Samsung 900X3A

Samsung 900X3A to supercienki laptop zbudowany w oparciu o niskonapięciową platformę Intela Sandy Bridge. Jego sercem jest dwurdzeniowy procesor Core i5 2537M, który pobiera zaledwie 17 W. Laptop wyróżnia się nie tylko cienką obudową, ale też futurystycznym kształtem i jakością wykonania. Z pewnością zrobi wrażenie na wielu osobach i chyba oto chodziło producentowi.

Cienka obudowa

Samsung 900X3A od razu zachwyca zgrabną "talią". Obudowa w najgrubszym miejscu ma zaledwie 16 mm. Wrażenie potęguje nietuzinkowa obudowa o obłych kształtach, która wykonana jest z duraluminium. Dzięki niej laptop jest sztywny i zarazem lekki (Samsung 900X3A waży tylko 1,32 kg).

Samsung serii 9 rozpoczyna rywalizację z MacBook Air

Gniazda

Samsung 900X3A z uwagi na niewielką grubość obudowy pozbawiony został napędu optycznego. To "urok" cienkich konstrukcji, podobnie jak "słabe" wyposażenie w dodatkowe gniazda. Producent miał spory kłopot z umieszczeniem gniazd, bo profil obudowy nie jest prosty a ma kształt fali, dlatego gniazda umieszczono w specjalnych wysuwanych schowkach. Niestety, nie ma ich wiele (USB 2.0, USB 3.0, HDMI, LAN, audio) a do tego w przypadku np. interfejsu HDMI czy LAN do dyspozycji mamy tylko małe odpowiedniki standardowych gniazd. Poza tymi gniazdami laptop wyposażony jest jeszcze w czytnik kart pamięci microSD i to wszystko. Brak gniazda VGA z pewnością wiele osób zdziwi, bo to duże utrudnienie gdy będziemy chcieli podłączyć laptop do monitora.

Zobacz również:

  • Najlepsze drukarki laserowe do domu i małego biura 2023. Przegląd najciekawszych modeli
  • Recenzja: Nowy gracz na polskim rynku słuchawek true wireless. Recenzja TOZO T10S i T6S

Bezprzewodowe interfejsy

Samsung 900X3A to lekki i poręczny laptop, który według nas powinien dobrze spisywać się na wyjazdach ale do tego potrzebne są jeszcze dwie cechy: dobre wyposażenie w bezprzewodowe interfejsy i długi czas pracy na baterii. Jeżeli chodzi o bezprzewodowe interfejsy to do dyspozycji mamy standardowe wyposażenie: Bluetooth 3.0 i Wi-Fi ("n"), brak modemu 3G to według nas spora niedogodność, bo często z niego korzystają osoby pracujące na wyjazdach gdy w pobliżu nie ma zasięgu sieci bezprzewodowej. O pracy na baterii napiszemy w dalszej części artykułu.

Lenovo zaprezentowało najcieńszego ThinkPada X1

Wyposażenie

Samsung 900X3A wyposażony jest w 13,3 calowa matrycę, która pracuje w rozdzielczości 1366x768 pikseli. Ekran generuje bardzo jasny i kontrastowy obraz o szerokich kątach widzenia, do tego ma jedną bardzo przyjemną cechę - matową matrycę. Dzięki tym cechom świetnie się pracuje z tym laptopem zarówno w domu jak i na zewnątrz.

Cechą charakterystyczną Samsunga 900X3A jest też wbudowany nośnik SSD, który zastąpił standardowy dysk twardy. Korzyści z tego są dwojakie: po pierwsze zajmuje dużo mniej miejsca, do tego jest dużo szybszy od standardowego nośnika.

Zobacz testy dysków SSD

Wydajność

Samsung 900X3A z uwagi na małą grubość obudowy niejako skazany został na wykorzystanie niskonapięciowej platformy. Wybór padł na rozwiązanie Intela i wykorzystanie procesora Core i5 2537M. To jednostka, którą po raz pierwszy mieliśmy okazję testować, dlatego sami byliśmy ciekawi jak się sprawdzi w różnych zastosowaniach. Abstrahując od testów, punktów itd. muszę przyznać że laptop działa szybko. Piszę tu o codziennych zastosowaniach, jak praca z przeglądarkami internetowymi, odbieranie poczty, uruchamianie komputera, oglądanie filmów, czy domowa obróbka zdjęć. Duża w tym zasługa bardzo szybkiego dysku, który jest prawie trzykrotnie wydajniejszy od przeciętnego nośnika obracającego się z prędkością 4200 obr./min.

Sam procesor jest "wolny" w porównaniu do swoich "normalnych" odpowiedników z rodziny Core i5 (Core i5 2537M - dwa rdzenie taktowane prędkością 1,4 GHz) podobnie jak zintegrowany w nim układ graficzny Intela GMA 3000, dlatego Samsung 900X3A z pewnością do gier się nie nadaje.

Test najnowszego laptopa do gier Asus Lamborghini VX7

Zadziwiająca cechą zastosowanego procesora są za to duże możliwości odnośnie przetaktowywania. Doskonale wychwycił to producent, który określił maksymalną bezpieczną częstotliwość pracy procesora na 2.3 GHz. Co istotne dzięki technologii Turbo Boost 2.0, procesor potrafi sam zwiększyć prędkość pracy gdy np. nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie.

Wyniki testów

Procesor w testach syntetycznych wypada słabo, podobnie jak układ graficzny. Jednak całość konfiguracji osiąga bardzo dobry wynik w teście PCMark Vantage - 8186 pkt (zbliżony do laptopów z procesorem Core i7 2630QM - ok 2900 pkt) a to głównie za sprawą bardzo szybkiego twardego dysku (przeciętny wynik laptopa wyposażonego w standardowy dysk w teście HDD to 4000 pkt).

Samsung 900X3A

Samsung 900X3A - wydajność procesora (3DMark 06)

Samsung 900X3A

Samsung 900X3A - wydajność układu graficznego (3DMark Vantage)

Samsung 900X3A

Samsung 900X3A - PCMark Vantage

Czas pracy na baterii

Samsung 900X3A z uruchomionym systemem, bez dodatkowego obciążenia pobiera zaledwie 8 W. Gdy go obciążymy programem 3DMark06 - 28 W. To niewiele, dlatego liczyliśmy na przyzwoity czas pracy na baterii. Pewnie zapytacie dlaczego nie na najlepszy wynik? Z prostego powodu, w tak cienkim laptopie trudno jest umieścić pojemną baterię. Niestety nie mogliśmy sprawdzić jaki akumulator jest na wyposażeniu Samsunga 900X3A, bo nie jest ona wyjmowana. Czas pracy na baterii ma za to całkiem dobry - 359 minut w teście MobileMark 2007 Reader.

Wnioski

Samsung 900X3A to pod wieloma względami świetny laptop. Z pewnością robi wrażenie swoja cienką "talią" jest przy tym wydajny, także można go polecić do pracy, zastosowań biznesowych. Oczywiście jego największym minusem jest wysoka cena, ale nikogo to chyba specjalnie nie zdziwi. to laptop dla ludzi, którzy chcą wyróżniać się z tłumu a to czasami sporo kosztuje.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: