Prestigio MultiPad PMP7100C

Prestigio MultiPad PMP7100C to w rzeczywistości tablet znanej firmy Archos. Wyposażony jest w duży 10 calowy ekran i system Android 2.2. To typowa konstrukcja niskobudżetowa, która lepiej wygląda na zdjęciach niż działa w rzeczywistości.

Duża, ale cienka obudowa

Prestigio MultiPad PMP7100C od razu zwraca uwagę dużymi wymiarami (268x151x13,8 mm), jest o wiele większy od Samsunga Galaxy Tab 10.1 czy nowego iPada 2 chociaż wykorzystuje ekran o identycznej przekątnej. Jest przy tym dosyć cienki, waży 550 g. Producent wydłużył nieco obudowę z lewej i prawej strony ekranu, dzięki temu tablet wygodnie trzyma się w dłoniach. Fajnym dodatkiem jest też wbudowana podpórka, dzięki której tablet możemy ustawić poziomo na biurku, podobnie jak cyfrowe ramki.

Plastykowa obudowa ma tendencję do wypaczania się przy mocniejszym dociśnięciu, jest dosyć wiotka, jak naciśniemy ją od spodu to wypacza się ekran. Już po pierwszych chwilach używania "poczujemy" że to tania konstrukcja, w której główny nacisk położono na zminimalizowanie kosztów kosztem jakości zastosowanych materiałów. Praktycznym dodatkiem jest podstawką zamontowana z tyłu tabletu, dzięki niej tablet możemy postawić na biurku.

10 calowy ekran

Prestigio MultiPad PMP7100C wyposażony jest w duży 10 calowy ekran, który pracuje w rozdzielczości 1024x600 pikseli. To dotykowa matryca wykonana w technologii oporowej (możliwość rejestrowania jednego punktu), która powoli zostaje zastąpiona technologią oporową (pozwala na rejestrowanie dotyku w dwóch lub więcej miejscach jednocześnie). Zastosowanie starszej technologii znacznie zredukowało możliwości tego urządzenia bo nie są obsługiwane gesty wymagające użycia dwóch lub więcej palców, dlatego też np. zmniejszanie obrazu, strony internetowej nie odbywa się poprzez złączenie lub rozwarcie palców a po kliknięciu na specjalne ikony. To jeszcze nie jest jakieś duże utrudnienie, bo największą wadą zastosowanego wyświetlacza są bardzo małe kąty widzenia. Nawet lekkie odchylenie ekranu powoduje że czarny kolor staje się szary.

System i wydajność

Prestigio MultiPad PMP7100C podobnie jak większość tanich tabletów wykorzystuje starczej generacji system Android 2.2. Odbija się to negatywnie na komforcie pracy z tabletem, bo nowsza wersja Androida 3.1 jest optymalizowana do pracy z tabletami podczas gdy starsza powstała głównie z myślą o smartfonach. Dochodzi do tego jeszcze niezbyt szybka praca tabletu, który choć wyposażony jest w gigahercowy procesor Cortex A8 to i tak pozostaje daleko w tyle za tabletami wykorzystującymi platformę NVIDII Tegra 2 z dwurdzeniowym procesorem ARM Cortex A9 o prędkości 1 GHz.

Nie jest jednak źle, bo producent oferuje własną nakładkę Prestigio Launcher, która wprowadza sporo zmian i to na lepsze. Już po pierwszym uruchomieniu zaskoczy nas duża ilość aplikacji jaką domyślnie zainstalowano na tablecie. Co istotne pogrupowane są one tematycznie na trzy kategorie: Life (przeglądarka internetowa, mapy, kamera itp.), Business (poczta, menadżer plików, kalendarz itp.) i Entertainment (aplikacje związane z audio ,wideo, gry, czytnik książek elektronicznych itp.). Warto też wspomnieć o oprogramowaniu do edycji dokumentów Offica, które jest zainstalowane na tablecie (Office Suite PRO ) czy pokaźny zbiór lektur, które znajdziemy w wersji elektronicznej.

Interfejsy i gniazda

Prestigio MultiPad PMP7100C jest bardzo dobrze wyposażony, ma dwa najważniejsze interfejsy bezprzewodowe (Wi-Fi i Bluetooth) do tego dwa gniazda USB w tym jedno pełnowymiarowe do którego możemy podłączać urządzenia wykorzystujące interfejs USB, HDMI i czytnik kart pamięci, który obsługuje karty microSD/SDHC o pojemności do 32 GB.

Wnioski

Prestigio MultiPad PMP7100C to wszechstronny tablet o dużych możliwościach i dobrym wyposażeniu zarówno sprzętowym jak i programowym. Jego najpoważniejszym minusem jest wbudowany ekran, a dokładniej dosyć wąskie kąty widzenia ,które psują czasami frajdę z zabawy z tabletem. Musimy tablet trzymać centralnie przed sobą bo nawet lekkie odchylenie ekranu powoduje blaknięcie kolorów.

Zobacz inne testy tabletów