SJCAM SJ8 PRO – kamera sportowa dla wymagających

Kamerki marki SJCAM cieszą się dużą popularnością wśród entuzjastów elektronicznych gadżetów. Wszystko za sprawą atrakcyjnego stosunku ceny do oferowanych parametrów. Najnowszym dziełem chińskiego producenta jest kamera SJ8 Pro oferująca możliwość nagrywania materiałów 4K z prędkością 60 FPS. Sprawdziliśmy czy urządzenie jest warte uwagi.

W skrócie:

Kamera SJ8 PRO to kolejny produkt marki SJCAM o wzorowym stosunku ceny do możliwości. Urządzenie oferuje lepsze parametry i wyposażenie niż bezpośredni konkurenci cenowi. Nieco traci na polu jakości wykonania obudowy czy nagrań w niższych rozdzielczościach, ale nie powinny być to czynniki determinujące finalny wybór.

Kamera sportowa SJ8 Pro to topowy produkt w ofercie marki SJCAM. Polski dystrybutor wycenił urządzenie na 1295 zł czyniąc z niego bezpośredniego konkurenta GoPro Hero 5. Oferta prezentuje się niezwykle atrakcyjnie biorąc pod uwagę, że na papierze produkt od SJCAM prezentuje się po prostu lepiej.

Budowa i zestaw

Względem amerykańskiego konkurenta, kamerka SJ8 Pro może pochwalić się imponującym zestawem akcesoriów. Dedykowany pakiet obejmuje: kabel microUSB, uchwyt rowerowy, 2 szybko-złączki z taśmą klejącą, 2 szybko-złączki z taśmą klejącą i klipsem, adapter do statywu 1/4", adapter mocujący z gwintem męskim 1/4", 3 przeguby ze śrubami mocującymi, sylikonową osłonę na obiektyw oraz ściereczkę z mikrofibry. Kamerka w przeciwieństwie do GoPro nie jest wodoodporna, dlatego też producent dołączył do zestawu wodoodporne etui z zapasową szybką, pozwalające na bezpieczne zanurzenie urządzenia do 3 metrów pod powierzchnią wody.

Zobacz również:

  • Amazon odpala promocję na sprzęt Smart Home - nawet kilkaset złotych taniej

Sama kamera została wykonana z matowego tworzywa o wysokiej jakości. Wzornictwo i spasowanie materiałów nie dają powodów do narzekań, chociaż ogólny odbiór urządzenia jest nieco gorszy niż w przypadku Hero 5. Kamera została wyposażona w wymienny akumulator oraz zestaw złącz obejmujący gniazdo USB-C i slot kart pamięci. Dużym atutem konstrukcji jest tradycyjny gwint statywowy, którego brakuje w przypadku produktów GoPro.

Uwagę zwracają również dwa wyświetlacze. Przedni jest czarnobiały i odpowiada za wyświetlanie aktualnych parametrów nagrywania. Co ciekawe sprawia on wrażenie delikatnie rozlanego przy krawędziach – a niedoskonałości, o których mowa były widoczne na dwóch testowanych egzemplarzach. Wśród prezentowanych na nim danych można odnaleźć rozdzielczość, czas nagrania, aktualną godzinę oraz stan naładowania baterii. Wyświetlacz główny otrzymał kolorową matrycę Retina IPS o przekątnej 2.33-cala i rozdzielczości HD. Jest on zdecydowanie większy i bardziej praktyczny niż w przypadku GoPro.

SJCAM SJ8 PRO – kamera sportowa dla wymagających

Funkcje i obsługa

Od strony technicznej nowa SJ8 PRO może zaoferować wszystkie dobrodziejstwa dostępne na rynku w najwyższej klasie urządzeń. Oznacza to, że pod względem parametrów może konkurować z wyraźnie droższym GoPro Hero 6. Kamera wykorzystuje 12-megapikselowy przetwornik SONY IMX337 do rejestrowania obrazu w rozdzielczości 4K z maksymalną prędkością 60 FPS. Podczas nagrywania w rozdzielczości HD płynność materiału może osiągnąć aż 240 FPS. Zastosowany obiektyw z soczewkami asferycznym i przesłoną F2.8 pozwala uzyskać kąt widzenia na poziomie 170 stopni. Kamera obsługuje karty o maksymalnej pojemności 64 GB, a komunikacja bezprzewodowa odbywa się za pośrednictwem modułu Wi-Fi Dual-Band lub Bluetooth.

Istotnym atutem modelu SJ8 PRO jest obsługa dedykowanych akcesoriów takich jak gimbal, pilot w formie zegarka czy mikrofon. Szczególnie ten ostatni dodatek stanowi kolejną przewagę nad Hero 5.

Obsługa urządzenia odbywa się w języku z poziomu ekranu dotykowego i pomocą 2 przycisków. Interfejs jest bardzo intuicyjny i pozwala na bardzo szybkie wywoływanie pożądanych funkcji.

SJCAM SJ8 PRO – kamera sportowa dla wymagających

Nagrywanie

Kamera SJCAM oferuje sześcioosiową stabilizację EIS. Jej wykorzystanie jest możliwe nawet w trybie 4K pod warunkiem, że framerate nie przekracza 30 FPS. Konkurencyjna GoPro potrafi rejestrować stabilizowany obraz w maksymalnej rozdzielczości FullHD ustępując na tym polu chińskiemu konkurentowi. Jakość nagrań oferowanych przez SJ8 PRO jest bardzo dobra. Materiały odznaczają się wysoką szczegółowością i cieszącą oko dużą jasnością. Pewne niedoskonałości można zauważyć w przypadku przejść między zbliżonymi barwami. Sensor ma delikatne problemy z ich rozpoznaniem co stara się nadrabiać ledwie dostrzegalnym smużeniem. Finalna jakość obrazu jest minimalnie gorsza niż w przypadku GoPro, podobnie jak skuteczność stabilizacji w trybie 1080p. Podczas dynamicznych ujęć w 4K szala zwycięstwa będzie przechylała się na stronę SJCAM, a przecież mowa o rozdzielczości, która już niebawem całkowicie zdominuje rynek.

Podsumowując

Kamera SJ8 PRO to kolejny produkt marki SJCAM o wzorowym stosunku ceny do możliwości. Urządzenie oferuje lepsze parametry i wyposażenie niż bezpośredni konkurenci cenowi. Nieco traci na polu jakości wykonania obudowy czy nagrań w niższych rozdzielczościach, ale nie powinny być to czynniki determinujące finalny wybór.

Sprzęt jest dostępny w sprzedaży za na stronie oficjalnego dystrybutora.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: