko o ubrania.

  Odkamienianie urządzenia

  Stacja parowa TEFAL IXEO Power QT2020 została wyposażona w system Anti-Calc, dzięki któremu szybko i sprawnie pozbędziemy się zanieczyszczeń w postaci odkładającego się kamienia. O nadmiernym zabrudzeniu poinformuje nas migająca kontrolka umieszczona na pojemniku.

  Aby wyczyścić urządzenie, należy najpierw je wyłączyć, wyjąć przewód z kontaktu, a następnie odczekać, aż żelazko całkowicie ostygnie. Po tym czasie możemy odkręcić zawór znajdujący się na bojlerze, mechanicznie przepłukać zbiornik z resztek osadu i ponownie uruchomić generator. Po włączeniu urządzenia, naciskamy przycisk OK, pod ikoną Anti-Calc. Jeśli kontrolka świetlna nie miga, oznacza to, że urządzenie zostało poprawnie odkamienione i możemy dalej z niego korzystać, przy użyciu zwykłej wody z kranu.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

  Jak oceniamy stację do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020?

  Jak wiemy, prasowanie nie należy do najbardziej lubianych czynności wśród domowych obowiązków. Ale szczerze stwierdzamy, że dzięki stacji do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020 może się to szybko zmienić. Świetnym rozwiązaniem jest dołączona do zestawu deska do prasowania, którą możemy ustawić w trzech różnych pozycjach, w zależności od tego, co i jak prasujemy. Nie jest ona tak długa, jak tradycyjne deski, ale wystarczająca, aby zmieściła się na niej koszula czy marynarka. Poza tym, dzięki pozycji pionowej i specjalnemu uchwytowi możemy zawiesić ubranie i uprasować lub odświeżyć je w "w powietrzu". Jedynym problemem może być umieszczenie na desce nieco większych tkanin, jak np. obrusy czy poszewki na kołdry. Do tego typu tekstyliów lepiej użyć tradycyjnego generatora pary oraz standardowej deski do prasowania.

  Dużym plusem urządzenia typu all in one jest to, że ma ono wszystkie potrzebne do prasowania elementy (żelazko i deska) i szybko jest gotowe do pracy (nie wyciągamy osobno żelazka i deski, a urządzenie dodatkowo szybko się nagrzewa).

  Solidnie wykonane żelazko jest lekkie i wygodne, dzięki czemu nasza ręka nie przemęcza się podczas długiego prasowania, nawet jeśli prasujemy czy odświeżamy tkaniny w pionie.

  Nie musimy się też martwić o ciągłe dolewanie wody do stacji parowej. Wydajny, 1,1-litrowy pojemnik pozwala na długie prasowanie. A nawet jeśli nastąpi taka konieczność, to zrobimy to szybko i sprawnie, wyciągając zbiornik i podstawiając go bezpośrednio pod kran.

  Jedną z największych zalet TEFAL IXEO Power QT2020 jest to, że nie musimy przejmować się regulacją temperatury w zależności od rodzaju prasowanej tkaniny. W tradycyjnych żelazkach nieodpowiednie dobranie ustawień często może skończyć się zniszczeniem ulubionych ubrań. W przypadku tego urządzenia nie musimy się o to martwić, bo specjalny system Smart Protect zapewnia optymalne ustawienia pracy żelazka, bezpieczne dla wszystkich tkanin nadających się do prasowania.

  Ciężko szukać minusów, ale jeśli mielibyśmy wskazać, co może przeszkadzać w IXEO Power QT202, byłby to rozmiar. Zestaw do prasowania nie należy do najmniejszych i jeśli nie posiadamy sporej wnęki w szafie lub po prostu pustego kąta w mieszkaniu, to możemy mieć problem z jego wygodnym ulokowaniem. Pamiętajmy jednak, że prasowanie zwykłym żelazkiem lub innym generatorem pary, wymaga użycia dużej tradycyjnej deski do prasowania – a ta niekiedy może mieć większe gabaryty niż IXEO POWER.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

  Komu przyda się TEFAL IXEO Power QT2020?

  Przede wszystkim komuś, kto chce polubić prasowanie. TEFAL IXEO Power QT2020 sprawdzi się na pewno jeśli prasujemy często i na ostatnią chwilę, przed wyjściem. To idealne rozwiązanie dla ludzi żyjących w biegu, ale chcących wyglądać nienagannie. Generator pary przyda się również tym, którzy na co dzień, np. do pracy, potrzebują wyprasowanej koszuli czy odświeżonej marynarki. Możliwość szybkiego prasownia, odświeżania i dezynfekcji sprawia, że urządzenie mogłoby się sprawdzić także w zakładach krawieckich czy w sklepach z ubraniami. Nie można zapomnieć także o dodatkowych możliwościach systemu, a zwłaszcza dezynfekcji tkanin w naszym otoczeniu – w dzisiejszych czasach, ma to przecież szczególne znaczenie.

  Cena

  Obecnie generator pary TEFAL IXEO Power QT2020 dostępny jest w promocyjnej cenie - 1499 zł. Urządzenie jest sprzedawane z dwuletnią gwarancją producenta.

  Prasowanie nigdy nie było tak proste. Testujemy system do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

  Urządzenie jest sprzedawane z dwuletnią gwarancją producenta. Produkt można kupić m.in. w sieci sklepów stacjonarnych Tefal Home & Cook oraz w sklepie internetowym www.tefal24.pl.


  Nie przegap

  Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: