RT-AC56U

Asus RT-AC66U ma nowoczesną i stylową obudowę. Z przodu umieszczono zestaw diod sygnalizujących pracę routera: zasilanie, internet, sieci bezprzewodowe 2,4 / 5 GHz, LAN, USB. To wygodne rozwiązanie, którego zabrakło np. w routerze Linksysa czy D-Linka. Brak anten zewnętrznych nie wpływa negatywnie na jego osiągi, bo jak na konstrukcję spełniającą wymagania standardu AC1200 jest dosyć szybki.

Router wyposażono w cztery gniazda LAN (gigabitowe), są też dwa gniazda USB, które umożliwiają jednoczesne udostępnianie drukarki i plików z podłączonych dysków zewnętrznych. Przycisk WPS znajduje się z tyłu obudowy i jest dosyć mały. To niepraktyczne rozwiązanie, bo podłączając nowe urządzenie za pomocą technologii WPS, aby go nacisnąć, trzeba wyciągać router. Oprogramowanie jest intuicyjne w obsłudze i dostępne w polskiej wersji językowej. Za jego pomocą użytkownik może np. szybko sprawdzić wykorzystanie zasobów sieciowych czy ustawić priorytet różnego rodzaju połączeń. Przydatną funkcją jest też automatycznie sprawdzanie wersji wgranego oprogramowania i informowanie użytkownika o możliwości jego aktualizacji.

Testy przeprowadzone w różnych porach dnia z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej 802.11ac i 802.11n potwierdzają, że to jeden z najszybszych routerów w klasie AC1200. Podczas korzystania z sieci 5 GHz maksymalny transfer przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP wynosił 486 Mb/s. To tylko o 100 Mb/s mniej w porównaniu do niektórych routerów AC1750, które teoretycznie oferują o około 500 Mb/s wyższy transfer. Co istotne, w przeciętnych warunkach okazał się on równie szybki, pracując z maksymalną prędkością 207 Mb/s. Transfer z wykorzystaniem sieci IEEE 802.11n jest oczywiście wolniejszy, ale i tak na bardzo dobrym poziomie (w optymalnych warunkach powyżej 130 Mb/s).

Zobacz również:

  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: