Samsung 300E5A-S0D

Samsung 300E5A-S0D to tani laptop do pracy I multimediów. Nie zachwyca wyglądem ,ale to praktyczna konstrukcja z matowym ekranem i chociaż korzysta ze starszej generacji procesora Intel Pentium, to do pracy rozrywki w zupełności wystarczy.

Obudowa

Samsung 300E5A-S0D stawia na prostotę i funkcjonalność. Obudowa wykonana z matowego plastyku, klapa z wyraźnym wzorkiem (wytłoczone linie) sprawiają, że na tym laptopie nie są widoczne odciski palców, ani kurz. Z zamkniętą klapą konstrukcja obudowy okazuje się sztywna, mocniejsze dociśnięcie ekranu nie powoduje wypaczenia matrycy a wszystkie elementy obudowy są dobrze do siebie przypasowanie. Sam laptop jest dosyć duży (367x270x27 mm, 2,26 kg), bo wykorzystuje 15 calowy ekran i raczej sprawdzi się w domu niż jako przenośny komputer do pracy w podróży.

Wyposażenie

Samsung 300E5A-S0D ma wygodną i dużą klawiaturę, która wyposażona jest w wyspowe klawisze i osobną część numeryczną. Touchpad też jest duży i bardzo wygodnie się z niego korzysta. Nam szczególnie podobało się matowe wykończenie matrycy, która sprawdza się gdy pracujemy w silnie oświetlonych pomieszczeniach, bo nie powstają denerwujące refleksy świetlne czy odblaski.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]

Jakość generowanego obrazu już nie robi wrażenia, bo to przeciętna matryca TN, o zimnej temperaturze barwowej i wąskich kątach widzenia (szczególnie w pionie).

Samsung 300E5A-S0D

Samsung 300E5A-S0D

Laptop wyposażony jest w napęd optyczny (nagrywarka DVD), standardowy dysk HDD o średnicy 2,5 cali i objętości 500 GB oraz dwa popularne interfejsy bezprzewodowe (Bluetooth i Wi-Fi). Gniazda umieszczone po bokach obudowy pozwalają na podłączenie zewnętrznych urządzeń (3x USB 2.0), podłączenie laptopa do monitora (gniazdo VGA) czy telewizora (HDMI). Nam najbardziej zabrakło szybkiego interfejsu USB 3.0, który pozwala na wykorzystanie pełnej wydajności dysków zewnętrznych, które są kilkukrotnie szybsze od modeli starszej generacji wykorzystujących USB 2.0.

Samsung 300E5A-S0D

Samsung 300E5A-S0D

Możliwości

Samsung 300E5A-S0D z zainstalowanym Windows 7 okazuje się całkiem szybkim laptopem do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów FullHD (po podłączeniu do telewizora), czy domowej obróbki zdjęć. Wykorzystuje dwie karty graficzne, a raczej dwa układy graficzne, bo jeden zintegrowany w procesorze Intela Pentium B950 a drugi w dodatkowe karcie graficznej Nvidii (GeForce 315M). Pracą układów graficznych zarządza technologia Nvidii Optimus, która automatycznie uruchamia wydajniejszy układ gdy jest on potrzebny.

Samsung 300E5A-S0D

Samsung 300E5A-S0D

Zarówno karta graficzny Nvidii jak i procesor Intela należą do starszej generacji sprzętu i to o niskiej wydajności, dlatego nie oczekujmy od nich zbyt wiele. W grach taka konfiguracja spisuje się bardzo słabo, co potwierdza niski wynik testu 3DMark06, brak obsługi DX11 potwierdzają słabe możliwości tej konfiguracji w grach.

Wnioski

Użyte materiały bo budowy laptopa nie są najlepszej jakości, ale w tej cenie trudno oczekiwać aluminium czy lekkich stopów metali. Użyty procesor i układ graficzny, również nie są najlepsze, bo to podstawowe modele starszej generacji podzespołów. Do pracy i multimediów jednak w zupełności wystarczą. \pomimo tych wad to warto go kupić, bo to laptop o dobrym stosunku ceny do możliwości.

Zobacz inne testy laptopów

Samsung 300E5A-S0D

Sprzęt do testów dostarczył sklep www.x-kom.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: