SAPPHIRE RADEON R9 280X Vapor-X

SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G wyposażona jest w autorski system chłodzenia a częstotliwość taktowania zegara procesora graficznego po wciśnięciu przycisku z logiem producenta, zostaje automatycznie podniesiona do wartości 1070/1550 MHz.

Układ chłodzący wyposażony jest w dwa 85 mm wentylatory, aluminiowy radiator (przylega do pamięci i sekcji zasilania) i rurki cieplne. Karta graficzna ma długość 25 cm i powinna się zmieścić do większości średniej wielkości obudów.

SAPPHIRE RADEON R9 280X ma wysokie zapotrzebowanie na prąd i wymaga podłączenia dwóch 8-pinowych złącz od zasilacza. Komputer z obciążonym w 100% procesorem graficznym generował 318 W obciążenie, czyli o ponad 50 W więcej niż z kartą graficzną z procesorem Nvidii GeForce GTX 970. Zamontowane wentylatory wyraźnie szumią gdy karta graficzna jest mocno obciążona. Niestety pracują nawet wtedy gdy temperatura procesora graficznego spada poniżej 60 stopni Celsjusza.

Zobacz również:

  • Niby tańszy, ale dalej nie mogę się zdecydować - sprawdzam Sapphire Radeon RX 7900 XTX Nitro + Vapor-X

SAPPHIRE RADEON R9 280X nadrabia nieco wydajnością i w niektórych testach klasyfikując się tuż przed kartami graficznymi z układem GeForce GTX 960. Niestety dużo gorzej wypada pod względem kultury pracy i jest zdecydowanie za droga. Obecnie dużo lepszym zakupem są najnowsze kart graficzne z Radeonem R9 380, który okazuje się równie szybki a jest tańszy i dużo bardziej energooszczędny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: