Recenzja Google Pixel 7. Ewolucja, nie rewolucja - i dobrze
-
- 04.11.2022, godz. 13:30
Mimo że Google sprzedaje tylko ułamek liczby telefonów rocznie oferowanych przez Samsunga czy Apple, seria Pixel kontynuuje swoją przygodę na rynku. 2022 rok przynosi ze sobą model Pixel 7.
W skrócie:
Po roku od wejścia na rynek Pixela 6, Google nie zdecydowało się na znaczące odejście od formuły zaproponowanej przez poprzednika. Jednak w kontekście całego rynku smartfonów nadal jest to pewny, opłacalny zakup pełen zalet.
Zalety:
- Dobry stosunek jakości do ceny
- Świetne aparaty
- Bardzo dobry ekran
- Intuicyjny, szybki system
Wady:
- Powolne ładowanie w porównaniu do konkurencji
- Odblokowywanie twarzą jest bardo podstawowe
Co prawda w tym roku zdecydowanie większym zainteresowaniem w stajni Google wydaje się cieszyć pierwszy smartwatch firmy (oczywiście poza nabytym niedawno Fitbitem). Poza tym, tegoroczne telefony miały być także raczej rokiem małych zmian, a nie dużych rewolucji.
Jednakże, szczególnie gdy spojrzymy na relatywnie niskie ceny podstawowego Pixela 7 - kosztuje on już od 649 Euro (około 3600 zł na Allegro) - Google nadal prezentuje niezwykle interesującą propozycje na rynku Androidowych flagowców. Pixel 7 będzie świetnym zakupem dla każdego, kto szuka świetnego smartfona - chyba, że ta osoba ma teraz Pixela 6.
Zobacz również:
- Te telefony sprzedają się coraz lepiej na całym świecie. W Polsce nadal oficjalnie ich nie kupimy
- Długo nie będzie lepszego średniaka. Znamy juz pełną specyfikację Google Pixela 7a i jest imponująca
Wygląd i jakość wykonania
- Bardziej kompaktowy
- Nowe kolory
- Szkło Gorilla Glass Victus z przodu i z tyłu
Nie jest chyba zaskoczeniem, że Pixel 7 wygląda bardzo podobnie do swojego poprzednika. Jednak Google postarało się o kilka widocznych zmian. To Trochę jakby zobaczyć starego przyjaciela, który właśnie zmienił fryzurę - ten sam człowiek, jednak trochę inny.
Dla zwykłej siódemki ta zmiana to głównie małe odchudzenie. Pixel 7 stracił kilka milimetrów wysokości i szerokości, a także około 10g wagi. Dzięki temu telefon stał się zdecydowanie wygodniejszy do trzymania, szczególnie przez lepsze wyważenie góry urządzenia. Nadal jest to jednak spory sprzęt.
Cała reszta jest prawie taka sama, jeszcze z wyjątkiem kamery, która wygląda jeszcze bardziej kosmicznie ze swoja metalową obudową (która ma zapobiegać refleksom światła na zdjęciach. Zmieniło się tez umiejscowienie klawiszy, które przesunięto nieznacznie w dół.

Fot. TechAdvisor.com
Najbardziej oczywistą zmianą są jednak kolory. W tym roku, do typowego czarnego (Obsidian), dołączył też biały (Snow) oraz zielono-żółty kolor trawy cytrynowej (Lemongrass). Ten ostatni jest specyficzny ale może się podobać.
Warto też wspomnieć, że co prawda ramki wokół ekranu są bardzo cienkie, ale stają się mocno zauważalne w przypadku białego koloru telefonu. Przez umiejscowienie ich między ekranem a białą aluminiową ramką, wyraźnie odznaczają się na jasnym tle.
Jeśli już mówimy o ramkach, zostały one wykonane z aluminium w 100% pochodzącego z recyklingu, co jest miłym akcentem ze strony Google. telefon jest także wodoodporny, co potwierdza certyfikat IP68. Jest jednak bardzo śliski. Jest to spowodowane wykonaniem zarówno tyłu, jak i przodu, z Gorilla Glass Victus - spora zmiana w porównaniu z Gorilla Glass 6 w Pixelu 6.
Wyświetlacz i głośniki
- 6,3" ekran
- Rozdzielczość FullHD+ 90 Hz
- Głośniki stereo
- Rozpoznawanie twarzy
W tym roku nastąpiła mała zmiana względem poprzednika i ekran podstawowego Pixela zmniejszył się o 0,1 cala - do 6,3" przekatnej. Nie jest to dużo, ale dzięki temu telefon jest bardziej poręczny i będzie lepszym wyborem dla osób preferujących mniejsze smartfony.
Poza tym do naszej dyspozycji został oddany praktycznie ten sam panel OLED o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli i gęstości 416 ppi. Częstotliwość odświeżania to nadal 90 Hz, więc jeśli zależy Wam na szybszym ekranie, będziecie musieli skierować swój wzrok na Pixela 7 Pro. Trzeba jednak przyznać, że oferowane 90 Hz jest bardzo smukłe i responsywne, a Google zwiększyło jasność panelu do 1000 nitów - 25% lepiej niż u poprzednika.

Fot. TechAdvisor.com
Jednak to maksimum osiągniemy tylko po włączeniu Adaptacyjnej jasności w ustawieniach. To bardzo inteligentne ustawienie - dopasowuje się ono do naszego stylu korzystania z telefonu i dopasowuje jasność to poziomu, który jest preferowany przez nas przy manualnym ustawianiu. Potrafi też rozświetlić ekran zdecydowanie bardziej, niż możliwe jest to manualnie, jesli jesteśmy w jasnym słońcu.
Ogólnie Google stworzyło bardzo kompetentną paczkę w swoimi Pixelu 7, ze świetnie dobranym rozmiarem ekranu i jakością panelu. Oczywiście 120 Hz byłoby dobrym dodatkiem, jednak pozostawienie tej funkcji dla wersji Pro jest dla mnie zrozumiałe.
Telefon jest też wyposażony w głośniki stereo, nie ma za to gniazda słuchawkowego (nie ma też przejściówki na mini-jack w pudełku). Na szczęście głośniki brzmią dobrze i mają zadowalający efekt stereo, także jeśli nie macie możliwości podłączenia się do słuchawek czy głośnika zewnętrznego, obejrzenie kilku filmów nie sprawi Waszym uszom dyskomfortu.

Fot. TechAdvisor.com
W ekranie Pixela 7 dostajemy też czytnik odcisków palca i, w przeciwieństwie do Pixela 6, działa on bardzo pewnie i szybko. Jednak jest jeszcze jeden sposób odblokowywania telefonu, który powraca do Googlowskiego Androida po kilku latach - rozpoznawanie twarzy.
Działa ono bardzo dobre, często praktycznie bez żadnego opóźnienia. Warto jednak pamiętać, że nie jest to system na poziomie bezpieczeństwa FaceID znanego z iPhone'a, czy też systemu rozpoznawania twarzy i Pixela 4. To zwykły skan zdjęcia, więc nie użyjemy naszej twarzy do autentykacji transakcji bankowych czy logowania się do aplikacji, nie będzie też zapewne działała z okularami czy maseczkami.
Wydajność i podzespoły
- Procesor Tensor G2
- 8 GB RAM
- 128/256 GB pamięci wewnętrznej
Jeśli chodzi o specyfikacje nowego telefonu od Google gwiazdą programu jest tutaj nowy procesor Google Tensor G2. Wraz z 8 GB RAMu i 128/256 GB pamięci wewnętrznej UFS 3.1 ma on być odpowiedzialny za zarówno zwiększenie wydajności telefonu, ale też wydłużenie jego czasu działania na baterii.
Zwiększenie tej wydajności w największej mierze ma odbywać się przez jeszcze większe możliwości uczenia maszynowego oraz zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. Jeśli chodzi o pozostałe osiągi, różnica w porównaniu do poprzedniej generacji nie jest największa. Oszczędne rdzenie Cortex A55 pozostały bez zmian, podczas gdy wydajne rdzenie Cortex A78 zastąpiły Cortex A76 znane z poprzednika.

Fot. TechAdvisor.com
Oznacza to, że osiągi procesora w benchmarkach nie zmieniły się znacząco z roku na rok. Średnio Pixel 7 jest około 7% szybszy w Geekbench 5 od Pixela 6. Trochę gorzej, od flagowych rywali, ale zdecydowanie wystarczająco dla znacznej większości użytkowników. Jeśli jednak chodzi o codzienne użytkowanie, różnice w szybkości sa zdecydowanie bardziej zauważalne na korzyść siódemki.
Robienie zdjęć w trybie Night Sight oraz bardziej skomplikowane zadania wykonywane przez Asystenta Google są o wiele szybsze - z pewnością zasługa skupienia Tensora G2 na obliczeniach związanych z uczeniem maszynowym. Nowy procesor umożliwia też funkcje takie jak dynamiczne rozmycie tła w czasie rzeczywistym.
Więcej zmian na lepsze czeka nas jeszcze w zakresie grafiki. Pixel 7 może się pochwalić zdecydowanie mocniejszym układem GPU, bijącym poprzednika w benchmarkach nawet o 13 klatek na sekundę. To świetna wiadomość dla osób, które lubią spędzić trochę czasu grając w ulubione gry na telefonie.
Poza wydajnością, Pixel 7 może też pochwalić się możliwościami komunikacyjnymi wartymi najlepszych flagowców. Do naszej dyspozycji jest Bluetooth 5.2, NFC, GPS, 5G, USB-C 3.2 Gen 2 oraz Wi-Fi 6E. Trudno o nowocześniejsze standardy.
Aparat
- 50 MP aparat główny
- 12 MP aparat szerokokątny
- 10,8 MP aparat do selfie
Dwa z trzech aparatów w Pixelu 7 znamy już dobrze z jego poprzednika - jest to para sensorów znajdująca się z tyłu. Dostajemy tam czujnik szerokokątny 50 MP Octa PD Quad Bayer oraz 12 MP obiektyw ultraszerokokątny.
Brak zmian fizycznych to często nic złego jeśli przychodzą zamiast nich usprawnienia w dziedzinie oprogramowania, z których znany jest Pixel. Tak też jest tym razem - siódemka oferuje szereg ciekawych trybów, których wykorzystanie umożliwia nowy czip Tensor G2, między innymi Cinematic Blur, umożliwiający dynamiczne rozmycie tła w filmach.

Fot. TechAdvisor.com
Z nagrywaniem wideo, czy to w trybie kinowym, czy zwykłym, Pixel 7 radzi sobie świetnie. Nagrania są szczegółowe, dobrze zachowują kolory a OIS sprawia, że nie musimy się martwić zbytnimi wstrząsami. Kamera obsługuje maksymalną rozdzielczość 4K w 60 FPS, jednak nowy tryb 10-bit HDR działa tylko do 4K 30 FPS.
Jeśli chodzi o fotografię, chyba nikogo nie zaskoczy niezwykle dobra jakość zdjęć, którą może pochwalić się Pixel 7. Telefony Google od zawsze stoją na czele stawki jeśli chodzi o mobilną fotografię i najnowszy model kontynuuje tę tradycję. W wszystkich sytuacjach zdjęcia w trybie automatycznym są szybkie, dobrze doświetlone i z zadowalającym kontrastem dynamicznym, bardzo dokładnie oddają też kolory. Trudno coś zarzucić aparatom siódemki.
Jak przystało na telefon skupiający się na dobrej fotografii, Pixel 7 umożliwia nam też robienie zdjęć w formacie RAW. Co więcej, dostajemy do naszej dyspozycji kilka nowych opcji ulepszania zdjęć dzięki sztucznej inteligencji. Do znanego wyostrzania twarzy i magicznej gumki dołącza możliwość wyostrzania całych zdjęć, z której skorzystamy w Google Photos nie tylko na zdjęciach z nowego Pixela, ale nawet w przypadku fotografii zapisanych tam z poprzednich telefonów.
Niestety podstawowy Pixel 7 nie dostał wszystkich możliwości fotograficznych znanych z wersji Pro. Największym nieobecnym jest zdecydowanie obiektyw zoom. W przypadku zwykłej siódemki ta funkcja obsługiwana jest przez zbliżenie cyfrowe. Google co prawda zapewnia, że do 2x jego jakość jest porównywalna do zbliżenia optycznego dzięki wyostrzaniu w oprogramowaniu, jednak ponad to zdjęcia zaczynają już być widocznie rozpikselowane.
Jeśli więc często korzystacie ze zbliżenia w telefonie, dobrym pomysłem może być decyzja o zakupie wersji Pro. Warto też wspomnieć o braku trybu Macro w Pixelu 7 - jest on dostępny tylko w wersji Pro. Znowu jest to kwestia braku obiektywu zoom, gdyż to on obsługuje ten rodzaj zbliżenia w droższej wersji flagowca Google. Poza tym jednak pozostałe aparaty są takie same i możemy spodziewać się takiej samej, fenomenalnej jakości zdjęć.
Przenieśmy się jeszcze na chwilę na przód telefonu. Tutaj znajduje się zupełnie nowy przedni aparat o rozdzielczości 10,8 MP. Poza większą rozdzielczością oraz pikselami o większej powierzchni, może on też pochwalić się szerszym polem widzenia. Dzięki temu na zdjęciach robionych przednim aparatem będziemy mogli uchwycić więcej - na przykład dużą grupę osób, czy też większy element krajobrazu.
Co więcej, nowy aparat umożliwia też korzystanie z rozpoznawania twarzy, jednak przede wszystkim robi po prostu dobre zdjęcia. Jest szczegółowy, reprodukcja kolorów stoi na bardzo wysoki poziomie, bardzo dobrze działa też tryb portretowy. Co ciekawe, Google dodało także tryb wspomagania haptycznego dla osób słabo widzących - dzięki niemu możemy idealnie ustawić nasze selfie nawet bez patrzenia na ekran.
Bateria i ładowanie
- Ogniwo 4355 mAh
- Ładowanie 21 W
- Bezprzewodowe ładowanie 20 W
Bateria w Pixelu 7 jest minimalnie mniejsza od poprzednika - stało się tak ze względu na nieznaczne zmniejszenie obudowy telefonu. Mimo tego Google cały czas utrzymuje, że telefon może nam służyć nawet przez 24 godziny, z maksymalnym czasem działania na poziomie 72 godzin w trybie ekstremalnego oszczędzania baterii. Tę samą żywotność utrzymano dzięki większej energooszczędności nowego procesora Tensor G2.
W praktyce telefon rzeczywiście może wytrzymać kilka dni, pod warunkiem bardzo lekkiego użytkowania. Jeśli korzystamy z telefonu na co dzień do obejrzenia kilku filmów, posłuchania muzyki i zwykłego korzystania, spokojnie wystarczy na cały dzień użytkowania z zapasem na jeszcze kilka porannych godzin - to zdecydowanie wystarcza.

Fot. TechAdvisor.com
To, co nie wystarcza, to prędkość ładowania. Pixel 7 obsługuje jedynie 21 W ładowania przewodowego. Co gorsza, w opakowaniu nie znajdziemy ładowarki, więc kostkę i kabel będziemy musieli kupić oddzielnie. Telefon możemy też naładować bezprzewodowo. Dzięki Pixel Standowi osiągniemy tutaj ładowanie z mocą 20 W, jednak uniwersalne ładowarki w standardzie Qi także działają - ich moc maksymalna to 12 W. W przypadku zarówno ładowania przewodowego, jak i bezprzewodowego przez Pixel Stand, możemy się spodziewać dojścia od 0% do 50% w około 30 minut. Nie jest to zły wynik, ale zdecydowanie odbiega od standardów ustanawianych przez np. Xiaomi czy realme.
Oprogramowanie i aktualizacje
- Android 13
- Trzy lata aktualizacji oprogramowania
- Pięć lat aktualizacji zabezpieczeń
Ciężko napisać wiele o oprogramowaniu dla Pixeli 7 od Google. Od nowości dostają one Androida 13, który jest w większości małym ulepszeniem zeszłorocznego Androida 12. Dostajemy nowy interfejs, nowy odtwarzacz muzyki i więcej możliwości personalizacji - niewiele więcej.

Fot. TechAdvisor.com
Jednak ogólnie korzystanie z Pixela 7 to świetne, bezproblemowe doświadczenie bez zacięć czy spowolnień. Od pierwszego włączenia telefonu wiemy, że w Pixelu dostaniemy lekkiego, czystego Androida bez bloatware'u, dzięki czemu nie musimy się obawiać nadmiaru niepotrzebnych aplikacji w naszym telefonie, czy też spowolnienia jego działania przez ukryte procesy w tle. Dodatkowe smaczki to wszystkie inteligentne funkcje, które Google zapewnia nam dzięki swojemu skupieniu na AI i uczeniu maszynowym.
Wisienką na torcie jest jedno z najlepszych wsparć aktualizacjami oprogramowania w Androidowym świecie. Pixel 7 ma zapewnione 3 lata aktualizacji oprogramowania oraz 5 lat aktualizacji zabezpieczeń. Jako że od nowości ma on wgranego najnowszego Androida 13, możemy się spodziewać, że skończy on swój żywot na Androidzie 16 w 2025 roku, jednak przez kolejne 2 lata będzie jeszcze otrzymywał aktualizacje zabezpieczeń. Dlatego kupując telefon teraz, możemy nie martwić się o nasze bezpieczeństwo w sieci aż do 2027 roku. Tylko Samsung (no i oczywiście Apple) może pochwalić się podobnym lub lepszym wsparciem swoich flagowców.

Fot. TechAdvisor.com
Cena i dostępność
Za granicą Pixel 7 pozostał przy cenach swojego starszego brata. kosztuje on 649 Euro za wersję 128 GB, podczas gdy wariant w pamięcią 256 GB kosztuje już 749 Euro. Jednak po raz kolejny w Polsce nie znajdziemy tego telefonu w oficjalnej sprzedaży. Na szczęście kilka sklepów zdecydowało się na zaopatrzenie się w to urządzenie, dzięki czemu znalezienie go wcale nie będzie trudne.








W sklepie morele.net znajdziemy podstawową wersję Pixela 7 już za 3649 zł. Telefon znajdziemy także w sklepie x-kom. tutaj jego koszt wynosi 4299 zł. Oczywiście możemy go także szukać na Allegro - tutaj ceny mogą mocno się wahać. Oczywiście telefon jest też dostępny na platformie Amazon.
Podsumowanie
Jeśli porównamy Pixela 7 do poprzedniego, może się wydawać, że nie zmieniło się wiele - i to prawda. Kilka ulepszeń może nie być wystarczające aby przekonać posiadaczy poprzedniego modelu do zmiany na najnowszą wersję - jednak kto zmienia telefon co roku?
Dla wszystkich innych osób szukających nowego smartfona, Pixel 7 wygląda na niesamowitą propozycję. Za relatywnie niską cenę dostajemy telefon kompletny, który nie ustępuje droższym flagowcom na żadnym polu, a na wielu z nich - jak oprogramowanie czy aparat - radzi sobie o wiele lepiej od większości konkurencji.
Google skupiło się na małych lecz ważnych zmianach. Zmniejszenie obudowy sprawiło, że telefon jest smuklejszy, a pozostałe podzespoły tylko pokazują, jak wiele można osiągnąć dzięki ścisnąłem współpracy między dobrym hardwarem oraz świetnym, zoptymalizowanym oprogramowaniem. Oczywiście można się przyczepić do rozpoznawania twarzy bazującego na zwykłej kamerze (kiedy Pixel 4 miał przecież rozwiązanie podobne do applowskiego FaceID) czy też do powolnego ładowania, jednak całość telefonu zdecydowanie nadrabia te niedociągnięcia - szczególnie w tej cenie.
Dane Techniczne
Procesor | Google Tensor G2 |
---|---|
Układ graficzny | Mali-G710 |
Pamięć RAM | 8 GB |
Pamięć wbudowana | 128/256 GB |
Typ ekranu | Dotykowy, OLED |
Częstotliwość odświeżania ekranu | 90 Hz |
Przekątna ekranu | 6,3" |
Rozdzielczość ekranu | 1080 x 2400 |
Zagęszczenie pikseli | 416 ppi |
Rozdzielczość aparatu - główny | 50Mp szerokokątny, f/1.85, 82° FoV, 1/1.31", OIS + EIS, 8x Super Res Zoom |
Rozdzielczość aparatu - ultraszerokokątny | 12Mp ultraszerokokątny, f/2.2, 114° FoV |
Rozdzielczość aparatu - przód | 10.8 MP, f/2.2, 92.8° FoV |
Rozdzielczość nagrywania wideo | 4K 30/60 FPS, 1080p 30/60 FPS, OIS, Cinematic Blur |
Łączność | 5G, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6E |
System nawigacji satelitarnej | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
Złącza | USB-C, USB OTG |
Czytnik linii papilarnych | Czytnik linii papilarnych pod ekranem |
Czujniki | Akcelerometr, Czujnik swiatła, Czujnik zbliżenia, Żyroskop, Kompas, wykrywanie twarzy |
Ładowanie bezprzewodowe | Do 20 W z Pixel Stand, Qi do 12 W |
Dual SIM | Dual SIM - Obsługa dwóch kart SIM z eSIM |
System operacyjny | Android 13, PixelUI |
Dodatkowe informacje | Wodoszczelność IP68 |
Typ baterii | Litowo-jonowa |
Pojemność baterii | 4355 mAh |
Kolor | Czarny, Biały, Trawa Cytrynowa |
Wysokość | 155.6 mm |
Szerokość | 73.2 mm |
Grubość | 8.7 mm |
Waga | 195 g |
Źródło: TechAdvisor





