RED WD60EFRX

WD RED WD60EFRX z powodzeniem można polecić do budowy domowego serwera NAS, czy do pracy w komputerze stacjonarnym w macierzy RAID. Wersja 6 TB to najpojemniejszy dysk z rodziny WD Red. Jest drogi bo kosztuje ponad 1000 zł, ale koszt gigabajta mieści się w średniej (18 groszy) i jest tylko o cztery grosze wyższy od najtańszych dysków.

WD60EFRX dobrze wypadł w teście przeprowadzonym za pomocą programu CrystalDiskMark, gdzie uzyskał drugi wynik (ponad 170 MB/s), klasyfikując się tuż za najlepszym WD Red Pro. Słabiej poszło mu w testach zapisywania różnego rodzaju plików. Ostatecznie pod względem wydajności sklasyfikował się w środku stawki, dlatego nie polecamy go jako podstawowego nośnia do komputera. Za to w tandemie RAID 1 z identycznym dyskiem idealnie będzie nadawał się do archiwizowania plików. Dzięki energooszczędnej konstrukcji dyski można umieścić nawet w niewielkiej obudowie. Dysk nawet pod dużym obciążeniem jest wyraźnie chłodniejszy od innych nośników uczestniczących w teście. Podczas godzinnego testu temperatura podawana przez wbudowany czujnik termiczny nie przekroczyła 40 stopni a obudowa w najcieplejszym miejscu miała tylko 37 stopni. To najlepszy wynik spośród testowanych nośników, dla porównania średnia temperatura dysku pracującego pod obciążeniem to 42 stopnie, a najwyższa - 50 stopni.

WD RED WD60EFRX pracuje bardzo cicho za co otrzymał maksymalna notę 10/10 pkt. W stanie spoczynku tylko z bardzo bliskiej odległości słychać delikatny szum. Praca głowicy również jest cicha i jeśli do tej pory używaliście dysków pracujących 7200 obr./min to od razu zauważycie różnicę. W zamkniętej obudowie praktycznie nie słychać jak dysk pracuje a dodatkową zaletą jest to że ma on małą podatność na wpadanie w rezonans. Objęty jest 3 letnim okresem gwarancyjnym.