Test PlayStation VR - gogle w praktyce!

Po dwóch latach od pierwszych doniesień na temat PlayStation VR, Sony oficjalnie uruchomiło sprzedaż swojego headsetu do wirtualnej rzeczywistości. Nowe gogle współpracują ze standardową wersją PlayStation 4, a nie z wysokiej klasy pecetami, jak w przypadku HTC Vive i Oculus Rift. Czy oznacza to niższą jakość obrazu? Zobaczmy, na co pozwala długo oczekiwany zestaw.

W skrócie:

PlayStation VR jest lekkie i komfortowe w użyciu, a mimo pewnych ograniczeń, gdy mówimy o grafice i rozdzielczości, potrafi niesamowicie wciągać. Gry takie jak "Farpoint" czy "The London Heist" pokazują całą masę możliwość, w jakie Sony wyposażyło swoje gogle. Przed ostatecznym werdyktem jeszcze sporo testów, ale pierwsze wrażenia z PS VR są więcej niż dobre.

Test PlayStation VR - gogle w praktyce!

PlayStation VR

Tańszy wstęp do Virtual Reality

Jeśli ktoś zastanawia się nad urządzeniem do rozrywki z wirtualną rzeczywistością, PlayStation VR będzie na start bardziej ekonomicznym zakupem niż HTC Vive czy inne urządzenia z najwyższej półki cenowej. Obecnie w polskich sklepach z elektroniką, urządzenie można otrzymać za 1769 zł, a sprowadzenie headsetu HTC oznacza wydatek rzędu nawet pięciu tysięcy złotych.

PlayStation VR - pierwszy krok w wirtualną rzeczywistość

Wydany przez Sony zestaw PlayStation VR jest kompatybilny z 44 mln urządzeń PS4, będących obecnie w użyciu (według oficjalnych danych firmy), a w tym z nowo przebudowanym PS4 i oczywiście wersją PS4 Pro. Sprawdźmy, na co stać nowy headset po ponad dwóch latach od pierwszych oficjalnych zapowiedzi.

Test PlayStation VR - gogle w praktyce!

Kompletny zestaw PlayStation VR

Kto zwycięży wyścig

Sony zdecydowało się wystartować z PlayStation VR pół roku po głównych konkurentach: HTC Vive i Oculus Rift. Czy była to słuszna decyzja, okaże się z czasem, ale dzięki wrażeniom użytkowników tamtych headsetów, projektanci PlayStation VR mogli dopracować bardziej swój produkt i niektóre rozwiązania.

Podstawowa zaleta nowych gogli VR to, jak już wspomnieliśmy, znacznie niższa cena, a w Polsce także dostępność urządzenia. Przy okazji spraw cenowych, warto zwrócić uwagę, że podstawowy zestaw nie zawiera kamery oraz dodatkowych akcesoriów. Może to być wada dla nowych użytkowników lub zaleta, dla tych, którzy już wcześniej kupili te urządzenia w zestawie PlayStation i teraz nie muszą przepłacać. Dobra wiadomość jest taka, że kontrolery PlayStation Move używane w PlayStation VR to te same, które były używane w PS3 i można znaleźć je w sieci w przystępnej cenie.

Test PlayStation VR - gogle w praktyce!

Design nowych gogli VR od Sony

PlayStation VR - design i budowa

Gogle PlayStation VR są głównie białe z czarnymi akcentami i wyglądają dość futurystycznie. Mają też osadzone niebieskie światła pozycyjne, które wraz z innymi czujnikami pozwalają na komunikację urządzenia z PlayStation. Przed włożeniem headsetu wydaje się on nieco nieporęczny i ciężki. Tu jednak zaskoczenie, bo pomimo wielkości po założeniu wydaje się on naprawdę lekki. Nie jest może tak elegancki i stylowy jak choćby Ocolus Rift (choć to kwestia gustu), ale wydaje się wygodny w użyciu. Nie mieliśmy żadnych podrażnień skóry po korzystaniu z gogli (a w niektórych innych zestawach pojawiały się problemy, np. z okolicą nosa).

Gogle wyposażone są w pałąk, który rozciąga się i dopasowuje do obwodu głowy, do tego możemy też przybliżyć lub odsunąć część spoczywającą na naszej twarzy (przydatne m.in. do gry w okularach). W przypadku HTC Vive i Oculus Rift urządzenie trzyma się na paskach, a cały ciężar spoczywa na nosie. W PlayStation VR dzięki zastosowaniu sztywnej obręczy, ciężar rozkłada się równomiernie na głowie.

Test PlayStation VR - gogle w praktyce!

Zawartość pudełka i akcesoria

PlayStation VR - funkcje i specyfikacja

Zestaw PlayStation VR posiada imponującą specyfikację, zwłaszcza jak na headset za tę cenę. Po pierwsze, może poszczycić się 5,7-calowym wyświetlaczem OLED full-HD o rozdzielczości 1920x1080 (960x1080 na oko). Choć rozdzielczość ta nie jest tak wysoka, jak w przypadku HTC Vive (1080x1200 na oko) i jest to zauważalne podczas gry, nadal zapewnia jednak graczom wciągające doświadczenie VR - choć nie jest w stanie udźwignąć wszystkich mniejszych szczegółów w grach.

Pole widzenia ekranu wynosi około 100 stopni, a opóźnienia wynoszące nie więcej niż 18 ms sprawiają, że trudno odróżnić obraz VR od prawdziwego życia, choć oczywiście zależy to od grafiki samej gry, którą włączymy.

Częstotliwość odświeżania w headsecie od Sony to nawet 120 Hz, co daje mu potencjał do renderowania gier na 120fps, czyli znacznie więcej niż w przypadku Oculus Rift i HTC Vive, które oferują 90 Hz. Nie doświadczyliśmy tego podczas naszych testów, ale spodziewamy się, że będzie to wspierane w nadchodzącym PlayStation 4 Pro. Nie mamy jednak najmniejszych zarzutów wobec obecnej liczby klatek, nawet gdy rozglądamy się i wchodzimy w interakcję z wirtualnym środowiskiem na PS4.

System PlayStation 4 jest w stanie łatwo śledzić ruch dzięki wbudowanym akcelerometrom i bocznym światłom LED wykrywalnym przez podłączoną kamerę. Według Sony kamera PlayStation może namierzać headset do 1000 razy na sekundę, co w praktyce daje podobne odczucia do gry przy użyciu HTC Vive. Śledzenie ruchu działa dobrze tylko wtedy, gdy kamera PS może cię widzieć. W chwili, gdy headset lub kontrolery Move znikają z jej pola widzenia, śledzenie zostaje stracone.

Gogle są zaprojektowane tak, by umożliwić użytkownikom 360 stopni widoczności w grze, pozwalając graczom na spojrzenie w tył, np. gdy w strzelance biegnie za nami uzbrojony wróg. Umożliwiają to czujniki z tyłu headsetu, które pozwalają systemowi na określenie, w którą stronę odwrócony jest gracz.

PlayStation VR - pierwsze doświadczenia

Pierwszą grą, którą sprawdziliśmy na PS VR, był Farpoint. Farpoint różni się od pozostałych gier dostępnych obecnie na to urządzenie. Jest to póki co jedyna produkcja na tę platformę, która ma swoje dedykowane akcesoria o nazwie PSVR Aim.

Aim to kontroler symulujący karabin w strzelankach VR. Posiada spust, dodatkowe przyciski i czujniki współpracujące z wirtualną rzeczywistością PlayStation. Kontroler zapewnia o wiele bardziej realistyczne odczucia niż przy grze zwykłym kontrolerem Move. Choć śledzenie nie działa doskonale, jednak czucie broni w swoich rękach i celowanie nią daje możliwość zanurzenia się w klimat, poczucia, jak byśmy znajdowali się w realnym świecie (a raczej fantastycznym świecie gry Farpoint) i faktycznie stali przed ważną misją do wykonania.

Nie jest jasne czy karabinek będzie współpracował też z innymi strzelankami, czy jest to produkt przygotowany specjalnie z myślą o Farpoint. Na pewno można jednak nazwać Aima ciekawym przetarciem szlaku przez Sony.

Test PlayStation VR - gogle w praktyce!

Farpoint

Tu mała dygresja: Farpoint. Nagle znajdujesz się zdany na własne siły na obcej planecie, jako rozbitek wyposażony jedynie w podstawowy sprzęt. Twoja misja to odszukanie rozbitej stacji kosmicznej o nazwie Pielgrzym i jej ocalałych pasażerów. Tutaj mały haczyk: planeta, na której jesteś roi się od "cudzoziemców" różnych kształtów i rozmiarów - od małych pająków, przez skaczące na ciebie zwierzęta, aż po wielkie bestie, które nie za bardzo cię lubią. Jesteś ty, twoja giwera i mnóstwo emocji.

Jeden problem, o którym warto wspomnieć, to fakt, że na niektórych pokonywanie dużych odległości w VR, gdy w rzeczywistości stoi się po prostu bez ruchu, wywiera lekki dyskomfort, graniczący nawet z chorobą lokomocyjną. My nie zaznaliśmy podobnych przeżyć, choć nie jesteśmy pewni czy miało to związek z samym urządzeniem czy inteligentnie zaprojektowanym ruchem w tej konkretnej grze.

The London Heist

The London Heist jest kolejną grą, którą dane nam było poznać podczas testów PlayStation VR. Produkcja, przygotowana specjalnie do wypróbowania wielu możliwości urządzenia, przenosi nas w gangsterski świat, a oznacza to nasz (czynny) udział w napadach, porachunkach gangów i policyjnych przesłuchaniach. Tym razem do gry przydatna będą różdżka (kontroler) z PlayStation Move, którą w The London Heist zrobić można naprawdę sporo. Za pomocą kontrolera nie tylko strzelamy, ale też choćby zmieniamy przy jego pomocy magazynek i używamy go jako klucza do otwierania drzwi.

Podczas gry napotkaliśmy wspomniane wcześniej kłopoty z kamerą PlayStation, która choć działa dobrze to wyłącza się natychmiast, gdy na chwilę przeniesiesz się poza jej pole widzenia. Bywa to chwilami uciążliwe i odrywa nas od świata gry.

Test PlayStation VR - gogle w praktyce!

The London Heist

Eksplodujące samochody i wiele innych atrakcji sprawia, że naprawdę łatwo zatracić się w The London Heist. Grając w tę produkcję zapomnieliśmy przez chwilę, że jesteśmy w środku konferencji prasowej. Gra jest realistyczna i wciągająca. Pozwala doświadczyć rzeczy, których prawdopodobnie nigdy w życiu (i słusznie) nie będzie nam spróbować poza VR.

Owszem, grafika nie jest tutaj tak szczegółowa jak w HTC Vive i Oculus Rift, ale urządzenia te są droższe i wymagają komputera trzy razy droższego niż PlayStation 4. A tak naprawdę po chwili dokładność grafiki ma mniejsze znaczenie niż klimat i grywalność konkretnej produkcji.

Świat, który PlayStation VR chce otworzyć dla graczy na całym świecie, zapowiada się ekscytująco. Tylko obecnie trwają prace nad ponad setką nowych tytułów na tę platformę. Sony nie zawiodło i wydaje się, że nowe gogle mogą zawojować rynek, zwłaszcza w Polsce, gdzie jest to w tej chwili jedyne urządzenie o takich możliwościach, które można kupić we względnie dobrej cenie (szczególnie gdy porównamy ją z ceną podobnych urządzeń).

PlayStation VR jest lekkie i komfortowe w użyciu, a mimo pewnych ograniczeń, gdy mówimy o grafice i rozdzielczości, potrafi niesamowicie wciągać. Gry takie jak "Farpoint" czy "The London Heist" pokazują całą masę możliwość, w jakie Sony wyposażyło swoje gogle. Przed ostatecznym werdyktem jeszcze sporo testów, ale pierwsze wrażenia z PS VR są więcej niż dobre.

PlayStation VR - specyfikacja

  • 5,7-calowy ekran OLED, 1080p
  • 960x1080 na oko
  • 100-stopniowe pole widzenia
  • czas reakcji - 18 ms
  • max. 120 Hz odświeżania
  • śledzi ruch za pośrednictwem PlayStation Camera
  • współpracuje z kontrolerami PlayStation Move
  • posiada wsparcie PlayStation 4 i współpracuje z kontrolerem DualShock 4


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: