Red Pro WD4001FFSX

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • przystosowany do pracy w macierzach RAID
  • przystosowany do ciągłej pracy

Wady:

  • głośna praca

Dzięki energooszczędnej konstrukcji i oprogramowaniu NASware 3.0 dysk ten doskonale nadaje się do pracy w korporacyjnych serwerach NAS mieszczących do 16 nośników. To jeden z droższych nośników 4 TB uczestniczących w teście, ale wart jest wydajnych pieniędzy.

Według nas z powodzeniem może być też wykorzystywany w komputerach stacjonarnych jako podstawowy nośnik, do przechowywania danych i pracy w macierzy RAID. Warunkiem jest tylko posiadanie kontrolera SATA 6, tak aby móc wykorzystać jego pełną wydajność. W porównaniu do modelu z serii WD Red oferuje o kilkanaście procent szybszy transfer a w testach mierzących wydajność okazał się najlepszy. To spora niespodzianka, bo na początku stawialiśmy na model WD Black, który jest w podobnej cenie. WD Red Pro ma też najkrótsze czasy dostępu spośród klasycznych konstrukcji ustępując tylko hybrydowemu dyskowi Seagate.

Dysk bazuje na popularnych nośnikach WD Red, ale pracuje z wyższą szybkością 7200 obrotów na minutę. To spory atut, bo im jest ona wyższa tym dysk jest wydajniejszy a to pięta achillesowa niektórych modeli z rodziny WD Red, które doskonale spisują się w roli drugiego nośnika do magazynowania danych a nie podstawowego. WD Red Pro WD4001FFSX nie ma takiego problemu bo jest szybszy a dodatkowym bonusem jest dalszy wzrost wydajności podczas pracy w macierzy RAID.

WD Red Pro WD4001FFSX wyposażony jest w nowy układ Marvella 88i9346 i ma 5-letni okres gwarancyjny. Oferuje wysoką wydajność, ale kosztem głośniejszej pracy, która wynosi 34 dB. Dyski należące do rodziny WD Red są o 6 dB cichsze a to spora różnica, bo głośność nie rośnie liniowo a logarytmicznie. Podczas spoczynku słychać jak dysk szumi, również praca głowicy jest wyraźnie głośniejsza niż w dyskach WD Red czy Seagate NAS HDD. To jedyne minusy jakie zauważyliśmy, które według nas z powodzeniem rekompensuje wysoka wydajność nośnika. Warto dodać, że WD4001FFSX dobrze poradził sobie podczas pracy pod dużym obciążeniem, nagrzewając się do 43 stopni, czyli do temperatury klasycznych nośników desktopowych. To o siedem stopni mniej niż WD Black, który pracuje z identyczną szybkością 7200 obr./min.