Promise NS2600

Serwer Promise NS2600 udostępnia w sieci zawartość jednego lub dwóch dysków twardych SATA. Ich zawartość może służyć nie tylko komputerom, ale i urządzeniom zgodnym z UPnP: telewizorom sieciowym czy konsolom Playstation i XBox. Do dyspozycji są serwery ftp, dynamiczny www oraz iTunes. NAS ma też stację pobierania plików z Internetu.

Promise NS2600 jest obudową sieciową z miejscem na dwa dyski twarde z interfejsem SATA 3Gb/s. Mogą pracować osobno, albo w spięte w konfigurację RAID 0 bądź 1. Interfejs sieciowy ma gigabitową wydajność i obsługuje większe ramki typu Jumbo. Jeśli inne elementy sieci także dają sobie radę z powiększonym rozmiarem ramki - można się spodziewać przyspieszenia transferów. Pliki ze swoich napędów, zgodnie z protokołem SMB/CIFS, udostępnia komputerom z Windowsem, Linuksem czy MacOS.

Serwer wielofunkcyjny

Wszystkie lub część tych plików można udostępnić przez FTP, a także obsługiwać dynamiczny serwer WWW z obsługą SQL. Mechanizm UPnP/DLNA, którego ostatnią wersję (1.5) zaimplementowano. pozwala na udostępnianie multimediów telewizorom sieciowym, konsolom XBox i Playstation. Uruchomić można także serwer iTunes. Możliwe jest także pobieranie plików z Internetu bez udziału komputera. W ramach tej funkcji obsługiwane są torrenty, edonkey oraz standardowe mechanizmy pobierania przez http/ftp. Na deser mamy możliwość wysyłania do Facebooka. Admin może kontrolować całość przez mechanizm Active Directory.

Zbyt wiele obowiązków

Z udźwignięciem tak wielkiego bagażu funkcji problemy ma elektronika urządzenia. Napędza je jednoukładowy komputer Freescale MPC 8315 taktowany częstotliwością 400 MHz. Do pomocy ma 128 MB RAM-u oraz 64 MB pamięci flash w części której jest zlokalizowany system operacyjny. Formatuje dyski na system plików XFS.

Testy wydajności nie wypadły zachęcająco. Połączenie obu dysków w konfigurację RAID 0, które teoretycznie powinno przyspieszyć pracę serwera, nie dało żadnych korzyści. Podczas odczytu zmierzyliśmy transfer na poziomie 180 Mb/s, zapis był dwukrotnie wolniejszy. To jest tempo trzykrotnie wolniejsze od osiąganego przez serwery konkurencji. Także zamykanie i otwieranie plików nie przebiegało najsprawniej. 28 milisekund trwało przy odczycie i 56 podczas zapisywania na serwer.

Prosta instalacja

Instalacja serwera przebiega bez problemów. W urządzeniu nie ma serwera DHCP, dlatego nie powinno być w sieci domowej instalowane jako pierwsze. Jeśli jednak do tego dojdzie, uruchamiany jest mechanizm AutoIP, aktywny w takim wypadku także w systemie operacyjnym i oba urządzenia otrzymują numer IP z puli 169.254.*.*. Klient DHCP działa bez zarzutu. Administrator może tworzyć grupy użytkowników, przydzielać członkom i całej grupie określone miejsce na dyskach do dysponowania. Do dyspozycji jest ograniczenie dysponowania zasobami tylko do odczytu, a także pełen zestaw opcji do tworzenia kopii zapasowych.

Z jednym dyskiem wewnątrz serwer pobiera 18 watów, z dwoma - 26. Niestety po awarii zasilania serwer nie uruchamia się samoczynnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: