Private Internet Access

W skrócie:

Łatwy dostęp do amerykańskiego Netflixa i tanich abonamentów sprawia, że PIA jest priorytetem dla użytkowników domowych.

Zalety:

  • olbrzymia liczba serwerów

Wady:

  • nieco toporny interfejs

Jeśli chcesz korzystać z serwisów zablokowanych w Twoim rejonie, jak np. Netflix US lub przeglądać anonimowo sieć, użyj do tego virtual private network (VPN). Rozwiązanie to maskuje Twoje IP, gdy jesteś online. Jednym z takich serwisów jest Private Internet Access (PIA).

Private Internet Access to sieć VPN mająca swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Jako że kraj ten jest jednym z czołowych członków "Sojuszu Czternaściorga Oczu", może być to niepokojące, jednak, choć producenta zapewnia, że w żaden sposób nie przekazuje posiadanych przez siebie danych do władz.

Private Internet Access - jak działa?

Na początku pierwszy wada - znajdujący się na stronie Private Internet Access klient dla Windows jest niepodpisany, co oznacza, że użytkownik nie jest na sto procent pewien, czy ma do czynienia z tym, co jest mu obiecane. W przypadku osób nie instalujących na swoim komputerze niepodpisanego softu, może okazać się to nawet powodem do rezygnacji z tej sieci VPN.

Gdy klient VPN zostanie pobrany i zainstalowany, pierwsze wrażenie po włączeniu tego VPN to dość niedzisiejszo wyglądający interfejs. osoby, które pamiętają łączenie się z siecią przez telefon stacjonarny, mogą poczuć nawet pewnego rodzaju deja vu. Ale pod niepozornym wyglądem kryją się duże możliwości. Należy wybrać region i język, a następnie wybrać połączenie. Może to zająć nawet kilkanaście sekund, ale warto zaczekać - wybrany serwer VPN zapewni anonimowe połączenie z siecią. A do wyboru jest ponad 3250 serwerów rozlokowanych w 25 krajach świata. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na ikonkę VPN wykonywane jest połączenie VPN z długą listą dostępnych lokalizacji (wiele z nich znajduje się w US i Wielkiej Brytanii). Aplikacja zapamiętuje ostatnio używany serwer, jeśli więc użytkownik jest zadowolony z jego działania, nie musi za każdym razem kłopotać jego wyszukiwaniem. Istnieje także funkcja automatycznego wyboru serwera.

Podczas działania Private Internet Access jest zminimalizowany. Aby przywołać interfejs, należy kliknąć na ikonkę prawym przyciskiem myszki. Pokazywane są informacje o logowaniu, opcja uruchomienia PIA przy logowaniu oraz wybrany rejon i język. Po kliknięciu na Advanced ukażą się kolejne użyteczne opcje, jak PIA Mace (blokuje reklamy, wirtualnych szpiegów oraz malware), killswitch, zabezpiecza także DNS. Wspomniany killswitch ma teoretycznie za zadanie zatrzymywać działanie aplikacji w momencie, gdy tunel VPN ulega zniszczeniu. Jednak w przypadku PIA jego rola polega na zatrzymaniu wszystkich połączeń z siecią w przypadku takiej sytuacji.

Private Internet Access

Private Internet Access

Private Internet Access - jaki koszt?

Klient VPN Private Internet Access dostępny jest na Windows, Mac, Ubuntu Linux, iPhone. Ma także swoją edycję VPN Android. W jej przypadku interfejs jest jeszcze bardziej prosty - w celu połączenia należy tylko przesunąć znajdujący się na jego środku przełącznik.

Aby korzystać z tej sieci VPN, należy wykupić jeden z trzech dostępnych planów. Plany te to:

  • 1 miesiąc - 6,95 USD
  • 6 miesięcy - 35,95 USD
  • 12 miesięcy - 39,55 USD

Kup od Private Internet Access

Istnieje także możliwość skorzystania z opcji free VPN. Nie polecamy jej jednak z kilku powodów. Jakich? Otóż taki darmowy VPN, daje użytkownikom takie elementy jak niestabilne połączenia i niskie prędkości, może także próbować wprowadzać skrypty Java lub innych firm do komputera w celach reklamowych, ponadto często blokuje przeglądanie witryn HTTPS. Jednym zdaniem podsumowując rozwiązanie bezpłatne - jest ono zaprzeczeniem tego, co powinna oferować porządna virtual private network.