SAMSUNG SSD 980 PRO 250 GB – test dysku na PCIe 4.0

Zalety:

 • wysoka wydajność
 • dobra wycena

Wady:

 • brak dołączonego radiatora
 • wariant 250 GB ograniczony do 2700 MB/s w zapisie
 • włączając TurboWrite ograniczamy miejsce dostępne na dysku

Samsung to lider wśród producentów dysków SSD. Dłuższy okres gwarancyjny, niż proponowała konkurencja, wysoka wydajność oraz wsparcie produktów to tylko jedne z licznych zalet, które przykuwają uwagę konsumentów. Wraz z pojawieniem się procesorów AMD opartych na architekturze ZEN 2 nastąpiła mała rewolucja - PCIe 4.0, które zapewniało ponad 2-krotny wzrost przepustowości w stosunku do swojego poprzednika. Nic więc dziwnego, że niedługo po tym zaczęły pojawiać się na rynku pierwsze dyski wykorzystujące ten interfejs. Samsung jednak nie spieszył się z przygotowaniem 980 PRO, którego premiera nastąpiła dopiero jesienią 2020 roku. Postanowiliśmy przetestować, jak radzi sobie najwyższy model w ofercie tego koreańskiego producenta.

SSD 980 PRO to pierwszy dysk na PCIe 4.0, który mieliśmy okazję sprawdzić na naszych redakcyjnych platformach testowych. Często pomijaną kwestią podczas testów dysków jest wydajność całego systemu i wpływ procesora na nią. Po premierze 11 generacji Intela dysponujemy dwiema platformami, które mogą obsłużyć najnowszy standard PCIe. Postanowiliśmy zweryfikować, czy dysk zachowuje się tak samo z procesorami AMD oraz tymi od niebieskich.

SAMSUNG SSD 980 PRO 250 GB – test dysku na PCIe 4.0

SAMSUNG SSD 980 PRO – specyfikacja

Do testów otrzymaliśmy dysk o pojemności 250 GB, ale w swojej ofercie Samsung posiada także warianty: 500 GB, 1 TB oraz 2 TB. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, 980 PRO komunikuje się z płytą główną poprzez interfejs PCIe 4 generacji z wykorzystaniem protokołu NVMe, po zamontowaniu w slot M.2. Testowany przez nas nośnik może pochwalić się prędkością odczytu do 6400 MB/s oraz prędkością zapisu 2700 MB/s. W pojemniejszych wariantach osiągi rosną do 7000 MB/s w odczycie i 5000 MB/s w zapisie sekwencyjnym.

Zobacz również:

 • Recenzja: Dysk NVMe 1 TB PCIe 4.0 za mniej niż 600 zł - jak to możliwe? Test dysku LEXAR NM760

Wszystkie dyski Samsunga z serii 980 są zbudowane w standardzie 2280, co oznacza, że długość czarnego PCB wynosi 80 mm. Pod naklejką zasłaniającą prawie całą płytkę drukowaną znajduje się kontroler oraz jedna kość 3-bitowa V-NAND. Samsung podaje, że pamięć ta pracuje w trybie MLC (Multi Level Cell) z możliwością zapisu 3 bitów na jeden sektor, co tak naprawdę oznacza, że dysk pracuje w trybie TLC (Triple Level Cell). Szkoda, że producent nie informuje wprost o tym fakcie. Rozwój technologii spowodował, że dyski TLC wcale nie są mniej wydajne czy mniej żywotne od tych wyposażonych w pamięć MLC, a przeważnie są od nich dużo tańsze w produkcji.

SAMSUNG SSD 980 PRO 250 GB – test dysku na PCIe 4.0

Druga strona płytki drukowanej także została zasłonięta naklejką, pod którą umieszczono miedzianą blaszkę – ma ona wspomagać chłodzenie konstrukcji. Dodatkowo dysk jest także wyposażony w technologię Dynamic Thermal Guard, która utrzymuje temperaturę kości pamięci oraz kontrolera na optymalnym poziomie, abyśmy nie doświadczyli wahań wydajności.

Jeżeli chodzi o kontroler, to SSD 980 PRO wyposażony jest w układ Samsunga Elpis, który dysponuje 512 MB pamięci DRR4, pełniącej rolę cache. Dodatkowo nośnik posiada technologię TurboWrite, która przeznacza część pamięci dysku jako dodatkową pamięć tymczasową w celu poprawy wydajności.

