Ricoh GX e3350N

Zalety:

  • Umiarkowane koszty druku
  • Karta sieciowa

Wady:

  • Druk wolniejszy od obiecanego
  • Słaba jakość w podstawowych trybach

Żelowy system druku jest zaliczany do laserowych chociaż w większym stopniu przypomina stosowany w atramentówkach. Barwnik rozpuszczony w cieczy jest wystrzeliwany pod ciśnieniem przez dysze tak jak w atramentówkach piezoelektrycznych. Za to typowo laserowe są nośniki.

Żelowy system druku jest zaliczany do laserowych chociaż w większym stopniu przypomina stosowany w atramentówkach. Barwnik rozpuszczony w cieczy jest wystrzeliwany pod ciśnieniem przez dysze tak jak w atramentówkach piezoelektrycznych. Za to typowo laserowe są nośniki. Żelem nie drukuje się na twardym, grubym papierze tak jak fotografie. Najczęściej używa się zwykłych kartek papieru kserograficznego. Nazwa technologii pochodzi od rozpuszczalnika cząstek barwnika. Jest nim żel, o wiele gęstszy od zwykłego atramentu. Taka konsystencja nie pozwala kroplom wnikać we włókna papieru. Raczej wysychają pozostawiając barwnik między nimi. Czasem robią to zbyt wolno. W takim wypadku, korzystając z opcji sterownika, można spowolnić drukowanie.

Dzięki takim własnościom żelu wydruk jest wodoodporny i nie poddaje się szybko niszczącemu działaniu światła. System druku składa się z czterech nieruchomych pojemników z kolorowymi żelami z palety CMYK połączonych giętkimi przewodami z czterosekcyjną głowicą. Każdy z kolorów podstawowych ma swoją część głowicy wyposażoną w 192 dysze. System modulacji wielkości kropli pozwala wystrzelić dwie krople tak blisko siebie, że padając na kartkę tworzą jeden punkt. Mogą to być krople o różnej wielkości, dzięki czemu jeden piksel praktyczne ma wartość nie jednego, a dwóch bitów: brak kropli, mała, duża i połączone. Najsprytniej z kropli różnej wielkości korzysta się w trybie druku "Level Color". Zależnie od tematu dane są przetwarzane w oddzielnych potokach, tekst jest drukowany zwykłą, a grafika - dwukrotne cieńszą kreską. Oryginalny jest system prowadzenia kartki. Jest ona elektrostatycznie przyciągana, co pozwala łatwo drukować bez marginesów.

Urządzenie ustawione jest na druk zbyt szybki w stosunku do liczby dysz. Objawia się to nierównymi brzegami czcionek i wyraźną pasmową strukturą, widoczną na jednolitych powierzchniach. Nawet podkręcenie jakości w sterowniku nie likwiduje tych błędów. Dopiero ustawienie czterech przejść głowicy nad tym samym paskiem papieru pozwala na dobre odwzorowanie kolorów. Niestety kosztem tempa druku. To oczywiście nie jest wadą technologii żelowej, a raczej jej implementacji.