Raidsonic Icy Box NAS902

Charakterystyczną cechą NAS902, która może stać się zarówno jego wadą jak i zaletą jest uniwersalność. Obudowa może funkcjonować zarówno jako interfejs sieciowy albo służyć do podłączenia twardego dysku przez zewnętrzny SATA lub USB, a nawet obsługiwać XBoxy 360.

Charakterystyczną cechą NAS902, która może stać się zarówno jego wadą jak i zaletą jest uniwersalność. Obudowa może funkcjonować zarówno jako interfejs sieciowy albo służyć do podłączenia twardego dysku przez zewnętrzny SATA lub USB, a nawet obsługiwać XBoxy 360. Niestety chcąc służyć na raz kilku celom przynajmniej w roli NAS-a nie sprawuje się najlepiej. Przede wszystkim chodzi o system plików, którym musi uniwersalny być FAT32. Jedynie w wersji przeznaczonej do klientów Linuksowych dopuszczalne jest wykorzystanie ext2. Po drugie – złącze sieciowe ma tylko wydajność stu megabitów, w stosunku do których 480 USB czy trzy gigabity eSATA to prawdziwa przepaść. Po trzecie, jak na obudowę sieciową, urządzenie ma bardzo skromne możliwości. Żadnych kopii zapasowych, WWW, czy bardziej zaawansowanych funkcji administracyjnych. Nie ma nawet grup użytkowników. Z tego powodu oceny możliwości nie sa imponujące. Godne podkreślenia jest tylko posiadanie serwera DHCP, który przejmuje obowiązek przydzielania adresów IP poszczególnym urządzeniom w razie braku innego źródła w sieci. To bardzo ułatwia instalację początkującym użytkownikom.

Uniwersalność ma także negatywny wpływ na wydajność. NAS902 sporo traci do najlepszych, zwłaszcza pod względem tempa odczytu, funkcji dla NAS-a najważniejszej. Nie radzi sobie dobrze z zalewem małych porcji danych. Poza samym systemem plików niewielkie transfery mogą być efektem zastosowania setkowego Ethernetu, praktycznie już nie używanego w środowisku dysków SATA. Z tego względu obudowa lepiej sprawdzi się w roli miejsca na dodatkowy dysk podłączany do konkretnego komputera przez USB lub eSATA.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: