Ricoh Aficio SP 4210N

Zalety:

  • Rekordowa szybkość druku
  • Dobra jakość tekstu i czarnej grafiki
  • Niskie koszty eksploatacji

Wady:

  • Gorsza jakość przepływów i cieniowań
  • Spora cena

SP 4210N jest drukarką monochromatyczną skonstruowaną z myślą o jak najszybszym tempie pracy. W specyfikacji wymienia się liczbę 36 stron na minutę. Rzeczywiście Aficio uzyskało najwyższą ocenę za szybkość z dotąd testowanych drukarek. Oceny za jakość są zróżnicowane.

SP 4210N jest drukarką monochromatyczną skonstruowaną z myślą o jak najszybszym tempie pracy. W specyfikacji wymienia się liczbę 36 stron na minutę. Rekordowe prędkości uzyskano nie tylko dzięki szybszemu kręceniu się wałków i trybów, ale także utrzymywaniu fusera zgrzewającego toner z papierem w wyższej temperaturze. Nawet w czasie bezrobocia drukarki fuser jest co jakiś czas podgrzewany. Dzięki temu udało się skrócić nie tylko czas wydruku następnych stron, ale także tej pierwszej, która musi czekać na zainicjowanie pracy urządzenia. Aficio uzyskało najwyższą ocenę za szybkość z dotąd testowanych drukarek i to pomimo zerowej oceny za wydruk dwustronny. Dupleksu nie ma w standardzie, jest dostępny tylko za dopłatą. Podobnie jak dysk twardy.

Oceny za jakość są zróżnicowane. Tekstowi niewiele można zarzucić, ale na większych powierzchniach widać niejednorodności w zaczernieniu. Grafika jest poprawna dopóki składa się tylko z czerni i bieli i nie wymaga zbyt wielkiej rozdzielczości. Najgorzej wychodzą przepływy, 1200x600 dpi rozszerzonej rozdzielczości to za mało żeby ukryć przejścia między ciągle zmieniającą się intensywnością.

SP 4210N należy do lepiej wyposażonych modeli. W urządzeniu jest karta sieciowa i duża ilość RAM-u. Wbudowane 256 MB można podwoić. Urządzenie dysponuje rozdzielczością fizyczną 600 dpi i obsługuje PCL i Postscript. Sterowniki są tylko do nowszych Windowsów (począwszy od 2000 do siódemki), Maków i uniksów. W szufladzie mieści się ryza papieru a na tacy podajnika uniwersalnego do 100 arkuszy. Można dokupić dwie kasety po 500 arkuszy oraz podajnik na 60 kopert.

Zazwyczaj konsekwencją połączenia bębna obrazowego z pojemnikiem na toner są wyższe koszty eksploatacji. Ale nie w SP 4210N. Łamigłówkę rozwiązano dzięki bardzo dużemu pojemnikowi na toner, którego wystarcza na 15 tysięcy stron. Po tej liczbie wydruków jednoczesna wymiana bębna nie będzie już rozrzutnością. Taki ładunek kosztuje prawie połowę drukarki (w nowej jest tylko mniejszy nabój startowy) ale w zamian można się cieszyć stroną wydrukowaną tylko za sześć groszy.