ReadyNAS 314

Netgear ReadyNAS 314, podobnie jak Synology DS1513+, uzyskał maksymalną notę, czyli 10 pkt w teście oceniającym łatwość instalacji dysków twardych – można je zamontować w obudowie bez używania wkrętaka, wystarczy operować zatrzaskami. Co ważne, instalacja serwera i jego konfiguracja jest równie prosta jak montaż dysków. Wystarczy uruchomić dołączone oprogramowanie i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie komputera. Program automatycznie znajduje serwer w sieci i konfiguruje dyski do pracy.

Obudowa umożliwia zamontowanie do czterech dysków twardych, co w połączeniu z zaawansowanym kontrolerem RAID działającym we wszystkich popularnych trybach (0, 1, 5, 6, 10) pozwala na wygodne dobranie trybu pracy macierzy. W naszych testach po włożeniu czterech dysków racjonalne okazało się utworzenie wolumenu RAID 10. W takim zestawieniu serwer działał szybko, wykorzystując pełnię możliwości gigabitowego interfejsu sieciowego, i zajął miejsce w ścisłej czołówce, wśród modeli czterodyskowych.

Sercem serwera jest procesor Intela z rodziny Atom, którego zegar pracuje z częstotliwością 2,13 GHz. To dwurdzeniowa jednostka potrafiąca wykonać w jednym cyklu zegara do czterech wątków (technologia HyperThreading). Doskonale sprawdza się w serwerach NAS, bo oddaje niezbyt dużo ciepła nawet z pełnym obciążeniem (współczynnik TDP wynosi tylko 10 W), co przy tak niewielkiej obudowie (223 x 134 x 205 mm) jest istotne.

Zobacz również:

  • Synology proponuje: chmura prywatna zamiast G Suite. To ma sens
  • Masz taki router? Natychmiast zaktualizuj jego oprogramowanie!

Warto wspomnieć o systemie ReadyNAS, który ma spore możliwości, a przy tym jest prosty w użyciu, ale jedną z głównych zalet jest X-RAID2. To autorska technologia firmy Netgear, pozwalająca na przeniesienie poziomu RAID oraz powiększanie wolumenu (np. przez dołożenie kolejnych dysków) bez utraty danych. Dzięki technologii ReadyCLOUD można też zarządzać serwerem z poziomu chmury.