Ricoh Aficio SPS232SF

Zalety:

  • Szybkość i jakość druku monochromatycznego
  • Łatwa obsługa
  • Dupleks drukarki w cenie urządzenia

Wady:

  • Fatalny OCR
  • Gorsza jakość druku w kolorze

Ricoh, który jest specjalistą od wielkich drukarek biurowych, także próbuje szczęścia na rynku konsumenckim. Po udanym eksperymencie z modelem czterobiegowym wprowadził na rynek w tej samej cenie szybszy model jednoprzebiegowy. Jest to mechanizm tandemowy z poziomo usytuowaną ścieżką transportu papieru i bardzo łatwym dostępem do tonerów.

Ricoh, który jest specjalistą od wielkich drukarek biurowych, także próbuje szczęścia na rynku konsumenckim. Po udanym eksperymencie z modelem czterobiegowym wprowadził na rynek w tej samej cenie szybszy model jednoprzebiegowy. Jest to mechanizm tandemowy z poziomo usytuowaną ścieżką transportu papieru i bardzo łatwym dostępem do tonerów. Po ciężkim (30kg) i głośnym (58dB) urządzeniu poznać przyzwyczajenia do konstruowania dla innej grupy docelowej. To ma i dobre strony, gdyż SPS232SF zużywa mniej energii (900W) niż zapisano w specyfikacji (1300W). W sferze konsumenckiej bywa odwrotnie.

Wyniki testów także świadczą o biurowych naleciałościach projektantów. Urządzenie jest szybkie, ale nie we wszystkich rodzajów tematów. Każde użycie koloru powoduje zwolnienie drukowania. Nie jest ono kilkukrotne, jak w modelach czterofazowych, ale zauważalne. Także grafiki zapisane w wyższej rozdzielczości od możliwości mechanizmu drukarki muszą dłużej czekać na przetworzenie przez sterownik. Niemniej jednak, dzięki dobremu tempu w trybie mono i sprawnemu dupleksowi drukarka należy do najszybszych. Bardzo dobra jest jakość tekstu i grafik w czerni, gorzej z kolorami.

Przeciwne wrażenie odnieśliśmy z testu części skanującej. W tym wypadku jakość zasługuje na wyższą ocenę niż tempo. Urządzenie radzi sobie nawet z dynamicznymi zdjęciami, poprawnie oddaje szarości i intensywności kolorów. Do tego mamy automatyczny podajnik mieszczący do 35 kartek. Skaner potrafi wykorzystać kartę sieciową do umieszczenia wyniku swej pracy na wybranym folderze. Obrazki są kodowane do formatów TIFF, JPEG lub graficznego PDF-a. Za to katastrofalne wrażenie robi dołączony program Presto Page Manager, który nie sprostał zadaniu rozpoznania tekstu. Zresztą Ricoh nie chwali się jego możliwościami. Uzupełnieniem wyposażenia kombajnu jest szybki faks z pamięcią na 100 stron i książką telefoniczną na sto numerów. Warto podkreślić ekonomiczne walory urządzenia. Jak na swoje możliwości kombajn jest stosunkowo niedrogi. Także koszty eksploatacji sprawiają korzystne wrażenie. Osiem groszy za stronę mono, a zwłaszcza 21 za kolorową to jedne z najlepszych wyników.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier