Qoltec GlareStripe 5692B

Zalety:

  • Dyski umieszczone w poprzek obudowy
  • Przystępna cena

Wady:

  • Dołączone małe wentylatory
  • Niewygodny montaż przedniego wentylatora

Konstrukcja o dobrze zaprojektowanym wnętrzu z dołączanym zasilaczem 450 W. To dobry wybór dla osób szukających ekonomicznej obudowy z opcją monitorowania temperatury podzespołów.

W poszukiwaniu tanich obudów często decydujemy się na modele za 100 zł, które wykonane są z marnej jakości podzespołów. Do tego ich wnętrze nie zapewnia wygodnego dostępu do newralgicznych podzespołów. My polecamy konstrukcję o 100 zł droższą, ale na pewno lepiej wykonaną i do tego z zasilaczem, który o ile nie korzystamy z wydajnych kart graficznych powinien wystarczyć.

Wyposażenie

Obudowa wyposażona jest w zasilacz Qoltec o maksymalnej mocy 455 W. Niestety nie jest wyposażony w złącze do zasilania karty graficznej, dlatego nie polecamy go do budowy szybkich komputerów dla gracza, które wyposażone są w wydajne karty graficzne wymagające podłączenia dwóch przewodów zasilających. To konstrukcja raczej do budowy komputera do pracy. U góry przedniego panelu wyprowadzono dwa złącza USB i audio. Do dyspozycji mamy trzy duże wnęki 5,25 cala i jedną mniejszą 3,5 calową. Obudowa dysponuje również trzema czujnikami termicznymi do monitorowania temperatury, która wyświetlana jest na dużym wyświetlaczu. Z przodu zamontowano pokrętło do regulacji prędkości tylnego wentylatora.

Konstrukcja

Szkielet obudowy oraz boki wykonane są ze stalowej blachy. Jedynie panel przedni jest plastikowy i w przeciwieństwie do większości obudów nie jest mocowany za pomocą zatrzasków, a śrubek, co znacznie utrudnia jego ściągnięcie. Wnętrze znacznie różni się od typowej konstrukcji za niewielkie pieniądze. Po pierwsze do dyspozycji mam zatrzaskowe systemy do mocowania napędów optycznych, twardych dysków, kart rozszerzeń, a nawet panelów bocznych obudowy. Rusztowanie do mocowania twardych dysków umieszczone jest w poprzek obudowy, co daje nam łatwy dostęp do napędó1). Zamontować możemy aż pięć twardych dysków, niestety producent dołącza tylko dwa komplety prowadnic, co pozwala na zamontowanie tylko dwóch egzemplarzy. Obudowa jest średniej wielkości (44x19,5x46 mm – wys./szer./gł.) i pozwala na montaż płyt głównych wykonanych w standardzie ATX, większych kart graficznych (np. ATI Radeon HD 4870) oraz układów chłodzących procesor o wysokości 16 cm, chociaż wymaga to odkręcenia plastikowego komina montowanego w ściance bocznej obudowy.

Chłodzenie

Panel boczny wyposażony jest w plastikowy komin, który wspomaga schładzanie procesora. Obok niego zaprojektowano otwór wentylacyjny, do którego możemy przykręcić 12 wentylator tak, aby schładzał kartę graficzną. W środku zamontowano tylko jeden wentylator 8 cm, chociaż otwór przystosowany jest i do większych 12 cm konstrukcji (panel tylny). Z przodu teoretycznie możemy zamontować 12 cm wentylator, który będzie schładzał twarde dyski, ale jest to praktycznie niemożliwe bo standardowe 120x120x25 mm się nie mieszczą. Nawet cieńsze modele będzie bardzo trudno zamontować. Szkoda, bo to jedyna poważniejsza wada tej obudowy.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier