Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

Do naszej redakcji trafił dysk Samsunga model 970 PRO NVMe M.2 o pojemności 1 TB. Sprawdziliśmy jak wypadnie w naszych testach.

Dysk SSD 970 PRO NVMe M.2 jest topowym produktem w ofercie Samsunga. Oferowany jest w dwóch wariantach pojemnościowych: 1 TB i 512 GB. Model ten oferowany jest z 5-letnią gwarancją, zapewniając do 1200 terabajtów zapisu (TBW). Samsung wyposażył go w najnowszą technologię V-NAND i nowy kontroler pamięci Phoenix.

Samsung SSD 970 PRO NVMe M.2 - cena i dostępność

Samsung SSD 970 PRO NVMe M.2 w wersji 1 TB to wydatek około 1479 zł. Jego mniejszy wariant można nabyć za około 719 zł.

Samsung SSD 970 PRO NVMe M.2 - konstrukcja i zestaw

Samsung dostarcza swoje dyski w czarnym, skromnym pudełku.

Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

W pudełku znajduje się kremowy plastik złożony z dwóch części. W samym jego środku znajduje się nasz produkt przykryty przezroczystym plastikiem. Między obiema częściami kremowego plastiku znajduje się krótka instrukcja montażu oraz informacje dotyczące gwarancji.

Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

Dysk nie posiada fabrycznie zainstalowanego dużego radiatora, przez co bez problemu umieścimy go pod przykładowo kartą graficzną, bez obaw, że będzie o nią zachaczał. Samsung w celu zapewnienia optymalnego poziomu temperatury, wyposażył go w zaawansowany niklowany kontroler i rozpraszacz ciepła oraz system Dynamic Thermal Guard, automatycznie monitorującego temperaturę pracy.

Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

Samsung SSD 970 PRO NVMe M.2 - Specyfikacja testowanego nośnika

 • Pojemność: 1 TB
 • Typ: M.2
 • Interfejs: PCIe Gen 3.0 x4, NVMe 1.3
 • Kontroler: Samsung Phoenix Controller
 • Kości pamięci: Samsung V-NAND 2-bit MLC
 • Pamięć podręczna: Samsung 1 GB Low Power DDR4

Samsung SSD 970 PRO NVMe M.2 - Platforma testowa

Do testów użyliśmy platformy zbudowanej na bazie procesora Intel i9 9980XE oraz płyty ASRock X299 Taichi XE.

 • Procesor: Intel i9 9980XE
 • Płyta główna: ASRock x299 Taichi XE
 • Pamięć Ram: HyperX Predator 3600 MHz 64 GB
 • Karty graficzne: 2x Asus Dual GeForce RTX 2080 SUPER EVO OC (SLI)
 • Zasilacz: Chieftronic PowerPlay 1200W
 • System: Windows 10

Samsung SSD 970 PRO NVMe M.2 - Testy

Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

Czasy pakowania i rozpakowywania plików są zdecydowanie lepsze niż w przypadku testowanego przez nas dysku Crucial P1, osiągając czasem nawet dwukrotnie lepsze od niego rezultaty.

Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

Podczas kopiowania plików w obrębie testowanego dysku, Microsoft Windows 10 pokazywał wartości dla wielu plików czasem przekraczające 1 GB/s, a dla pojedynczego pliku ponad 2 GB/s. Są to piekielnie duże prędkości, zapewniające bardzo szybką pracę komputera.

Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

Testy wielozadaniowości wykazały równie dobre rezultaty. Dysk nie ma problemów z jednoczesnym kopiowaniem wielu plików i kompresją paru innych. Kopiowanie lekko ponad 30 GB zdjęć zakończył w 40 sekund, a kompresja zajęła zaledwie 21 sekund.

Samsung 970 PRO - Test dysku NVMe M.2 V-NAND

Wyniki uzyskane w CrystalDiskMarku w wersji 6.0.2 są dokładnie takie jakich się spodziewaliśmy po wcześniej przeprowadzonych testach, czyli bardzo dobre.

Samsung SSD 970 PRO NVMe M.2 - Podsumowanie

Samsungowi udało się wyprodukować dysk, który nie dość że jest bardzo wytrzymały, to jest jeszcze piekielnie szybki. Docenią to zarówno gracze, jak i profesjonaliści potrzebujący dobrego, niezawodnego i bardzo szybkiego miejsca do przechowywania swoich plików. Jest on zdecydowanie godny polecenia.