Quadra 9.7

Jeśli szukasz tańszej alternatywy dla iPada to Pentagram Quadra 9.7 będzie dobrym wyborem. Duża w tym zasługa świetnego ekranu, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. To wyświetlacz IPS o szerokich kątach widzenia i proporcjach iPada. Zaskakujące, jak spadły ceny tego typu wyświetlaczy, bo jeszcze do niedawna montowane były tylko w najdroższych tabletach.

Duża rozdzielczość ekranu to spory problem dla procesora i karty graficznej, które mają do przetworzenia większą ilość danych. Nawet najwydajniejsze dwurdzeniowe jednostki miałby z tym problem, dlatego słusznie zdecydowano się na procesor czterordzeniowy. W tym wypadku jest AllWinner A31 1 GHz i układ graficzny PowerVR SGX 543 MP4. To konstrukcje nie najwydajniejsze (2917 pkt w teście 3DMark Fire Strike), ale o dobrym stosunku ceny do wydajności, dlatego chętnie montowane w tańszych modelach. Dzięki nim tablet działa szybko i bez zadyszki. Może mieć problemy z płynnością pracy podczas grania w najbardziej wymagające gry w naturalnej rozdzielczości ekranu. Pomaga wówczas zmniejszenie rozdzielczości lub liczby wyświetlanych szczegółów.

Pentagram Quadra 9.7 jest przeciętnie wyposażony: brak interfejsu Bluetooth czy modemu 3G. Do dyspozycji jest 16 GB pamięci flash, z czego około 14 GB wolnych. Wbudowany czytnik kart pamięci pozwala na rozszerzenie pamięci o dodatkowe 32 GB. Na obudowie brakuje fizycznych przycisków do regulacji głośności, które zastąpiono wyświetlanymi ikonkami. To niezbyt praktyczne rozwiązanie, do którego trzeba się przyzwyczaić.

Na pochwałę zasługuje konstrukcja obudowy, która jest starannie wykonana i prosta, ale stylowa. Przód tabletu w całości pokryty jest powłoką szklaną, natomiast tył wykonano z aluminiowej blachy pomalowanej na kolor srebrny.

Pentagram na baterii działa niezbyt długo, dlatego intensywnie wykorzystywany potrafi rozładować się w kilka godzin. To cena, jaką trzeba zapłacić za wysoką rozdzielczość ekranu i dobrą wydajność.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: