PureVPN

W skrócie:

Szybka i niezawodna sieć VPN dla użytkowników korzystających ze streamingu multimediów, udostępniających pliki i tych, którzy chcą korzystać z VoIP.

Zalety:

  • wygodny interfejs
  • duża ilość serwerów

Wady:

  • kiepska obsługa mapy

PureVPN to mnóstwo użytecznych opcji oraz możliwość połączenia jednym kliknięciem z Netflix US. Jednak może nie podobać się fakt, że główna siedziba firmy mieści w Hong Kongu.

PureVPN na swojej stronie określa się jako najszybsza virtual private network (VPN) na świecie i obiecuje doskonałą obsługę streamowania materiałów wideo z sieci w rejonach, gdzie są one zablokowane, a także pełną anonimowość bez jakiegokolwiek wpływu na prędkość transmisji danych. Główna siedziba PureVPN znajduje się w Hong Kongu, czyli poza jurysdykcją "Sojuszu Czternaściorga Oczu", z drugiej jednak strony można obawiać się, że klient VPN z Chin będzie mieć ukryte "niespodzianki".

PureVPN - jak działa?

W oferowanej przez chińczyków sieci VPN znajduje się ponad 750 serwerów rozlokowanych w 141 krajach. Podają oni, że sieć ta działa samodzielnie, a logowanie potrzebne jest tylko na czas korzystania z niej.

PureVPN

PureVPN

Gdy wykona się download VPN klienta, należy go zainstalować, a po uruchomieniu ukaże się główny interfejs. Dla osób, które mają nieco obycia w temacie sieci prywatnych, wydać się może podobny do interfejsu CyberGhost VPN. Możliwość współdzielenia plików działa na zasadzie torrentów, a streaming jest możliwy pomimo blokad regionalnych nakładanych przez nadawcę. Tryb Online Privacy zapobiega przeciwko używanym przez dostarczycieli sieci metodom śledzenia aktywności użytkownika (w tym głębokiej inspekcji pakietów). Inny, Internet Freedom umożliwia wykonywanie bezpiecznych połączeń VoIP.

Jeśli wybierze się opcję Stream, pokazuje długa lista odblokowanych serwisów (w tym Netflix). Wystarczy kliknąć na wybrany, aby zacząć z niego korzystać. Można też wyszukać poszukiwany, wpisując jego nazwę ręcznie. Wersja VPN Android działa identycznie.

PureVPN - interfejs

PureVPN - interfejs

W interfejsie znajdziemy przycisk kill switch, wyłączający aplikacje mogące sprawiać, że tunel VPN ulegnie zniszczeniu, a także kilka innych użytecznych opcji. Dla początkujących, dla których konfiguracja VPN to "czarna magia", istnieje funkcja uruchomienia domyślnej przeglądarki po nawiązaniu bezpiecznego połączenia. Rozdzielone tunelowanie pozwala na samodzielny wybór, które aplikacje mogą korzystać z VPN, a które pozostawić normalnemu połączeniu. W ten sposób, jeśli znajdujesz się w miejscu, gdzie dostawca sieci monitoruje używanie VPN, możesz ukryć połączenie VPN w nieszyfrowanym - służy do tego specjalny Stealth Protocol. Podobnie jak w przypadku IPVanish, także tu rozwiązanie to jest zrealizowane poprzez zamaskowanie pakietów VPN w ruchu HTTPS.

Mapę w PureVPN należy policzyć na minus. Niestety, rozmiarów interfejsu nie da się zmienić (ani na Windows, ani na Mac), więc globalna mapa serwerów jest niewygodna w nawigacji. Ponadto serwery są poukrywane. Nad każdym krajem znajduje się zamiast tego klikalny "balonik" nie dający możliwości większego wyboru regionu (np. wschodnie lub zachodnie wybrzeże USA).

Połączenie VPN - ile kosztuje?

Podobnie jak i inne recenzowane przez nas sieci VPN, także PureVPN to nie jest darmowy VPN, a za jego używanie należy płacić. Ile? To zależy od wybranego planu:

  • 1 miesiąc - 10,95 USD
  • 6 miesięcy - 54 USD
  • 2 lata - (w promocji) 78 USD

Jeśli jesteś zainteresowany, kup wybrany plan bezpośrednio od PureVPN. Producent oferuje 7 dni na przetestowanie jego produktu po zakupie - jeśli w tym czasie stwierdzisz, że coś jest nie tak, wówczas możesz zrezygnować i otrzymać zwrot pieniędzy, jest jednak pewno "ale" - nie możesz w tym czasie przekroczyć 3 GB transferu oraz mieć mniej niż 100 połączeń z siecią.

Na koniec warto zaznaczyć jeden minus - dla posiadaczy starszych systemów operacyjnych. Przy używaniu PureVPN na Windows XP i Vista, a w niektórych przypadkach i pod "siódemką", mogą wystąpić pewne problemy.