Samsung SSD 980 PRO posiada 5-letnią gwarancję producenta, z ograniczeniem ilości zapisanych danych, zależnej od pojemności nośnika:

 • 250 GB – 150 TBW
 • 500 GB – 300 TBW
 • 1 TB – 600 TBW
 • 2TB – 1200 TBW

Na chwilę obecną producent nie zdecydował się na zmniejszenie tych wartości z powodu wykorzystywania dysków przy kryptowalucie Chia.

SAMSUNG SSD 980 PRO – platforma testowa oraz procedura

SAMSUNG SSD 980 PRO 250 GB – test dysku na PCIe 4.0
 • PROCESOR: INTEL CORE i7-11700, INTEL CORE i5-11400F, AMD RYZEN 5 3600, AMD RYZEN 9 5900x
 • PŁYTA GŁÓWNA: ASUS MAXIMUS XIII HERO,Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI
 • RAM: PATRIOT BLACKOUT 3600 CL17
 • DYSK: ADATA SX8200 1TB, ADATA SU650 1TB
 • ZASILACZ: COOLER MASTER 750W
 • CHŁODZENIE: custom LC 360 mm RAD

Wszystkie testy zostały powtórzone 5-krotnie, a prezentowany wynik na wykresie jest uzyskaną średnią. Wydajność dysków NVMe jest mocno uzależniona od temperatury kontrolera oraz samych kości pamięci, dlatego podczas testów Samsung SSD 980 PRO był chłodzony przez radiatory, które są standardowo zamontowane na naszych redakcyjnych płytach głównych. Szkoda, że producent nie zdecydował się dodać do zestawu małego systemu chłodzenia.

SAMSUNG SSD 980 PRO 250 GB – test dysku na PCIe 4.0

Aby sprawdzić, czy na wydajność dysku wpływa platforma i procesor, sięgnęliśmy zarówno po jedne z wydajniejszych układów - Core i7-11700 i Ryzen 9 5900x - jak i po te bardziej popularne i przystępne cenowo - i5-11400F oraz Ryzen 5 3600.

SAMSUNG SSD 980 PRO – testy

W pierwszej kolejności testy ATTO. W tym benchmarku bardzo rzadko dyski osiągają prędkość deklarowaną przez producenta. O ile sam procesor nie wpływa na prędkość zapisu oraz odczytu, o tyle w przypadku IOPS (ilość operacji na sekundę) Intel znacząco wyprzedza procesory AMD.

Anvil's Storage Utilities - testowany dysk Samsunga osiąga rezultaty lepsze na platformie wyposażonej w procesory od AMD. Zarówno prędkości, jak i IOPS osiągane podczas odczytu są zauważalnie wyższe niż na platformie wyposażonej w układy Intela.

SAMSUNG SSD 980 PRO 250 GB – test dysku na PCIe 4.0

W CrystalDiskMark SSD 980 PRO osiąga wyniki zgodne ze specyfikacją, niezależnie na jakiej platformie go sprawdzaliśmy.

SAMSUNG SSD 980 PRO 250 GB – test dysku na PCIe 4.0

W AS SSD Benchmark przy próbce 4 MB, po raz kolejny, niezależnie od platformy, nie widać różnicy w osiąganych rezultatach.

Podsumowanie

W przypadku testowanego przez nas dysku nie zauważyliśmy różnic w pracy wynikających z posiadanej platformy. Jest to na pewno dobra wiadomość dla konsumentów, którzy niekoniecznie rozglądają się za najdroższymi procesorami dostępnymi na rynku.

Testowany przez nas 250 GB wariant na pewno można polecić tym, którzy szukają wydajnego dysku systemowego o mniejszej pojemności - pozostali mogą skorzystać z większych wariantów, o których pisaliśmy wyżej. Pomimo że specyfikacja całej serii SSD 980 PRO stawia ją wśród czołówki nośników NVMe na PCIE 4.0, to jest ona, o dziwo, bardzo przystępnie wyceniona. Zatem jeżeli szukasz wydajnego dysku SSD na PCIe 4.0 z 5-letnią gwarancją, warto zapoznać się z ofertą Samsunga.