Raidsonic IB-NAS3221

Zalety:

  • Szybki transfer
  • Prosta instalacja

Wady:

  • Spora cena
  • Skromna liczba funkcji
  • Głośny wentylator

Dwudyskowy Icy Box NAS 3221 jest udoskonalenim koszmarnie brzydkiego, ale wydajnego i taniego modelu 4220. Prawie cała elektronika została przeniesiona bez zmian. Ubył tylko jeden port USB. Na czołowej ściance mamy wyświetlacz ciekłokrystaliczny i nowy, opatentowany mechanizm do zatrzaskiwania wewnątrz twardych dysków. Oba nowe elementy ułatwiają instalację, ale na późniejszą pracę serwera nie mają najmniejszego wpływu.

Dwudyskowy Icy Box NAS 3221 można uznać za udoskonalenie koszmarnie brzydkiego, ale wydajnego i taniego modelu 4220. Za udoskonalenie, ale nie za modernizację ponieważ prawie cała elektronika została przeniesiona bez zmian. Ubył tylko jeden port USB.

Zasadniczo poprawił się wygląd. Na czołowej ściance mamy wyświetlacz ciekłokrystaliczny i nowy, opatentowany mechanizm do zatrzaskiwania wewnątrz twardych dysków. Oba nowe elementy ułatwiają instalację, ale na późniejszą pracę serwera nie mają najmniejszego wpływu. Poza numerem IP wyświetlacz udostępnia informację o prędkości wentylatora, temperaturze i wolnym miejscu na dyskach. Za to chwilowe ułatwienie i elegancję wystroju producent każe sobie słono płacić: 3221 jest prawie dwukrotnie droższy od 4220.

Raidsonic należy do niewielu obudów wyposażonych w swój własny serwer DHCP, aktywny w stanie ustawień fabrycznych i po resecie. Jeśli w sieci nie ma drugiego, sam przejmuje rolę przydzielającego adresy. Nie ma więc konieczności korzystania z mechanizmu AutoIP.

Instalację rozpoczęliśmy od właśnie takiej sieci bez serwera DHCP licząc na obecność tej funkcji w urządzeniu. Wszystko ruszyło od razu, komputer otrzymał od obudowy numer IP i połączenie zostało nawiązane. To samo można zrobić instalatorem z krążka, który jednak znajduje obudowę jedynie jeśli jest w tej samej podsieci co komputer. Nie ma z tego braku wielkiej straty, gdyż instalator samodzielnie ustawia jedynie czas, jego strefę i adres IP. Prawdziwe programowanie opcji urządzenia odbywa się przez konsolę WWW. NAS obsługuje trzy systemy plików: ext2 i 3 oraz FAT32. Prowadzi logi samby, ftp, serwera dhcp systemowy oraz administratora. Do serwera WWW można wykorzystać wbudowana obsługę PHP.

Obudowa jest napędzana jednoukładowym kontrolerem Storlink 3516, w którym integruje się procesor ARM9 i pozostałe elementy komputera oprócz pamięci. W osobnych układach mamy 128MB DDR i 16 flash. Dzięki temu „płyta główna” NAS-a może być mikroskopijnej wielkości. Pomaga w tym zasilacz, dostarczając obu potrzebnych napięć, 12 i 5V. W testach Storlink spisał się świetnie. Transfer 168Mb/s na jednym dysku należy do najlepszych. Także prolog i epilog transferu pojedynczego pliku wyróżniają się korzystnie. Gorzej z RAID-em zerowym na dwóch dyskach, który nie okazał się specjalnie szybszy. Istnienie wąskiego gardła na tym poziomie potwierdziły testy transferu do RAM dysku.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier