Pretec SSDS064G

Zalety:

  • Starsza konstrukcja

Wady:

  • Wysoka cena

Pro M-SATA o pojemności 64GB należy do coraz rzadszej na rynku konsumenckim grupy dysków wyposażonej w bardziej trwałą, ale droższą pamięć flash typu jednopoziomowego. Wewnątrz obudowy zainstalowano szesnaście układów takiej pamięci, wyprodukowanej przez Samsunga.

Pro M-SATA o pojemności 64GB należy do coraz rzadszej na rynku konsumenckim grupy dysków wyposażonej w bardziej trwałą, ale droższą pamięć flash typu jednopoziomowego. Wewnątrz obudowy zainstalowano szesnaście układów takiej pamięci, wyprodukowanej przez Samsunga. Poza dłuższą żywotnością pamięć ta ma, według specyfikacji, gwarantować nieco większą wydajność odczytu (160 vs 150 MB/s) i dużo lepsze tempo zapisu (140 vs 90) niż w podobnym dysku Preteka z pamięcią wielokrotną. W obu dyskach rolę kontrolera pełni ten sam układ JMicron 602.

Nawet firmware nosi ten sam numer. Kontroler wyróżnia się bardzo małym buforem i z tego powodu czasami dochodzi do charakterystycznego "zacinania się" polegającego na przerywaniu i wznawianiu pracy, a szczególnie zapisu, bez widocznego powodu. Ten efekt często jest spotęgowany dużym pofragmentowaniem dysku. Wtedy zapis nie może odbywać się bezpośrednio do komórki pamięci, lecz za pośrednictwem bufora. Kasowanie bloku pamięci, które wtedy jest konieczne, przedłuża zapis o dwie milisekundy.

Tak jak przewiduje specyfikacja, Pretec jednopoziomowy okazał się szybszy przede wszystkim w zapisie, jednak uzyskane 93 MB/s sporo odbiegają od obiecywanych 140. W wypadku odczytu deficyt jest dużo mniejszy (135 zamiast 160). Duża różnica miedzy zapisem a odczytem bardziej przypomina specyfikę komórek MLC. I rzeczywiście, wyniki testów aplikacyjnych mają podobny charakter, a same liczby są o 20% wyższe. To niewiele korzyści jak na trzykrotnie wyższy koszt jednostki pojemności.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier