SAPPHIRE RADEON R9 280X Vapor-X

Zalety:

  • Komplet gniazd
  • Wydajny układ chłodzenia

Wady:

  • Głośność pracy
  • Zapotrzebowanie na prąd
  • Cena

SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G wyposażona jest w autorski system chłodzenia a częstotliwość taktowania zegara procesora graficznego po wciśnięciu przycisku z logiem producenta, zostaje automatycznie podniesiona do wartości 1070/1550 MHz.

Układ chłodzący wyposażony jest w dwa 85 mm wentylatory, aluminiowy radiator (przylega do pamięci i sekcji zasilania) i rurki cieplne. Karta graficzna ma długość 25 cm i powinna się zmieścić do większości średniej wielkości obudów.

SAPPHIRE RADEON R9 280X ma wysokie zapotrzebowanie na prąd i wymaga podłączenia dwóch 8-pinowych złącz od zasilacza. Komputer z obciążonym w 100% procesorem graficznym generował 318 W obciążenie, czyli o ponad 50 W więcej niż z kartą graficzną z procesorem Nvidii GeForce GTX 970. Zamontowane wentylatory wyraźnie szumią gdy karta graficzna jest mocno obciążona. Niestety pracują nawet wtedy gdy temperatura procesora graficznego spada poniżej 60 stopni Celsjusza.

SAPPHIRE RADEON R9 280X nadrabia nieco wydajnością i w niektórych testach klasyfikując się tuż przed kartami graficznymi z układem GeForce GTX 960. Niestety dużo gorzej wypada pod względem kultury pracy i jest zdecydowanie za droga. Obecnie dużo lepszym zakupem są najnowsze kart graficzne z Radeonem R9 380, który okazuje się równie szybki a jest tańszy i dużo bardziej energooszczędny.