RoboJet Sensual

RoboJet Sensual to automatyczny odkurzacz o sporych możliwościach. Jest dobrze wyposażony a system czyszczący składający się z dużej szczotki i gumowego wałka zgarniającego dobrze radzi sobie ze sprzątaniem dywanów, wykładzin czy chodników. Jeździ nieco chaotycznie, ale dzięki temu, że można go zaprogramować to już po kilku dniach w mieszkaniu jest dużo czyściej.

RoboJet Sensual ma średnicę 32 cm, wysoki jest na niecałe 9 cm a waży 3,2 kg. Wraz z odkurzaczem w pudelku znajdziemy pilota, dodatkowy czujnik zewnętrzny (wirtualna ściana) i stację dokującą. Zewnętrzny czujnik do odgradzania stref, do których ma odkurzać nie wjeżdżać zasilany jest dwoma bateriami R20, których nie ma w zestawie. Sensual zasilany jest pakietem akumulatorków o pojemności 1500 mA, które wystarczają na około godzinę a ładują się około 3 godzin.

System sprzątający

RoboJet Sensual wyposażony jest w dwie duże szczotki (gumową i z włosem), które zgarniają śmieci do pojemnika. Z prawej strony odkurzacza zamontowano boczną szczotkę, która zamiata śmieci z kątów i rogów pokoju.

Tuż po uruchomieniu robot zatacza coraz większe okręgi a potem zaczyna jeździć dosyć chaotycznie. Jego jazda nie jest tak logiczna jak w odkurzaczu iRobot Roomba 780 , ale i tak ma całkiem sprawne algorytmy, które sprawiają, że skutecznie sprząta wokół foteli czy drzwi. To jeden z najcichszych odkurzaczy spośród modeli, które przetestowaliśmy. Jest też skuteczny, bo system składający się z dwóch szczotek, dobrze radzi sobie z pracą na dywanach i gładkich powierzchniach. Producent zamontował na spodzie odkurzacza niewielką lampę UV do dezynfekcji podłoża, ale jej skuteczność według nas jest praktycznie żadna. Jest za mała i zbyt krótko naświetla powierzchnię, aby miało to jakikolwiek sens. Podobnie jest z mini mopem, który nadaje się raczej do zgarniania kurzu niż mycia czy polerowania podłogi.

Na górze obudowy zamontowano kilka dotykowych przycisków i wyświetlacz LED, który informuje nas o trybie pracy odkurzacza i pomaga zaprogramować pracę urządzenia na siedem dni w tygodniu. Do wyboru mam tylko dwa tryby pracy: automatyczny (odkurzacz działa do wyczerpania baterii, po czym wraca do stacji dokującej) i punktowy, w którym dokładnie czyści niewielki fragment podłogi (1m2).

W praktyce

RoboJet Sensual wyposażony jest w prosty i skuteczny system czyszczący, który dobrze radzi sobie ze sprzątanie dywanów, dwa tryby pracy w zupełności wystarczają. Możemy też użyć pilota i samemu kierować odkurzaczem. Odkurzacz wciąga kable, także pamiętajmy o ich uprzątnięciu z podłogi. Czujniki wysokościowe nie pozwalają mu spaść ze schodów. Szkoda tylko, że pojemnik na śmieci jest dosyć mały (0,36l), gdy w domu są zwierzaki to będziemy go często opróżniać (wystarcza na 2-3 odkurzania).

Wnioski

RoboJet Sensual wyposażony jest w zewnętrzny czujnik, dzięki, któremu możemy wydzielić w mieszkaniu strefy, które odkurzacz będzie omijać. Prosta obsługa i funkcja automatycznego ładowania baterii czynią ten odkurzacz bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Wystarczy go zaprogramować na każdy dzień tygodnia i potem tylko opróżniać pojemnik na śmieci. Dołączany pilot umożliwia sterownie ręczne odkurzaczem.

Przed włączeniem odkurzacza musimy pamiętać o uprzątnięciu kabli, które mogą zostać nawinięte przez szczotki. Czujnik wysokościowy działa bardzo dobrze, szkoda tylko, że mały prześwit pomiędzy dolną krawędzią obudowy a podłogą nie pozwala pokonywać odkurzaczowi przeszkód o wysokości większej niż 1 cm. W subiektywnej ocenie jest to jeden z najcichszych odkurzaczy automatyczny jaki mieliśmy okazję testować.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: