SMC SMC7904WBRA-N

Zalety:

  • Dobra chwilowa wydajność
  • Duży repertuar funkcji

Wady:

  • Skomplikowana instalacja
  • Skłonność do grzania się
  • Spora cena

Podobnie jak większość kombajnów także i SMC7904WBRA-N jest sterowany przez trzy układy. Realtek RTL8306SD jest przewodowym przełącznikiem i zajmuje się setkowym Ethernetem. Infineon PSB 50601, jest jednoukładowcem z wbudowanym interfejsem ADSL i zarządzającym połączeniem z Internetem.

Podobnie jak większość kombajnów także i SMC7904WBRA-N jest sterowany przez trzy układy. Realtek RTL8306SD jest przewodowym przełącznikiem i zajmuje się setkowym Ethernetem. Infineon PSB 50601, jest jednoukładowcem z wbudowanym interfejsem ADSL i zarządzającym połączeniem z Internetem. To ten chip realizuje funkcję Stateful Packet Inspection. Trzeci, Ralink RT2860F odpowiada za komunikację bezprzewodową. Urządzenie ma nietypowy system anten. Oprócz dwóch zewnętrznych pod pokrywką obudowy znajdziemy jeszcze trzecią. Jak zwykle odbiorze biorą udział wszystkie, ale nie udało nam się ustalić liczby anten biorących udział w nadawaniu.

Instalacja SMC nie należy do łatwych. Producent nie dostarcza żadnego kreatora, więc jedynym sposobem pozostaje wykorzystanie konfiguracyjnej strony WWW. Nie jest ona wygodnie zaprojektowana, miejsca do wypełnienia rozrzucono po całym portalu, na przykład włączenie szyfrowania połączenia Wi-Fi jest na jednej stronie a jego kod trzeba wpisać na innej. Jednak trud się opłacił, połączenie z Neostradą uruchomiło się bez problemu.

Urządzenie dysponuje typowym zestawem funkcji. W instalacji połączenia bezprzewodowego pomaga WPS w wersjach z przyciskiem i numerem identyfikującym. Do dyspozycji jest klonowanie adresu MAC, serwer DHCP, tunele VPN, UPnP. Można jednocześnie korzystać z kilku dostawców (np. w usługach typu Internet/Voice/Video). Zestaw obron jest także typowy. Komplet rodzajów szyfrowania, filtry adresów IP i MAC, listę zabronionych URL-i. Możliwe jest zdalne zarządzanie kombajnem z komputera o zadanym IP.

Wyniki testów nie są jednoznaczne. Okazało się, że kombajn świetnie radzi sobie z transmisją pakietową, ale dużo gorzej z plikami. Przy bliższej analizie okazało się, że chodzi nie tyle o rodzaj, ale o czas. Dłuższa intensywna transmisja prowadzi do przegrzania układów i zerwania połaczenia radiowego. Po ochłonięciu rozpoczyna się cały proces reinstalacji sieci, który nie wymaga interwencji użytkownika, ale zabiera czas. W stanie wystudzonym kombajn może pochwalić się jedną z lepszych propagacji sygnału zarówno na wolnej przestrzeni jaki przez przeszkody.