Ricoh Theta V

Ricoh Theta V to kamera nagrywająca w 360° i doskonale zapisująca dźwięki. Czym jeszcze może się pochwalić?

W skrócie:

Ricoh Theta V to nowoczesna kamera z możliwością zapisywania w jakości 4K. Minusem jest ograniczone miejsce na dane.

Zalety:

  • Nagrywanie 360°
  • Świetna jakość obrazu
  • Świetna jakość dźwięku
  • Duże możliwości samodzielnej regulacji ustawień
  • Mikrofon czterokanałowy

Wady:

  • Brak 60 fps
  • USB 2.0
  • Brak stabilizacji obrazu
  • Nie można rozszerzyć pamięci

Ricoh Theta V to kamera akcji, wyposażona w dwa obiektywy f2.0 o matrycach 12 Mpix każdy. Potrafi nagrywać sferyczne filmy 4K (3840 x 1920 pikseli) przy tempie rejestracji 30 kl/s. Zdjęcia mają rozdzielczość maksymalnie 14 Mpix. Dla miłośników ręcznego wprowadzania ustawień Theta V daje dostęp do manualnej regulacji ekspozycji - ISO może być zwiększone do 3200, a czas naświetlania skrócony do maksymalnie 1/25000 sekundy. Minimalny interwał w przypadku zdjęć poklatkowych to zaledwie 4 sekundy. W obudowie znalazł się mikrofon czterokanałowy dla rejestracji dźwięku przestrzennego, a specjalny moduł dźwiękowy 3D Microphone TA-1 dołączany jest od dołu - dzięki specjalnemu mikrofonowi lepiej dokumentuje dźwięki o niskiej częstotliwości.

Ricoh Theta V posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną 19 GB. Pozwala to na zrobienie 4800 zdjęć oraz do 40 minut filmów w jakości 4K. W mniejszej da się dociągnąć nawet do 120 minut. Wbudowana bateria litowo-jonowa ma - zdaniem producenta - pracować wydajnie przez 80 minut, zanim będzie trzeba ją naładować. Zapisane dane można przerzucić kablem na komputer lub laptopa, korzystając z portu USB 2.0, a dzięki modułowi Wi-fi filmy można strumieniować bezpośrednio z kamery - nawet te w rozdzielczości 4K! Moduł Bluetooth umożliwia sparowanie ze smartfonem, a posiadacze dużych ekranów mogą skorzystać z funkcji Remote Playback, która wyświetli zdjęcia sferyczne bezpośrednio na tych urządzeniach. W przypadku filmów konieczna jest specjalne rozszerzenie oprogramowania.

Ricoh Theta V ma jednak dwa duże minusy. Głównym jest brak stabilizacji obrazu, co kamera akcji powinna mieć niejako "domyślnie". Drugim - ograniczenie pamięci do 19 GB wewnętrznej. Nie można w żaden sposób dodać kolejnej, co przy dłuższych wyprawach z kamerą jest bardzo niekomfortowe.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: